e
sv

Bilgisayarınızda DisplayPort Sinyali Yok mu?

56 Okunma — 03 Aralık 2022 23:41
avatar

Bypool

 • e

  Mutlu

 • e

  Eğlenmiş

 • e

  Şaşırmış

 • e

  Kızgın

 • e

  Üzgün

DisplayPort (DP), HDMI ve DVI konektörlerine göre birçok avantaja sahip olsa da mükemmel değildir. Güncel olmayan bir grafik sürücüsü, gevşek kablo bağlantısı, yanlış cihaz yapılandırmaları, hasarlı kablo veya bağlantı noktası vb. nedeniyle monitörler bir DisplayPort bağlantısını algılayamayabilir.

DisplayPort arabirimi aracılığıyla monitörünüze bir cihaz bağladığınızda sürekli “DisplayPort kablosu yok” veya “DisplayPort Sinyali Yok” mesajı alıyorsanız, aşağıda listelenen öneriler sorunu çözmenize yardımcı olacaktır.

1. DisplayPort Kablosunu Çıkarın ve Yeniden Takın

DisplayPort monitörünüz bilgisayarınızdan bir sinyal algılamazsa , kabloyu çıkarın ve tekrar takın. Kabloyu yeniden bağlamadan önce, PC’nizin DisplayPort’unun temiz, kir ve tozdan arınmış olduğundan emin olun. Ayrıca kablo, bilgisayarınız ve DisplayPort monitör arasında teması engelleyen herhangi bir yabancı madde olmadığından emin olun.

Monitördeki ve bilgisayarınızdaki DisplayPort’taki yabancı maddeleri çıkarmak için basınçlı hava kabı kullanın. Bilgisayarınızda bir DisplayPort adaptörü kullanıyorsanız, kablonun adaptöre ve adaptörün de bilgisayarınıza doğru şekilde takıldığından emin olun. Adaptörün birden fazla bağlantı noktası varsa kabloyu farklı bir DisplayPort ile değiştirin.

2. Monitör Sürücülerini Kurun

Bazı harici monitörlerde, aygıtın bazı bileşenlerine veya özelliklerine güç sağlayan yerel sürücüler bulunur. Monitör bir sürücü veya tamamlayıcı uygulama yüklemenizi gerektiriyorsa, bunu yaptığınızdan emin olun. Aksi takdirde monitör, cihazınızdan herhangi bir DisplayPort sinyali algılamayabilir. Cihazın düzgün çalışması için bir destek sürücüsü veya uygulaması gerektirip gerektirmediğini doğrulamak için monitörün kullanım kılavuzuna bakın veya üreticiyle iletişime geçin.

3. Doğru Giriş Kaynağını Seçin

Birden fazla DisplayPort bulunan monitörlerde, DisplayPort kablosunu taktığınız doğru aktif giriş kaynağını seçmek için menüyü kullandığınızdan emin olun. Monitörün iki DisplayPort’u olduğunu varsayalım: “DP1” ve “DP2”. Bilgisayarınız ilk DisplayPort’a veya diğer DisplayPort’a “DP2″ye takılıysa, monitörün giriş kaynağının “DP1” olarak ayarlandığından emin olun.

Monitörün DisplayPort’larının nasıl yapılandırıldığını ve aktif girişi bağlantı noktaları arasında nasıl değiştireceğinizi öğrenmek için monitörün kullanım kılavuzuna bakın.

4. Farklı Bir DisplayPort Kablosu veya Bilgisayar Kullanın

Aşağıdakiler “Cihazınızdan DP sinyali yok” hatasına neden olabilir:

 •  Monitörün DisplayPort’u zarar görmüş olabilir.
 • Kablo bağlantı noktasına gevşek bir şekilde takılmış olabilir.
 • DisplayPort kablosu bozuk, yıpranmış veya standardın altında.

İyi durumda olup olmadığını doğrulamak için başka bir monitörde DisplayPort kablosunu kullanın. Sorun devam ederse, kablo büyük olasılıkla suçludur.

Kutudan çıktığı andan itibaren monitörünüzle birlikte gelen DisplayPort kablosunu kullanmanızı önemle tavsiye ederiz. Birçok monitör üreticisinin, cihazlarınız için orijinal aksesuarlar satın alabileceğiniz çevrimdışı ve çevrimiçi mağazaları vardır. Üçüncü taraf satıcılardan satın alıyorsanız kullandığınız veya satın aldığınız kablonun DisplayPort sertifikalı olduğundan emin olun.

5. Bilgisayarınızın Grafik Sürücüsünü Yeniden Başlatın

Windows ile ilgili iyi olan şey, işletim sisteminin performans sorunlarını gideren birçok yerleşik sorun giderme aracına sahip olmasıdır. Bilgisayarınız, DisplayPort aracılığıyla bağlanan harici bir monitörü algılamazsa, ekran/grafik sürücülerinizi yeniden başlatmak yardımcı olabilir.

Cihazınızı DisplayPort monitöründen çıkarın ve Windows logo tuşu + Ctrl + Shift + B tuşlarına basın . PC’nizin ekranı yaklaşık 2 saniyeliğine kararacak ve ayrıca bir bip sesi duymalısınız. DisplayPort kablosunu tekrar bilgisayarınıza takın ve monitörün bu sefer giriş sinyalini alıp almadığını kontrol edin.

Bu Windows tuş dizisi, ister AMD, ister Intel veya NVIDIA olsun, tüm grafik sürücülerini yeniden başlatır. Windows cihazlarında ekranla ilgili diğer aksaklıkları gidermek için tuş kombinasyonlarını da kullanabilirsiniz.

6. Cihazlarınızı Yeniden Başlatın

Grafik sürücüsünü yeniden başlatmak sorunu çözmezse, bilgisayarınızı ve harici monitörü yeniden başlatın. Monitörü güç kaynağından çıkarın, yaklaşık 10 saniye bekleyin ve tekrar elektrik prizine takın. `

7. Cihazınızın Grafik Sürücüsünü Güncelleyin

Bilgisayarınızı internete bağlayın ve aşağıdaki adımları izleyin.

 1. Başlat menüsü simgesine sağ tıklayın veya Windows + X tuşlarına basın ve Hızlı Erişim Menüsünde Aygıt Yöneticisi’ni seçin.
  1. Görüntü bağdaştırıcısı kategorisini genişletin, görüntü bağdaştırıcınıza sağ tıklayın ve Sürücüyü güncelle öğesini seçin.
  1. Sürücüleri otomatik olarak ara öğesini seçin .

Microsoft, Windows Güncellemeleri sırasında bazen belirli sürücülerin en son sürümlerini cihazınıza yükler. Aygıt Yöneticisi bilgisayarınızın grafik sürücüsü için bir güncelleme bulamazsa, aramanızı Windows Güncellemeleri bölümüne yönlendirin.

 1. Windows Update’te güncellenmiş sürücüleri ara öğesini seçin.

Bilgisayarınız otomatik olarak sistem ve sürücü güncellemelerini kontrol etmeye başlamalıdır. Aksi takdirde, Güncellemeleri kontrol et düğmesini seçin.

8. Grafik Sürücüsünü Geri Al

Yakın zamanda dengesiz veya hatalı bir grafik sürücüsü yüklediyseniz, bilgisayarınız ekranla ilgili her türlü arızayı sergileyebilir. Bilgisayarınızın grafik sürücüsünü güncelledikten hemen sonra monitörünüz DisplayPort sinyalini algılamayı durdurduysa, sürücüyü önceki bir sürüme geri alın ve bilgisayarınızı yeniden başlatın.

 1. Windows logo tuşu + X’e basın ve Aygıt Yöneticisi’ni seçin.
 1. “Ekran bağdaştırıcıları” kategorisindeki sürücüye sağ tıklayın ve Özellikler’i seçin .
 1. Sürücü sekmesine gidin ve Sürücüyü Geri Al öğesini seçin .

Sürücü hiç güncellenmediyse “Sürücüyü Geri Al” düğmesi gri olacaktır.

9. Monitörünüzü Güncelleyin

Ekran üreticileri genellikle sistem arızalarını gideren ve ürünlerinin işlevlerini iyileştiren üretici yazılımı güncellemeleri sunar. Monitör üreticinizin web sitesine gidin ve monitörünüz için bir güncelleme olup olmadığını kontrol edin. Kullanım kılavuzunda monitörünüzü güncellemeyle ilgili ayrıntılı adımları da bulabilirsiniz.

10. Monitör Üreticisiyle İletişime Geçin

Yukarıda belirtilen sorun giderme işlemi sorunu çözmediyse, sorun donanımla ilgili olabilir. Destek için monitör üreticisiyle iletişime geçin veya monitörde donanım hasarı olup olmadığını incelemek için yakınınızdaki saygın bir tamir atölyesini ziyaret edin.

okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI