e
sv

Ağustos Ayında Gökyüzünde Neler Olacak

98 Okunma — 02 Ağustos 2022 20:23
avatar

Bypool

 • e

  Mutlu

 • e

  Eğlenmiş

 • e

  Şaşırmış

 • e

  Kızgın

 • e

  Üzgün

Bu ay gece gökyüzünde çok şey oluyor. Gezegenler, meteorlar, asteroitler, bir süper ay, muhtemelen uzaylılardan bahsediyorum – orada vahşileşiyor. İşte Ağustos 2022’nin göksel olayları.

Ağustos başı: Kayan yıldızlar

Ağustos ayı yeni bir ay ile başlar, bu da gökyüzünün daha karanlık olduğu anlamına gelir, bu nedenle koşullar kayan yıldızları yakalamak için mükemmeldir. Pereids meteorlarının yıllık görünümü 11’inde doruğa ulaşır, ancak bu aynı zamanda ayın dolunay olduğu zamandır, bu nedenle hem tepe olmayan Pereids hem de Southern Delta Aquariids meteorları ile ayın başlarında daha iyi şansınız olabilir. Güney Deltası Aquariids 1 Ağustos’ta zirve yapıyor. Kuzey yarım küredeyseniz, kayan yıldızlar için güneye bakın.

11 Ağustos: Süper Ay ve Satürn kavuşumu

11 Ağustos’ta yılın son Süper Ay’ı doğuyor. Süper Ay, Ay’ın Dünya’ya en yakın olduğu ve onu biraz daha parlak ve daha büyük gösterdiği zaman buna dediğimiz şeydir. Ağustos ayının dolunayına sadece süper değil, aynı zamanda Satürn de eşlik edecek. 11’inde gece yarısı civarında Satürn ve dolunay kavuşumda olacak – birbirlerine yakınmış gibi görünecekler. Ayın parlaklığı biraz karışsa da Satürn’ü teleskop veya dürbün olmadan tespit edebilmelisiniz.

12 Ağustos: Hayal kırıklığı yaratan bir meteor yağmuru

Perseids meteor yağmurunun yıllık yaz görünümü genellikle kozmik takvimin en önemli özelliğidir ve bu yıl 12 Ağustos’ta zirveye ulaşır . Genellikle, Perseidler sırasında bir ton kayan yıldız görebilirsiniz, belki saatte 100, ancak bu yıl ay neredeyse dolunay, bu yüzden o kadar muhteşem olmayacak. Yine de, gecenin erken saatlerinde, ay gökyüzünde daha alçaktayken gökyüzünün kuzeydoğu kısmına bakarsanız, yine de göklerde çizgi halinde ilerleyen bazı meteorları görmelisiniz.

14 Ağustos: Satürn en parlak döneminde

Satürn, güneş sisteminin en seksi gezegeni ve 14’ünde karşı konumda olacak. Bu, Satürn’ün güneşin tam karşısında olduğu (bizim bakış açımızdan) anlamına gelir, bu nedenle gece gökyüzünde en parlak şekilde parlayacaktır. Bir teleskopla Satürn’ün halkalarını ve hatta uydularından birini görebilmelisiniz. Yine, neredeyse dolunay ışığının sinir bozucu müdahalesi, bu görüşü daha az dramatik hale getirebilir.

15 Ağustos: Jüpiter ve Ay kavuşumda ve Merkür zirvesinde

18 Ağustos: Kappa Cygnid Meteor Yağmuru

Yazın son meteor yağmuru olan Kappa Cygnid Meteor Yağmuru da dahil olmak üzere tüm meteor yağmurları kendi yollarıyla güzeldir. 18’inde, zirvede saatte yalnızca üç meteor görebileceksiniz, bu yüzden biraz sabırlı olmanız gerekecek. Kayan bir yıldızı tespit etmek için en iyi şansı elde etmek için kuzeydoğu ufkunun yukarısına bakın.

19 Ağustos: Ay ile Mars kavuşumu

19 Ağustos’ta Mars, aya çok yakın görünecek . Yine de ayın dörtte üçü dolu olacak, bu yüzden yine de hatırı sayılır miktarda yansıyan güneş ışığı yayıyor olacak.

22 Ağustos : Asteroit 4 Vesta

Geceleri görebileceğiniz tek şey gezegenler ve aylar değildir. 22 Ağustos sabahı sadece bir çift dürbün yardımıyla bir asteroidi görebileceksiniz. Asteroid 4 Vesta, güneşle karşıt konumda olacağı için parlak bir şekilde yanacak. Bu neredeyse bir gezegenin gece gökyüzünde tam olarak nerede olacağını görmek için, I n-T he-S ky’nin gök cisimlerini bulmaya yönelik harika aracına göz atın .

etiketlerETİKETLER
Üzgünüm, bu içerik için hiç etiket bulunmuyor.
benzer içeriklerBENZER İÇERİKLER
okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI