e
sv

‘Aşı Kaynaklı Çocuk Felci’ Nedir ve Ne Kadar Endişelenmelisiniz?

80 Okunma — 24 Temmuz 2022 11:04

Çocuk felci dünya çapında neredeyse silindi, ancak şimdi ABD’de dokuz yıldır ilk kez bilinen bir vaka var . Kişi aşısızdır, ancak bulaştığı suş, “aşı kaynaklı” çocuk felci olarak adlandırılan bir türdür. Bunun ne anlama geldiği hakkında konuşalım – çünkü bu , çocuk felci aşısından kaçınmanız gerektiği anlamına gelmez .

Çocuk felci nedir?

Poliomyelit, bulaşan çoğu insanda hiçbir belirtiye veya hafif grip benzeri semptomlara neden olan bir virüstür, ancak bazen sinir sistemine saldırabilir ve felce ve hatta ölüme neden olabilir.

Buna karşı iki çocuk felci aşısı geliştirildi: 1950’lerde öldürülmüş virüs içeren enjekte edilebilir bir aşı ve 1960’larda zayıflatılmış canlı virüs içeren bir ağızdan aşı. (Bunlara genellikle sırasıyla Salk ve Sabin aşıları denir.) 1988’de küresel bir eradikasyon kampanyası başlatıldı ve 2021 itibariyle, dünya çapında bilinen yalnızca altı vahşi çocuk felci enfeksiyonu vakası vardı.

Eradikasyon, çocuk felcinin hala dolaşımda olduğu yerlere özel olarak odaklanarak, dünyanın her yerindeki insanları aşılamak anlamına gelir. İnsanlar çocuk felci taşıyabilen tek tür olduğundan, fikir herkesi hastalığa karşı bağışık hale getirmek ve o zaman hiçbir konakçısı olmayacak ve ölecek. Üç tür vahşi çocuk felcinden ikisi çoktan yok edildi.

Aşılar ne işe yarar

İki tip çocuk felci aşısı vardır ve her birinin farklı riskleri ve yararları nedeniyle dünyanın farklı yerlerinde kullanılmaktadır.

İnaktive edilmiş çocuk felci aşısı (IPV) , 2000’den beri ABD’de kullanılan tek çocuk felci aşısıdır ve şu anda bebeklerin buraya aldığı rutin aşılardan biridir. Virüs etkisiz hale getirildiğinden ve sizi hasta edemeyeceğinden, bulaşan kişi için en güvenli çocuk felci aşısıdır. Aşının içerdiği virüs başkalarına bulaşmaz.

Dezavantajı ise, aşı olduğunuzda bile , çocuk felci virüsünü kaparsanız, hastalanmaktan korunursunuz, ancak yine de başkalarına bulaştırabilirsiniz.

Bu artıları ve eksileri nedeniyle, bu aşıyı çocuk felcinin yaygın olarak bulunmadığı yerlerde kullanmak en mantıklısıdır. Bir vakanın mahallenize gelmesi durumunda kişisel olarak çocuk felcinden korunursunuz, ancak devam eden salgınların olduğu bir yerde, bulaşmayı önleyen bir aşı kullanmak daha mantıklıdır.

Oral çocuk felci aşısı (OPV) , çocuk felcinin daha yaygın olduğu yerlerde kullanılır. Enfeksiyonun yanı sıra bulaşmayı da önler.

Ayrıca, vücudunuzun aşı virüsünü başkalarına da yayabileceği, temel olarak onları da aşılayabileceği bir bonus özelliği vardır. Bu, aşıdaki virüsün “canlı” ancak zayıflamış olması nedeniyle olabilir. Kolaylığa ek olarak, yönetimi kolaydır. Enjeksiyon yapmayı bilen bir sağlık görevlisine ihtiyacınız yok; bir çocuğun ağzına birkaç damla aşı sıkacak, hatta damlaları yemek için bir küp şekere koyacak birine ihtiyacınız var.

Bu aşı canlı, zayıflatılmış bir virüs kullandığından, bağışıklığı baskılanmış kişiler için risklidir . Ve yayılabileceğinden, evdeki insanlar için de önerilmez.

Yine de OPV için birkaç önemli risk daha vardır ve endemik çocuk felci olmayan yerlerde bundan kaçınılmasının nedeni budur. Birincisi, çok nadir durumlarda, aşı virüsünün felce neden olabilmesidir (aşı kaynaklı felçli çocuk felci için VAPP olarak adlandırılır). Bu, verilen her 2.4 milyon aşı dozunda bir vaka veya %0.0004 olarak tahmin edilmektedir.

Diğeri ise yine nadir durumlarda aşı virüsünün mutasyona uğrayabilmesi ve insanları hasta edebilmesidir. Buna “aşı kaynaklı çocuk felci” denir. Aşılanmış kişiler hala aşı kaynaklı çocuk felcinden korunmaktadır, ancak aşısız insanlara bulaşabilir.

Aşı kaynaklı çocuk felcinden nasıl kaçınabilirsiniz?

Bu çok basit: Bir çocuk felci aşısı olun.

Unutmayın, çocuk felcine karşı aşılanmış kişiler bundan korunur. ABD’de kullanılan aşı olan üç dozluk IPV serisinin tamamını alırsanız, etkinlik %99 ila %100’dür.

Aşıdan türetilen çocuk felcine yalnızca aşısızsanız ve virüsle temasa girerseniz duyarlı olursunuz. Örneğin, OPV’nin yaygın olarak kullanıldığı bir bölgeye seyahat ediyorsanız, kendiniz aşı olduğunuzdan emin olmak istersiniz. Ancak seyahat etmeden bile, aşı kaynaklı bir çocuk felci suşu taşıyan biriyle karşılaşabilirsiniz (örneğin, bu aşıyı kullanan bir yerden seyahat etmişlerse) ve virüsü size bulaştırabilirler .

Bu muhtemelen New York’ta bildirilen davada olan şeydir. Hasta felç geçirdi ve aşıdan türetilen bir çocuk felci suşu ile enfekte olduğu bulundu. Onlar aşısızdı. Rockland County ve New York Eyaleti sağlık departmanları, “hamile olanlar da dahil olmak üzere aşılanmamış bireyler, daha önce çocuk felci aşı serilerini tamamlamamış olanlar veya olmuş olabileceğinden endişe duyan topluluk üyeleri için aşı yapılmasını tavsiye eden bir bildiri yayınladı.

etiketlerETİKETLER
Üzgünüm, bu içerik için hiç etiket bulunmuyor.
okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI