e
sv

Bir Kimlik Avı Bağlantısını Tıklarsanız Hemen Yapmanız Gerekenler

88 Okunma — 07 Eylül 2022 21:22

Hasarı en aza indirmek için hemen atmanız gereken adımlar var.

Bu, hepimizin başına gelir: En son kimlik avı dolandırıcılıklarından tamamen haberdar olabilirsiniz ve yine de bunlardan birine kanabilirsiniz. Dolandırıcı bir bağlantıya tıkladığınızı fark etmek kesinlikle paniğe neden olsa da, hasarı en aza indirmek ve cihazlarınızı ve verilerinizi güvence altına almak için atabileceğiniz bazı kolay adımlar var.

Şüpheli bir siteye bilgi girdiyseniz ne yapmalısınız?

Bu kesin gibi görünüyor, ancak bahsetmeye değer: İdeal olarak, herhangi bir metin kutusuna herhangi bir bilgi girmeyeceksiniz veya şüpheli bir siteden herhangi bir şey indirmeyeceksiniz. Yine de, Buffalo Üniversitesi Bilgi Teknolojileri departmanına göre, bilgilerinizi bir yere girdiyseniz , hedeflenen hesabın şifresini değiştirmeniz gerekir. Aynı şifreyi başka herhangi bir hesapta kullanıyorsanız, bunları da değiştirin ve hepsini benzersiz yapın.

Mali durumunuzla ilgili bilgileri girdiyseniz, bankanızın yardım hattını arayın (muhtemelen banka kartınızın veya kredi kartınızın arkasında bulabilirsiniz) ve olayı bildirin. Herhangi bir hesap kötüye kullanımı veya ihlali belirtisi için ifadelerinizi kontrol edin. Herhangi birinin yeni bir hesap açmasını engellemek için kredi kayıtlarınızı kilitlemeyi düşünün ve daha sonra ne yapacağınıza dair özel ipuçları için bankanızın web sitesini kontrol edin. Bir dolandırıcıya para aktardıysanız, olayı yerel polise bildirin.

Kredi raporlarınızı (Transunion, Equifax, Experian ve Innovis ) kilitleyin ve özellikle sosyal güvenlik numaranızı girdiyseniz, kimlik avına uğradığınızı Federal Ticaret Komisyonu’na bildirin.

Hesaplarınızı ve cihazlarınızı nasıl güvence altına alabilirsiniz?

Herhangi bir bilgi girmiş olsanız da olmasanız da, siber güvenlik şirketi aNetworks’e göre bir phishing bağlantısına tıkladıktan sonra yapmanız gerekenler :

  • Herhangi bir kötü amaçlı yazılımın ağdaki diğer cihazlara yayılmasını önlemek için cihazınızın internet bağlantısını kesin.
  • Cihazınızı USB gibi fiziksel, harici cihazlar kullanarak yedekleyin, böylece internete yeniden bağlanmanıza gerek kalmaz, ancak verilerinizin silinmeyeceğinden emin olabilirsiniz.
  • Cihazınızı kötü amaçlı yazılımlara karşı tarayın, ancak önceden yüklenmiş bir virüsten koruma programınız yoksa ve bir teknik sihirbaz değilseniz, size yardımcı olması için bir profesyonel aramanız gerekebilir.
  • Tüm hesaplarınızda kimlik bilgilerinizi değiştirin ve mümkün olduğunda iki faktörlü kimlik doğrulamayı etkinleştirin.

G/O Media BT hizmetleri müdürü Christopher De Gaeta, kötü amaçlı yazılımı temizledikten sonra veya herhangi bir şey bulamazsanız, internete yeniden bağlanabileceğinizi ve böylece “Bazıları bunun tamamen güvenli olmadığını ve yalnızca bilgisayarın silinmesinin sağlanması için doğru yöntem olduğunu iddia edebilir.” Yeniden bağlanmadan önce bir silme işleminin gerekli olup olmadığını belirlemek için bir uzmana veya BT departmanınıza danışın. Bir keresinde bir kimlik avı bağlantısına tıkladım ve De Gaeta beni kıyamet sarmalımdan kovdu, böylece onun otoritesine ve utanmış olsanız bile doğrudan BT departmanınıza gitmenin değerine kefil olabilirim.

De Gaeta ayrıca, özellikle sosyal güvenlik numaranız gibi hassas bilgileri teslim ettiyseniz, dolandırıcılık uyarıları ayarlamayı önerdi, çünkü ayrıntılarınızı ele geçiren biri “bunları kullanmaya başlamak için nadiren bekleyecek “.

Bu önlemleri uyguladıktan ve panik azaldıktan sonra, bunların tekrar olmasını önlemek için bazı adımlar atmayı unutmayın. “Smishing saldırıları” gibi farklı dolandırıcılık türleri hakkında bilgi edinmek ve bir sonraki kimlik avı girişimini daha kolay tanıyabilmeniz için teknolojik okuryazarlığınızı geliştirmek için biraz zaman ayırın, çünkü bir başkası olacaktır. Dolandırıcılar ara vermez, siz de ara vermeyin.

etiketlerETİKETLER
Üzgünüm, bu içerik için hiç etiket bulunmuyor.
okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI