e
sv

Birinci Sınıf ve Öncelikli Posta Nedir?

0 Okunma — 05 Ekim 2023 21:41
avatar

Bypool

 • e

  Mutlu

 • e

  Eğlenmiş

 • e

  Şaşırmış

 • e

  Kızgın

 • e

  Üzgün

USPS birinci sınıf posta ile öncelikli posta arasında uzun bir savaş var ve birçok satıcı hangi nakliye türünü seçmeleri gerektiğini bilmek istiyordu. Her ikisi de dünyanın en iyi nakliye hizmetlerinden biri olmasına rağmen Birleşmiş Devletler Posta Servisi (USPS), hangisinin en iyi olduğunu bulmak oldukça zordur. Bu nedenle her iki hizmeti de kullandıktan sonra, işletmenize uygun olanı seçebilmeniz için farkı net bir şekilde anlatabilecek bir rehber hazırladık. Her iki hizmeti karşılaştırmadan önce kısa bir inceleme yapalım.

Birinci Sınıf Posta Nedir?

First Class Mail, işletmeler ve kuruluşlar tarafından siparişlerinin hızlı ve minimum hasarla teslim edilmesini sağlamak için kullanılan bir nakliye yöntemidir. Gönderen, First Class Mail’i kullanarak sipariş ettiği öğelerin alınmasındaki gecikmeleri önleyebilir. Ayrıca Birinci Sınıf Posta, Öncelikli Posta’dan daha pahalı bir seçenek olduğundan, bir siparişin daha yüksek düzeyde özen veya öncelik gerektirip gerektirmediği dikkate alınmaya değer olabilir.
USPS birinci sınıf posta hizmetini basit bir ifadeyle tanımlarsak, zarf, mektup, kartpostal, hediye kartı, yastıklı zarf, broşür ve hafif tişört gibi standart boyuttaki (13 oz) küçük paketleri göndermek için kullanılan bir hizmettir. 

Öncelikli Posta Nedir?

Öncelikli posta, müşterilerin paketlerinin daha hızlı ve daha düşük maliyetle teslim edilmesini sağlayan bir ekspres gönderim hizmetidir. Öncelikli posta gönderileri genellikle Ortabatı veya Batı Kıyısı gibi belirli coğrafi bölgelere gönderilir. Bu gönderim hizmetini kullanmanın bazı yararları şunlardır: paketinizin daha erken alınması, siparişinizin teslim edilmesi için gereken sürenin kısaltılması ve posta ücretlerinden tasarruf edilmesi. Öncelikli posta ayrıca paketinizin güvenli ve doğru bir şekilde teslim edildiğinden emin olabilmeniz için takip bilgileri dahil olmak üzere bazı ek avantajlar da sunar.

Adı “öncelik” anlamına gelir, bu da bunun yüksek hızlı bir hizmet olduğu anlamına gelir, ancak bunu daha sonra tartışacağız. USPS’e özel posta hizmeti, ağırlığı 70 lbs’den hafif olan ağır veya büyük paketlerin gönderilmesi için kullanılır. Ayakkabı, kitap, oyuncak vb. gibi.

Şimdi karşılaştırmaya geçelim:

 

 

USPS Öncelikli Posta ve Birinci Sınıf Maliyet

Dolayısıyla, USPS birinci sınıf posta ile öncelikli postayı karşılaştırırken ilk en önemli faktör fiyattır. Birinci sınıf posta, hafif paketlerin gönderilmesinde en ekonomik seçenek olarak görülse de, ikinci, üçüncü ve dördüncü sınıf posta gibi diğer hizmetlerle karşılaştırıldığında en üst düzey gönderi hizmetidir; bu yüzden “birinci sınıf posta” olarak adlandırılıyor. Öte yandan, ağır paketlerin gönderilmesi için öncelikli posta en iyisidir; dolayısıyla öncelikli posta maliyetinin birinci sınıf postaya göre daha yüksek olacağı aşikardır. Ancak öncelikli posta fiyatlandırması, ancak yine de UPS ve FedEx’ten daha düşük. 

İster birinci sınıf posta, ister öncelikli posta kullanıyor olun, fiyat paketin şekline ve ağırlığına bağlıdır. 

USPS Birinci Sınıf Posta:

 • Postanede 0,60$’dan başlayan fiyatlarla
 • Ticari fiyatlandırma için 0,455$’dan başlayan fiyatlarla

USPS Öncelikli Posta:

 • Postanede 8,70 dolardan başlıyor. 
 • Ticari taban için 7,37 $’dan başlayan fiyatlarla
 • Ticari artı için 7,37 $’dan başlayan fiyatlarla

Ayrıca nakliye hizmeti fiyatını bir hesap aracılığıyla da hesaplayabilirsiniz. perakende hesap makinesi. Bir de fiyatların zaman zaman değişebileceği bir şey var. Bu nedenle en iyi uygulama, fiyat listesi Hizmetleri göndermeden önce.

USPS Birinci Sınıf Hizmeti ve USPS Öncelikli Posta ile Gönderim Arasında Nasıl Seçim Yapılır?

Amerika Birleşik Devletleri Posta Servisi (USPS), nakliye hizmetlerini çeşitli kategorilerde sunmaktadır. USPS aracılığıyla en popüler gönderim modlarından ikisi Birinci Sınıf gönderim ve Öncelikli Posta Gönderimi’dir. Bu gönderim modlarının her ikisi de, 3 iş günü içinde garantili gönderim gibi benzerliklere sahiptir, ancak Öncelikli Posta paketlerinin genellikle 2 gün içinde ulaştığı bilinmektedir. Aralarındaki temel fark, gönderilecek her paketin ağırlığına uyguladıkları sınırlamadır. Priority Mail, ağırlığı 32 Kilogramın (70 lbs.) altında olan postalanabilir her şeyi taşırken , Birinci Sınıf Posta sizi yalnızca 13 ons (0,81 lbs.) ile sınırlandırır .

Aralarında seçim yapmak, hangi öğelerin gönderilmesini istediğinize bağlıdır. 70 lbs’yi aşmayan herhangi bir postalanabilir ürün göndermeyi planlıyorsanız. Öncelikli Posta tercih edilen seçenektir; Birinci Sınıf Posta ise mektuplar, kartpostallar, faturalar, hesap özetleri, faturalar veya ağırlığı 13 ons’un altında olan diğer kağıttan yapılmış ürünler gibi hafif öğeleri göndermek isteyen kişilere hizmet vermek üzere tasarlanmıştır.

Öncelikli Posta Birinci Sınıf Postadan Daha mı Hızlı ?

Hem Priority Mail hem de First Class paketlerinin 3 gün içinde ulaşması garanti edilse de, Priority Mail siparişleri genellikle 2 gün içinde, hatta bazı durumlarda bir gecede ulaşır. Bu, Birinci Sınıf Postaya göre Öncelikli Posta siparişlerine üstünlük sağlar.

Birinci Sınıf Posta Öncelikli Posta Olarak Kabul Edilir mi?

Birinci Sınıf Posta ve Öncelikli Posta, USPS tarafından sunulan iki farklı gönderim modudur. Normal nakliye süreleri ve nakliye öğelerindeki ağırlık sınırlamaları nedeniyle her ikisi de birbirinden farklıdır. Bunlar, aynı olmayan ve birbirleriyle karıştırılmaması gereken iki farklı nakliye yöntemidir.

USPS Birinci Sınıf ve Öncelikli Gönderi Süresi Karşılaştırması

Fiyattan sonra herhangi bir satıcının veya göndericinin koliyi göndermeden önce dikkate alacağı ikinci önemli şey, kargonun alacağı süredir. USPS birinci sınıf ile gönderilecek kolilerin teslim edilmesi 1 ila 5 gün sürecektir. Öncelikli posta gönderim süresi ise 1 ila 3 iş günüdür.

USPS Birinci Sınıf ve Öncelikli Sigorta 

Kimse nakliye sürecinde paketini kaybetmek istemez. Bu yüzdensigorta gerçekten önemli. Kargo hizmeti seçerken seçtiğiniz hizmetin sigortalı olduğundan emin olun. Sigorta, ürününüz için bir güvenlik bariyeri görevi görür çünkü ürününüzün kaybolma ihtimali her zaman yüksektir.

Şimdi, eğer birinci sınıf bir posta hizmeti seçerseniz, yalnızca ticari ürünler için 5.000$’a kadar sigorta alacaksınız; öncelikli postada ise her ürün için 100$ alacaksınız. 

USPS Birinci Sınıf vs Priority International 

Hem USPS birinci sınıf hem de öncelikli posta, uluslararası gönderim olanağı sunar 180 ülkeancak yukarıda da bahsettiğimiz gibi teslimat süresinde farklılık olacaktır. 

USPS Birinci Sınıf ve Öncelikli Ağırlık, Boyut ve Boyut Karşılaştırması

USPS birinci sınıf ve öncelikli gönderim hizmetini seçmeden önce ürününüzün boyutunu ve ağırlığını bilmeniz gerekir. USPS birinci sınıf yalnızca maksimum ağırlığı 13 oz ve uzunluğu 8 inç olan ürünlere izin verir. Öte yandan, öncelikli posta 15.994 oz’a kadar olan öğelere izin verir, ancak 11-1/2 inç uzunluğunda veya 6-1/8 inç yüksekliğinde veya ¼ inç kalınlığındaki öğelere izin verir.

USPS Birinci Sınıf ve Öncelikli Takibi Karşılaştırması 

Takip bilgisi önemlidir çünkü satıcının paketin takip kaydını tutmasına yardımcı olur. Üstelik takip, kayıp riskinizi en aza indirir. 

Artık birinci sınıf postanız herhangi bir takip bilgisi sağlamıyorsa, alıcı ve gönderen, ürünlerinin nerede olduğunu asla bilemez ve bu nedenle ürünlerinin kaybolması mümkün olabilir. Öte yandan, öncelikli posta, paket hedefine ulaşana kadar güncellemelerin takip edilmesini sağlar. 

SSS’ler

S1. Öncelikli postanın ürünü göndermesi ne kadar sürer?

Cevap. Öncelikli postanın ürünün gönderilmesi genellikle 1 ila 3 iş günü sürer. 

Q2. USPS birinci sınıfın ürünü göndermesi ne kadar sürer?

Cevap. Birinci sınıf postayla ürünün gönderilmesi 1 ila 5 iş günü sürer. 

S3. Birinci sınıf için öncelikli posta kutusunu kullanabilir miyim?

Cevap. USPS öncelikli posta kuralları konusunda çok katıdır; bu nedenle, birinci sınıf medya postası veya herhangi bir posta hizmeti için öncelikli posta kutularını kullanamazsınız. 

S4. Birinci sınıf posta ile öncelikli posta arasındaki fark nedir?

Cevap. Öncelikli posta genellikle birinci sınıf postadan daha hızlıdır çünkü ürünleri 1 ila 5 iş günü içinde teslim eden birinci sınıf postaya kıyasla 1 ila 3 iş günü içinde teslim eder. Hafif eşyaları birinci sınıf aracılığıyla gönderebilirsiniz, ancak maksimum ağırlık 13 oz’tur. Ağırlığı 70 lbs’ye kadar olan ağır eşyaları öncelikli posta yoluyla gönderebilirsiniz. 

S5. Birinci sınıf posta ile öncelikli posta aynı mıdır?

Cevap. Hayır, onlar aynı değil. Maliyet, nakliye süresi, boyut ve sigorta poliçesinde fark vardır. 

Çözüm 

Birinci sınıf posta ve özel posta, fiyat, teslimat süresi, boyut, sigorta poliçesi ve çok daha fazlası açısından farklılık gösterir. Temel farkın dışında, öncelikli postanın birinci sınıfta olmayan bir imza onaylama özelliği de vardır. 

Yukarıdaki karşılaştırmadan öncelikli postanın her bakımdan birinci sınıf postanın üzerinde olduğunu ancak birinci sınıf postadan daha pahalı olduğunu görebilirsiniz. Bu nedenle, mektup, gömlek veya mücevher gibi hafif eşyalarınız varsa birinci sınıf postayı seçmek daha iyidir, ancak hızlı hizmet istiyorsanız özel postayı tercih etmelisiniz. En iyinin ucuz olmadığını ve ucuzun her zaman ucuz olmadığını duymuş olabilirsiniz. 

Hangi nakliye hizmetinin en iyi olduğunu düşündüğünüzü bize bildirin.

okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI