e
sv

Bayram öncesi ikinci el otomobil pazarı durgun

114 Okunma — 04 Temmuz 2022 20:43

Kurban Bayramı’nın yaklaşmasıyla ikinci el araç piyasasında hareketlilik beklense de birçok pazarda durgunluk yaşanıyor.

Rusya-Ukrayna savaşıyla artan maliyetler, artan dolar kuru ve sıfır otomobil üretiminde yaşanan sıkıntılardan dolayı ikinci el araç fiyatları artmaya devam ediyor.

Türkiye ikinci el online binek ve hafif ticari araç pazarında satışlar mayıs ayında, bir önceki aya göre yüzde 1,4 azalırken, fiyatlar da ortalamada yüzde 27 arttı.

Oto pazarlarında durgunluk

İHA’nın aktardığına göre, Kurban Bayramı öncesi Düzce Küçük Sanayi Galericiler Sitesi’nde son açık oto pazarı yapıldı.

Sıcak hava ile birlikte sabah saatlerinden itibaren beklentinin altında kalan pazar, hem aracını satmaya gelenleri hem de galerici esnafını hayal kırıklığına uğrattı.

Özellikle pandemiden sonra otomotiv sektöründe büyük değişimler yaşandığını ifade eden Düzceli esnaf Sezgin Sarıkaya, sosyal medya uygulamalarında insanların araç fiyatlarını daha da yükselttiğini belirtti.

 

Galericilerin kendi aralarında yaptığı pazarlık paylarının daha bilinçli olduğunu ifade eden Sarıkaya, “Eskiden galericilerin araç fiyatlarını çok yüksek tuttuklarını söylerlerdi şimdi ise durum tam tersi.” şeklinde konuştu.

Aracını satmak için oto pazarına getirdiğini belirten Olcay Çakırarslan, “Bugün ikinci el pazarında beklediğim kalabalık yok. Bu durgunluğun bayram sonrası da devam edecek diye düşünüyorum.” dedi.

“Pazar boş kaldı”

Yaklaşık 10 yıldır araç alıp sattığını söyleyen Bülent Eski, “Otomobil sektörü şu sıralar galericileri hiç memnun etmiyor. Bayram öncesi vatandaşlar kurbana yatırım yaptığı için bugün araba pazarı boş kaldı.” diye konuştu.

 

etiketlerETİKETLER
Üzgünüm, bu içerik için hiç etiket bulunmuyor.
okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI