e
sv

Bebekler Hakkında İlginç Gerçekler

164 Okunma — 02 Temmuz 2022 03:02
avatar

Bypool

 • e

  Mutlu

 • e

  Eğlenmiş

 • e

  Şaşırmış

 • e

  Kızgın

 • e

  Üzgün

Sevimli, sevimli ve merak dolu bebekler tek kelimeyle harikadır. Bir bebek gülüşüyle ​​bir odayı aydınlatabilir, gülüşüyle ​​bir kalbi eritebilir ve hayata yepyeni bir bakış açısı kazandırabilir.

Ama bunu küçüklerimiz hakkında zaten biliyoruz. Bilmediğiniz şey, bebeklerin yalnızca tatlılıkla dolu olmadığı, aynı zamanda bebeklerin gerçekten gezegendeki en dikkat çekici küçük şeyler olduğunu kanıtlayan çok sayıda şaşırtıcı gerçeğin konusu olduğudur.

Küçük çocuğunuzun hayatının ilk yılıyla ilgili bu 16 sürükleyici açıklamayla şaşkına dönmeye hazırlanın.

1. Bebekler boogie için doğarlar.

Minik dansçılar hakkında konuşun! Araştırmalar, bebeklerin doğuştan gelen bir ritim duygusuyla doğduğunu kanıtlamıştır. Henüz bir hareketi tam olarak gerçekleştiremeseler de araştırmalar, bebeklerin müziğin ritmine ve temposuna tepki verme konusunda içgüdüsel bir yeteneğe sahip olduklarını ve hatta bunu konuşmadan daha ilgi çekici bulabileceklerini gösteriyor.

2. Yenidoğanların suda doğal su içgüdüleri vardır!

Bebekler, bradikardik tepki olarak bilinen ve suya daldırıldığında vücutlarının çevrelerine doğal olarak uyum sağlamasına neden olan bir “dalış refleksi” ile doğarlar. Bub’un nabzı yavaşlayacak ve su altındayken içgüdüsel olarak nefesini tutacaktır. Daha da inanılmaz olan şey, tıpkı balıklar gibi, bebeklerin de hayatlarının ilk birkaç ayında aynı anda nefes alıp yutabilmeleridir. Bu yeteneği daha anne karnındayken öğrenirler ancak 6. ay civarında bu yeteneği kaybetmeye başlarlar.

3. Bebekler 300 kemikle doğarlar.

Bu yetişkinlerden 94 daha fazla. Ekstra kemikler nereye gidiyor? Geliştirme sırasında birlikte kaynaşırlar.

4. Gülümsemeler sadece insan bebeklerine mahsustur.

Doğru. İnsan bebekleri, ebeveynlerine gülümseyen tek türdür. mübarek değil miyiz?

5. Yenidoğanların diz kapağı yoktur.

Diz kapağı yok mu? Endişelenme. Bebekler onsuz yapar. Aslında, patella olarak da bilinen bir bebeğin diz kapağı, küçük çocuk okul öncesi döneme girene kadar (üç ile beş yaş arasında) sert kemiğe dönüşmez.

6. Bebekler ilk yıl yaklaşık 3360 bezden geçerler.

Bu, bebek koridoruna çok fazla gece geç saatlerde yapılan geziler. Ve bir sürü mendil! Daha da inanılmaz olan şey, yenidoğanların küçük mesaneleri gelişmeye başlayana kadar her 20 dakikada bir idrar yapma eğiliminde olmalarıdır. İyi ki bebek bezleri çok emici ve Red Nose Bebek Mendilleri değişim zamanında bebeğin cildine çok nazik davranıyor.

7. Bebekler önce kırmızı rengi tanır.

Bazı uzmanlar, yeni doğan bebeklerin yalnızca siyah, beyaz ve griyi görebildiklerini, bazıları ise farklı tonları görebildiklerini ancak inanılmaz derecede bulanık olduklarını öne sürüyorlar. Ancak bebeklerin ilk tanıdığı renk kırmızıdır. Son renkler? Mavi ve mor.

8. Bebekler delicesine hızlı büyürler.

Bebekler doğum ağırlıklarını beş ayda ikiye katlar ve ilk yılda (yaklaşık olarak) üç katına çıkarır.

9. Ayrıca her ay yaklaşık 1 ila 1,5 cm uzarlar.

Bu hızlı büyümeyi yetişkinliğe kadar sürdürürlerse, bebekler 51 metre boyunda olacak!

10. Yeni doğanlar yırtılmaz.

Ağlarlar ama yaklaşık üç haftalık olana kadar gerçek gözyaşı üretmezler. Ancak, aşırı duygu yüklemesi ve hormonal dengedeki artış sayesinde, yeni anneler ilk birkaç gün içinde eksik olan gözyaşlarını telafi etme eğilimindedir. Sempati gözyaşları diyelim. Ve hormonları suçla.

11. Mideleri ceviz büyüklüğündedir.

Bu delirmiş! Sürekli beslenmeye ihtiyaç duymalarına şaşmamalı.

12. Bebekler doğdukları saçlarını kaybederler.

Hepsini. Ve genellikle dört aylık ihale yaşına kadar. Orijinal saçları dökülürken, yerine yepyeni bir saç başı büyür.

13. Bebekler ilk yıl ortalama 5400 saat uyurlar.

Yılda sadece 8760 saat olduğu düşünülürse, bu ÇOK ÇOK! Ancak unutmayın, bebekler özellikle ilk üç ayda sadece birkaç saat uyurlar. Ve bu sadece bir tahmindir. Her bebek farklıdır ve çoğu, bu kadar (ve bir seferde 8 saat) uyumak için ihtiyaç duydukları notu alamaz.

14. Bebekler ebeveynlerini yaklaşık 44 günlük uykudan mahrum bırakır.

Ve bu sadece ilk yılda. İyi ki çok tatlılar!

15. Zevkleri sadece tatlı ve ekşiyi tanır.

Tuz, yaklaşık dört aylık olana kadar denkleme dahil edilmez.

16. Bebeklerin vücut parçaları çok büyüktür

Muhtemelen, küçük çocuğunuzun parçalarının doğumda özellikle belirgin olduğunu fark etmişsinizdir (bunun için şişmeye teşekkür edebilirsiniz). Şişlik azalırken, bebeğinizin başı ve gözleri ilk yıl boyunca süper büyük kalacaktır.

Yeni doğmuş bir bebeğin kafası vücut uzunluğunun 1 / 4’ünü oluştururken, yetişkin insan kafatası toplam vücut uzunluğunun yaklaşık 1 / 7’sini oluşturur.

Ve bebeklerin gözleri? Onlar zaten yetişkin gözlerinin yüzde 75’i kadar.

İnanılmaz, değil mi? Ve bu sadece başlangıç! İlk yıl, küçük çocuğunuzla yapılacak unutulmaz anlar, ortaya çıkarılacak büyüleyici gerçekler ve birlikte yaşanacak harika maceralarla dolu, ömür boyu sürecek bir yolculuğun yalnızca başlangıcıdır. Avustralya’nın bebek, yürümeye başlayan çocuk ve daha fazlası için en güvenilir ıslak mendil markası Red Nose Baby Wipes ile yol boyunca tüm dağınık anlara hazırlanın.

etiketlerETİKETLER
Üzgünüm, bu içerik için hiç etiket bulunmuyor.
okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI