e
sv

Anti-Aliasing nedir?

85 Okunma — 08 Temmuz 2022 17:00

Anti aliasing nedir?

Anti aliasing; 2 boyutlu ya da 3 boyutlu grafikler, yüksek çözünürlükte oyunlarda grafiklerin kenarlarına yumuşatma uygulayarak onların daha gerçeğe yakın görünmesine sebebiyet veren bir teknolojidir.

Anti aliasing teknolojisini kullanabilmek için güçlü ekran kartları gerekmedir. Fps “frame per second” yani bir saniyede kaydedilen ya da gösterilen kare sayısı olarak biliyoruz. Fps’nin yüksek olması oyunun akıcılığı açısından önemlidir. Düşük fps’li bir oyun takılmalara yol açacaktır.

Anti aliasing teknolojisinde eğer bir oyunda 100 fps alıyorsanız anti aliasing değerini ne kadar yükseltirseniz fps’niz yani oyununuz akıcılığı bir o kadar yavaşlayacaktır. Bu tür durumlardan kurtulmanın yolları ya mevcut kartınızla bir “Sli” yada  “Crossfire” platformuna sahip olmak  yada daha yüksek bir ekran kartına sisteminizi upgrade etmektir.

Anti Aliasing farkı

Bir oyundaki Anti Aliasing farkını görmek için aşağıdaki resmi büyüterek karakterler arasındaki farka bakabilirsiniz. Anti Aliasing özelliği büyüdükçe karakter gerçeçiliğe bir adım daha yaklaşıyor.

Anti Aliasing (AA) filtre nedir?

Profesyonel fotoğrafçıların bildiği bir terim olan Anti Aliasing (AA) filtre, profesyonel fotoğrafçılıkta; fotoğrafta ki keskinliği azaltma amacı güder.

Bazı profesyonel fotoğraf makineleri fotoğraftaki objelerin detaylarını seçemeyince fotoğrafta yatay ya da dairesel görüntüler oluşmasına neden olur. Fotoğraf makinesindeki Anti Aliasing (AA) filtrenin görevi ise bu istenmeyen görüntülerin oluşmaması için bu görüntüyü yumuşatarak sensöre iletmektir.

Anti Aliasing (AA) filitreye iletilen resmin köşelerinin keskinliğini azaltılarak resimdeki görüntü bozukluğunun giderilmesi ve resimde bulunan objelerin köşelerinin daha yumuşak görünmelerini sağlar.

Multisampling Anti Aliasing (Msaa) nedir?

MSAA; Anti aliasing tekniğine verilen diğer ad “Multisampling Anti Aliasing” kelimelerinin baş harflerinden oluşan “MSAA” kavramıdır. Anti aliasing aslında bu 2d yada 3dgrafiklerde köşe yumuşatma tekniklerinin genel adıdır. Multisampling Anti Aliasing ise köşe yumuşatma teknolojisine verilen addır.

etiketlerETİKETLER
Üzgünüm, bu içerik için hiç etiket bulunmuyor.
okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI