e
sv

Bilinmeyen Numara Nasıl Bulunur?

34 Okunma — 30 Kasım 2022 19:59
avatar

Bypool

 • e

  Mutlu

 • e

  Eğlenmiş

 • e

  Şaşırmış

 • e

  Kızgın

 • e

  Üzgün

Bilinmeyen kişilerden gelen aramaları yanıtlamayı pek çok kişi sevmez. Belki bu sizi endişelendiriyor veya belki bir telefonla pazarlamacıyla konuşma veya bir otomatik aramayı yanıtlama riskinden kaçınmak istiyorsunuz . Her iki durumda da arayanın adını ve numarasını bulmanın birkaç yolu vardır.

Bu yazıda, bilinmeyen bir arayanın numarasını nasıl bulacağınızı göstereceğiz. Genel veritabanlarına bağlı özel hizmetleri arayabilir, belirli web sitelerini kontrol edebilir veya arayan kimliği uygulamalarını kullanabilirsiniz . Arayan kişiyi tanımlayın ve rastgele yabancıların değerli zamanınızı boşa harcamasını önleyin.

1. *69 tuşlayın

Birini ararken telefon numaranızı gizlemek için *67’yi kullandıysanız, *69’a da aşina olabilirsiniz. Bu hizmet *67’nin tersidir. Bilinmeyen bir kişiden gelen cevapsız bir aramanın hemen ardından *69’u çevirerek, numarasının yanı sıra, genel bir veritabanında listeleniyorlarsa adlarını ve adreslerini izleyebilirsiniz. Hizmet, isimsiz veya gizli aramalar için bile çalışır. Gizli bir telefon numarasını ve sizi tam olarak ne zaman aradıklarını ortaya çıkarabilirsiniz.

Onları geri aramak ve aramanın bir dolandırıcılık mı yoksa istenmeyen e-posta mı olduğunu doğrulamak için bu bilgileri kullanın. Spam gönderenler ve dolandırıcılardan medeni bir konuşma beklemeyin. Sizi arama listelerinden çıkarmaya ikna edemezsiniz. Bunun yerine, bir daha asla istenmeyen aramalar almamak için numaralarını engelleyin.

Tüm telefon şirketlerinin bu hizmeti vermediğini ve telefon planınıza bağlı olarak bazılarının ücret alabileceğini unutmayın. Bir sonraki telefon faturanızda ek ücretler sizi şaşırtmasın. Hizmet ayrıca yalnızca ABD’de mevcuttur ve hem mobil hem de sabit hatlarda çalışır.

2. *57 tuşlayın

*69’a benzer şekilde, bu hizmet yalnızca bazı telefon şirketleri tarafından ve ek ücret karşılığında sunulmaktadır. Aradaki fark, *57’yi yalnızca bilinmeyen arayanın sizi taciz ettiğinden emin olduğunuzda kullanmanız gerektiğidir. Bunun nedeni, *57’yi çevirmenin sizi otomatik olarak yerel kolluk kuvvetleri yetkililerine bağlamasıdır. Polis daha sonra aldığınız istenmeyen aramaları takip edebilecek ve bunlara göre hareket edebilecektir. İhtiyacınız olan hizmet buysa, lütfen *57 tuşladıktan sonra yerel polisinizle iletişime geçerek onların hizmetlerine ihtiyacınız olduğunu onaylayın.

*57’yi dikkatli bir şekilde ve yalnızca istenmeyen telefon aramalarından kurtulmak için ekstra yardıma ihtiyacınız olduğundan kesinlikle emin olduğunuzda kullanın.

3. Telefon Şirketi ile İletişime Geçin

Telefon servis sağlayıcınız, bilinmeyen bir arayanın numarasını bulmanıza yardımcı olabilir. Maskelenmemiş bilinmeyen arayanın numarasıyla birlikte size gelen ve giden aramalarınızın günlüğünü sağlayacaklar. Bu, konuyu elinize almanız için yeterli olabilir, ancak telefon şirketi size daha fazla ayrıntı verebilir. Bilgi mevcutsa, sinir bozucu arayanın adını ve adresini ve telefon şirketini öğrenebilirsiniz.

Telefon şirketleri, Anonim Arayan Kimliği hizmetini de sağlayabilir. Bu, hizmet etkinleştirilirse, telefonunuzun numaranıza yapılan her aramanın doğruluğunu kontrol edeceği anlamına gelir. Birisi sizi gizli bir numaradan aramaya çalışırsa, Anonim Arayan Kimliği hizmeti, telefonunuzla bağlantı kurulmadan önce onları numaralarını açıklamaya zorlar. Ardından, telefon ekranınızda Arayan Kimliği’ni görebileceksiniz.

Cep telefonu operatörleri, ekstra bir aylık ücret karşılığında otomatik aramalarla mücadele etmenize bile yardımcı olabilir. Ancak bu hizmetin henüz yeni olduğunu ve %100 güvenilir olmayabileceğini unutmayın.

4. Bir Uygulama Kurun

Cep telefonları için yükleyebileceğiniz ve telefon numarası izleme aracı olarak kullanabileceğiniz çeşitli uygulamalar vardır. Bu uygulamalar, bilinmeyen arayanlarla ilgili bilgiler için çevrimiçi veritabanlarını arayacak ve ad, adres ve telefon numarası gibi ayrıntılarını görüntüleyecektir. Daha sonra spam gönderenleri, telefonla pazarlama yapanları veya otomatik aramaları bildirmeyi ve engellemeyi seçebilirsiniz.

Birçoğu zengin veritabanlarına ve telefon dizinlerine bağlı olmadığından, bilinmeyen arayan kimliği uygulamasını akıllıca seçin. Uygulama incelemelerini okuyun ve diğer insanların deneyimlerinin neler olduğunu görün. Bazı uygulamaların ücretsiz olduğunu, ancak diğerlerinin aylık ödeme planları olduğunu unutmayın. İşte kullanıcılar tarafından test edilen ve doğrulanan birkaç uygulama:

1. Doğrulandı

Bu uygulama, bilinmeyen ancak görüntülenen bir numaranın ayrıntılarını elde etmek için mükemmel bir seçimdir. Sizi telefon numarasını ve arkasındaki ayrıntıları manuel olarak arama zahmetinden kurtaracaktır. BeenVerified, milyarlarca telefon numarası içeren bir veri tabanına sahiptir ve yalnızca iki adımda, istenmeyen bir telefon görüşmesinin arkasında kimin olduğunu size bildirir. Tek yapmanız gereken arama çubuğuna gitmek, telefon numarasını yazmak ve uygulamanın tüm bilgileri göstermesi için birkaç saniye beklemek.

2. Konuşmacı

Bu, telefon numaralarını takip edebilen akıllı telefonlar için tamamen ücretsiz bir uygulamadır. Telefon numarasını girdikten sonra arayanın adı, adresi, geçerli konumu, sosyal medya profilleri ve çok daha fazlası gibi ayrıntıları görüntüleyen ters telefon arama seçeneğine sahiptir.

3. Tuzak Çağrısı

TrapCall, engellenen ve gizlenen numaraların maskesini kaldırabilen bir uygulamadır. Görüntülenen arayan kimliği yoksa bu uygulamayı kullanabilirsiniz. TrapCall, özel numaraları ifşa etmenin yanı sıra başka hizmetler de sunar. Spam gönderenleri otomatik olarak engelleyebilir, istenmeyen numaraları kara listeye alabilir ve aramaları kaydedebilir. TrapCall, hem iOS hem de Android cihazlarda kullanılabilir.

4. Gerçek Arayan

Bu uygulama TrapCall’a benzer. Tüm aramaların uygulama üzerinden geçmesini sağlayacak ve telefon numaralarını gösterecek. Ayrıca, topluluk raporlarına dayalı bir spam listesine sahiptir ve istenmeyen aramaları size bildirir. Ancak, bu uygulamayı kullanmak için telefonunuzun wifi veya en az bir 3G ağına sürekli erişimi olması gerekir.

5. Web Sitelerini Kontrol Edin

Cep telefonunuzda fazladan bir uygulamanın yüklenmesini istemiyorsanız, her zaman belirli web siteleri aracılığıyla telefon numaralarını manuel olarak aramayı seçebilirsiniz. Bir telefon numarasını belirlemek için birkaç site var, bu yüzden en iyileri hakkındaki makalemizi kontrol ettiğinizden emin olun. TrueCaller gibi daha önce bahsedilen uygulamalardan bazılarının web siteleri zengin veritabanlarına sahiptir.

6. Bilinmeyen Arayanları Susturun

Dışarıdaki tüm iPhone kullanıcıları için, bilinmeyen aramaları engellemek istiyorsanız bilinmeyen numaraları keşfetmekle uğraşmanıza gerek yok. Apple, cihazları için Bilinmeyen Arayanları Silence adlı küçük ve temiz bir özellik yaptı . Bu, kişi listenizde olmayan bir numara sizi aradığında telefonunuzun çalmayacağı anlamına gelir. Yine de sesli mesaj bırakabilir, size SMS gönderebilir ve cevapsız arama olarak kaydedilebilirler.

Bu özelliği açmak için şu adımları izleyin:

1. Ayarlar’a ve ardından Telefon’a gidin.

2. Bilinmeyen Arayanları Sustur başlığını seçin.

3. Etkinleştirmek için başlığın yanındaki düğmeyi kaydırın.

Sizi kimin aradığını bulamıyorsanız ve rastgele yabancılara cevap vermek istemiyorsanız, onları susturun.

okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI