e
sv

Amazon Hesabınız Kilitli mi? Düzeltmenin 4 Yolu

88 Okunma — 04 Ağustos 2022 01:16
avatar

Bypool

 • e

  Mutlu

 • e

  Eğlenmiş

 • e

  Şaşırmış

 • e

  Kızgın

 • e

  Üzgün

İster müşteri ister satıcı olun, Amazon hesabınızın kilitlenmesi oldukça sinir bozucu olabilir. Müşteriler için bu, siparişlerini Amazon’dan alamamak veya Fire ve Kindle gibi diğer hizmetlerden mahrum kalmak anlamına gelebilir. Satıcılara gelince, sorun çözülene kadar işleri çalışmadığından, kârlılıklarını etkileyebilir.

Kilitli bir Amazon hesabını kurtarmak için bir çözüm arıyorsanız doğru yere geldiniz. Bu gönderi, Amazon hesabınızın neden kilitlendiğini ve sorunun nasıl çözüleceğini tartışacaktır.

Amazon Hesabınızın Kilitlenmesinin 5 Nedeni

“Amazon hesabınız kilitlendi ve siparişler beklemeye alındı” mesajı alırsanız , yapmanız gereken ilk şey panik yapmamak.
Yetkisiz işlemleri önlemek ve sahtekarlığı durdurmak, Amazon’un bir hesabı kilitlemesinin ana nedenleridir. Amazon, belirli şüpheli etkinlikleri hemen tespit etmek için bir sistem kurdu. Amazon Hesabınızın kilitlenmesinin bazı nedenleri aşağıda verilmiştir:

1. Amazon’a yanlış bilgi vermek

Sahte bilgi girmek, çoğu Amazon hesabının kilitlenmesinin en yaygın nedenlerinden biridir. Amazon’un yanlış bir ad, teslimat adresi, fatura adresi ve diğer önemli bilgileri sağlayıp sağlamadığınızı doğrulamanın sayısız yolu vardır.

2. Yeni bir hesap için alışılmadık derecede yüksek sayıda sipariş

Amazon, yeni hesaplar için yüksek hacimli siparişler gibi olağandışı etkinlikleri tespit eden bir dolandırıcılık önleme sistemine sahiptir. Bu güvenlik ağının tetiklenmesini önlemenin bir yolu, hesabınızı etkinleştirdikten sonraki ilk birkaç hafta için sipariş hacminizi günde 30 siparişle sınırlamaktır.

3. Yüksek hacimli getiri

Amazon’un satıcılarından izlediği bir diğer kırmızı bayrak, ürünlerin ortalama getirisidir. Alıcılar için iade genellikle ücretsizdir, ancak nakliye ücretini Amazon’un ödemesi gerekir. Bu nedenle lütfen ürünleri ne kadar iade ettiğinize dikkat edin ve bunları en aza indirmeye çalışın.

4. Olağandışı hediye kartı etkinliği

Hediye kartları, bazı mağazaların müşterileri çekmesinin en iyi yollarından biridir. Ancak Amazon söz konusu olduğunda oldukça katıdır ve bunları mümkün olduğunca düzenlemeye çalışır. Yeni bir Amazon Prime hesabı oluşturduysanız, en azından platformda kanıtlanmış bir siciliniz olana kadar Hediye Kartı satın almaktan uzak durmak en iyisidir.

5. Farklı IP adreslerinin farklı konumlarda kullanılması

Amazon hesabınızı farklı yerlerde açtığınızda ve farklı IP adresleri kullandığınızda, Amazon’un hesabınızın saldırıya uğradığını varsayma olasılığı yüksektir. Bu senaryo, siparişler normal operasyonel alanınızın dışında veriliyorsa iki kat doğrudur. Bu nedenle, Amazon hesabınızı başka biriyle paylaşma konusunda dikkatli olun.

Amazon Hesabınızın Kilitli Sorunu Nasıl Onarılır

Amazon genellikle hesabınızın kilitlenmesinin nedenini belirtir. Hesabınızı neden kapattıklarını öğrendikten sonra, kilidini açmanın tek yolu yanlış bir şey yapmadığınızı kanıtlamaktır.

Bu adımlar, davanızı kanıtlamak için Amazon ile iletişime geçmeyi ve ilgili belgeleri yüklemeyi içerir.

1. E-posta yoluyla Amazon ile iletişime geçin

Hesabınız kilitlendiğinde yapmanız gereken ilk şey, Amazon’dan herhangi bir e-posta alıp almadığınızı kontrol etmektir. Bir hesap uzmanından e-posta aldıysanız, doğrudan e-posta yoluyla yanıt verebilirsiniz.

Hesap uzmanı tarafından istenen belge ve bilgileri eklediğinizden emin olun. Bu konuyla ilgili herhangi bir e-posta almadıysanız , bu adımlarla devam edin.

 1. Favori tarayıcınızı açın ve Amazon sayfasına gidin.
 2. Oturum açma sayfasında Yardıma mı ihtiyacınız var?
 3. Ardından, Oturum açmayla ilgili diğer sorunlar’ı tıklayın.
 1. Ardından, Hesap ve oturum açma sorunları’nı seçin. Ardından, Hesabımda oturum açamıyorum’a tıklayın.
 2. Son olarak, karşılaştığınız sorunla ilgili bir e-posta oluşturun ve eski haline getirilmesini isteyin. Gün içinde yapmanız gereken sonraki adımlar hakkında Amazon’dan yanıt almalısınız.

2. Telefon görüşmesi yoluyla Amazon ile iletişim kurun

+1 (206)-266-2992’yi arayın; ABD’den iseniz Amerika dışında yaşıyorsanız, aramanız gereken numara 1-888-230-4331’dir. Telesekreter kullandığınız hesap türünü sorduğunda, Prime Üye iseniz ikinci seçeneği seçin.

Ardından, doğrulama işlemi sırasında denetçinin size söylediği gibi yapın. Ayrıca durumunuzu ve hesabınızı kilitlemenin neden bir hata olduğunu da açıklayabilirsiniz.

Çoğu durumda, süpervizör veya hesap uzmanı, müşteriden aşağıdakiler gibi bazı belgeleri veya bilgileri sağlamasını ister:

 • Amazon hesap numaranız.
 • Ödeme için kullandığınız kredi veya banka kartı ile banka ekstresi. Ayrıca üzerinde Fatura Adresinizin bulunmasını da isteyebilirler.
 • Hediye kartı makbuzları; Hesabınızın kilitlenmesine neden olan sorun buysa.
 • Elektrik veya su faturanız gibi varsayılan teslimat adresinizin kanıtı.
3. Canlı Sohbet yoluyla Destek ile İletişime Geçin 

Amazon’a ulaşmanın alternatif bir yolunu istiyorsanız , çevrimiçi sohbet yoluyla destek ekibiyle iletişime geçmeyi deneyebilirsiniz. Bu kanal üzerinden Amazon ile nasıl iletişim kuracağınıza dair doğru süreç:

 1. Amazon hesabınıza giriş yapın. Giriş yaptıktan sonra Bize Ulaşın düğmesini seçin.
 1. Ardından, Şimdi sohbete başla düğmesini tıklayın. Buradan probleminizi ve ne zaman oluştuğunu belirten bir mesaj oluşturmalısınız.
 2. Amazon daha sonra size doğrulama ayrıntılarını sağlamanızı isteyecek bir hesap uzmanı sağlayacaktır.
 3. Sorulan bilgileri doğrudan yazabilirsiniz. Belgeler için ek olarak veya e-posta yoluyla gönderebilirsiniz.
 1. Durumunuz değerlendirilip doğrulandıktan sonra, hesabınızın önümüzdeki birkaç saat ila birkaç gün içinde eski durumuna getirildiğini görmelisiniz.

4. Belgeleri Doğrudan Amazon’a Yükleyin

Adınızın, teslimat adresinizin, fatura adresinizin vb., hesabınızın kilidini açmanın meşru yolları olduğunu kanıtlayan gerekli belgeleri sağlamak. Bu belgeleri göndermeden önce Amazon’a kayıtlı e-posta hesabınızı kullandığınızdan emin olun.

 1. Kimlik bilgilerinizi girerek  E- postanızı açın .
 1. Son sipariş gönderiminizin onay e-postasını arayın .
 1. Hesabınıza geçici olarak erişmek için bağlantıya tıklayın. Sipariş detaylarının yanı sıra önemli bilgileri de göstermelidir.
 2. Ürün sayfalarından birini açın ve satın almayı deneyin. “Amazon hesabınız kilitlendi ve siparişler beklemeye alındı” ifadesini görüyorsanız , şimdiye kadar iyi durumdasınız demektir.
 3. Belge ekle düğmesini  seçin .
 4. Gerekli tüm belgeleri yükleyin.

Telefon görüşmeleri ve sohbet, diğer hatta bir müşteri temsilcisi olduğu için Amazon’a ulaşmanın en hızlı yolu. Bir e-posta da iyi bir seçenektir, ancak çok daha yavaştır ve yanıt almanız iki gün kadar sürebilir.

Bu arada, doğru departmanda sonuçlanmama ihtimali olduğundan endişenizi fakslamanızı önermiyoruz. İhlalinizin ciddiyetine ve Amazon ile iletişim kurmak için kullandığınız kanala bağlı olarak hesabınızın kilidini birkaç günden birkaç haftaya kadar açabilirsiniz.

Amazon Hesabınızın Kilitlenmesini Nasıl Önlersiniz?

Aşağıda, gelecekte Amazon’un hesabınızı kilitleme olasılığını en aza indirmek için en iyi uygulamalardan bazıları verilmiştir:

1. Prime Hizmeti Kullanmaktan Kaçının

Bir stoksuz satış işi yürütüyorsanız, Prime hizmetlerini kullanmamanız en iyisidir. Amazon , nakliye ücretini ödüyor, bu da diğer hizmetlerinden daha ciddi bir şekilde düzenlemeleri anlamına geliyor.

2. Yalnızca Düşük Maliyetli Ürünler Satın Alın

Hesabınızı oluşturduktan sonra hemen pahalı ürünleri satın almayın. Amazon’un hesabınızı kilitlemesi ve siparişlerinizi kaldırması durumunda kayıplarınızı en aza indirmek için ucuz satın alımlarla başlayın .

3. Hediye kartı işlemlerini günde 200$ ile sınırlayın

Daha önce de belirtildiği gibi Amazon, özellikle yeni hesaplardan çok fazla hediye kartı işlemi istemiyor. Satın aldığınız kullanılabilir hediye kartlarının sayısını sınırlayarak, dolandırıcılık önleme algılama sistemlerinin tetiklenmesini en aza indirirsiniz.

4. VPN Kullanarak Yedek Hesaplar Oluşturun

Hesabınıza menşe ülkenizin dışından erişiyorsanız, oturum açma kimlik bilgilerinizi kullanırken bir Sanal Özel Ağ (VPN) kullanın.

Birden fazla hesap oluşturmak, biri kilitlenirse işletmenizin geçici olarak kapanma riskini de en aza indirir. Kilitli kalması durumunda  eski hesabınızı da silmelisiniz.

Amazon Hesabı Artık Kilitli Değil 

Amazon, hesabınızın kontrolünü eski haline getirdiğinde, platformun kullanım koşullarına uymanız gerekir. Bir Amazon satıcısıysanız, müşterilerinize Amazon ile ilgili sorunu açıklamalı ve sorunun çözüldüğünden emin olmalısınız.

Son olarak, her şeyin yolunda olduğundan emin olmak için fatura ayrıntılarınızı, fatura adresinizi, bağlantılı kredi kartınızı vb. iki kez kontrol edin.

etiketlerETİKETLER
Üzgünüm, bu içerik için hiç etiket bulunmuyor.
okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI