e
sv

Bilgisayarda BIOS Sürümü Nasıl Bulunur?

95 Okunma — 11 Temmuz 2022 23:37

Dizüstü veya masaüstü bilgisayarınızda mevcut BIOS sürümünü bulmanız veya kontrol etmeniz mi gerekiyor? BIOS veya UEFI sabit yazılımı, varsayılan olarak PC ana kartınıza kurulu olarak gelen ve sabit sürücüler, video kartları, USB bağlantı noktaları, bellek vb. dahil yerleşik donanımı algılayan ve kontrol eden yazılımdır.

 • Peki, bilgisayarınızdaki BIOS’u güncellemeniz gerekip gerekmediğini nasıl anlayacaksınız? İlk önce BIOS’un mevcut sürümünü bulmanız gerekecek. Bu makalede, BIOS sürümünü belirlemenin birden çok yolunu açıklayacağım. Güncel sürüme sahip olduğunuzda, en son sürümün ne olduğunu görmek için üreticinin web sitesini ziyaret edebilirsiniz.
 • Sistem bilgisi

  Başlat’a tıklayın, Çalıştır’ı seçin ve msinfo32 yazın. Bu, Windows Sistem bilgileri iletişim kutusunu getirecektir.

  Komut satırı

  Bilgisayarı yeniden başlatmadan BIOS sürümünüzü belirlemenin bir başka kolay yolu da bir komut istemi açıp aşağıdaki komutu aynen yazmaktır

  wmic bios smbiosbiosversion

  Yukarıda ki komut satırı size sadece BIOS’un sürüm numarasını verecek. Ancak, aşağıda ki komut size biraz daha fazla bilgi verecek.

  wmic bios get biosversion

  wmic bios get version

  Windows Kayıt Defteri

  Windows’taki hemen hemen her şey Kayıt Defterinde saklanır ve BIOS sürümü de bir istisna değildir! Aşağıdaki konuma gitmek için Başlat > Çalıştır > Regedit  veya Başlat > Kayıt Defteri Düzenleyicisi ardından aşağıda ki yolu takip edin.

  HKEY_LOCAL_MACHINE\HARDWARE\DESCRIPTION\System

  etiketlerETİKETLER
  Üzgünüm, bu içerik için hiç etiket bulunmuyor.
  okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI