e
sv

Chrome 104’teki Yenilikler, Şimdi Kullanılabilir

87 Okunma — 04 Ağustos 2022 00:50

Chrome sürümlerinin yavaş yürüyüşü, Google’ın popüler tarayıcısının 104. sürümüyle devam ediyor. 2 Ağustos 2022’de yayınlanan bu güncelleme, sayfa yükleme deneyleri, daha iyi ekran paylaşım araçları ve Chromebook’lar için bir avuç kullanıcı arayüzü değişikliği içerir.

Sayfa Yüklemeyi Hızlandırma Denemesi

İnternetin ilk zamanlarında tarayıcılar tüm sayfayı bir kerede yüklerdi. Tarayıcılar ve web siteleri sonunda bazı içeriklerin görünene kadar yüklenmediği “tembel yükleme”ye geçmeye başladı. Ancak, Chrome yalnızca sayfa özellikle izin veriyorsa gömülü içeriği tembel olarak yükler.

Google, bazı gömülü içeriği sayfa sormadan otomatik olarak tembel olarak yükleyecek “ LazyEmbeds ” adlı bir denemeyi test ediyor. Denemenin, kararlı Chrome 104 çalıştıran kişilerin %1’i ile başlaması planlanıyor.

Web Uygulamaları için Bölge Yakalama

Chrome artık kendi çektiğiniz video parçalarını kırpma özelliğine sahip. Özelliğe “ Bölge Yakalama ” adı verilir ve ekranın hangi bölümünü kaydetmek veya paylaşmak istediğinizi seçmenize olanak tanır.

Google’ın verdiği örnek video konferans içindir. Hangi sekmeyi paylaşacağınızı her zaman seçebilirsiniz, ancak şimdi ekranın paylaşmak istediğiniz alanını da seçebilirsiniz. Bu, özellikle ekran paylaşımı sırasında video konferans kontrollerini gizlemek için yararlı olabilir.

Chromebook’lar Yeni Bir “Başlat Menüsü” Alır

Google, bir süredir Chrome OS arayüzünü yenilemek için çalışıyor. En büyük değişikliklerden biri uygulama başlatıcıya geliyor. Artık Windows Başlat Menüsü’ne daha çok benziyor.

Yeni “Verimlilik Başlatıcı”, Windows Başlat Menüsü gibi ekranın köşesinde yüzer. Üstte bir Google Arama çubuğu ve Asistan kısayolu vardır. Ada veya simge rengine göre sıralamak için sağ tıklayabilir veya herhangi bir yere dokunup basılı tutabilirsiniz. Eski başlatıcıya göre oldukça büyük bir gelişme.

Chromebook’lar için Otomatik Açık ve Koyu Temalar

Chromebook’larda bir süredir “resmi olmayan” koyu ve açık temalar bulunuyor. Neyse ki, işlevsellik, temaların otomatik olarak değiştirilmesini sağlama yeteneğiyle birlikte kararlı kanala geliyor.

Önceden, temalar yalnızca bir özellik bayrağını etkinleştirdiyseniz kullanılabilirdi . Temaların gece ve gündüz otomatik olarak geçiş yapma özelliği mevcut değildi. Artık tıpkı Windows ve macOS gibi Chromebook’larda da tam özellikli açık ve koyu temalar var.

Chromebook’lar için Sistem Tepsisi İyileştirmeleri

Google, Chromebook’lardaki Sistem Tepsisini de yeniliyor. Bu, saati, pili ve Wi-Fi’yi gösteren alandır. Chrome OS 104, Sistem Tepsisine tarih ekler ve beraberinde yeni bir takvim widget’ı getirir.

Saat şimdi soldaki tarihi gösterecek şekilde bölünmüştür. Tarihi seçtiğinizde güzel, büyük bir takvim widget’ı elde edersiniz. “Google Takvim’de Aç” seçeneğine gitmek için takvimdeki bir tarihi tıklayabilirsiniz. Google ayrıca bildirimlerin tasarımını biraz değiştirdi.

etiketlerETİKETLER
Üzgünüm, bu içerik için hiç etiket bulunmuyor.
okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI