e
sv

Chrome 108’deki Yenilikler Bugün Kullanılabilir

13 Okunma — 20 Ocak 2023 20:01
avatar

Bypool

 • e

  Mutlu

 • e

  Eğlenmiş

 • e

  Şaşırmış

 • e

  Kızgın

 • e

  Üzgün

Chrome 108, bir Enerji Tasarrufu modu, yüksek çözünürlüklü emoji için daha iyi destek ve sanal klavyeler için web sayfası kaydırma seçenekleri içerir.

Bir ayın daha sonu, yeni bir Chrome sürümü çıkarma zamanının geldiği anlamına gelir. Google Chrome 108, 29 Kasım 2022’den itibaren kullanıma sunulacaktır. Bu sürüm, bir Enerji Tasarrufu modu, yüksek çözünürlüklü emoji için daha iyi destek ve web sayfalarının sanal klavyeler altında nasıl göründüğüne ilişkin ayarlamalar içerir.

Masaüstü ve Chrome OS için Enerji Tasarrufu Modu

Chrome ile ilgili yaygın bir şikayet varsa, o da ne kadar yoğun kaynak tükettiğidir. Google, Chrome’u pil gücüyle kullanırken enerji tasarrufu yapmanıza yardımcı olabilecek yeni bir “Enerji Tasarrufu” modu üzerinde çalışıyor.

Bu özellik, masaüstündeki Chrome ve Chromebook’lar içindir. Yazma sırasında, bir özellik bayrağının arkasındadır. Etkinleştirildiğinde, pil %20 veya altındayken veya bilgisayarınızın fişi çekiliyken “Enerji Tasarrufu” modunun açılmasını seçebilirsiniz.

Bayrak adresinde bulunabilir. chrome://flags/#battery-saver-mode-available

COLRv1 Yazı Tipi ve Emoji için Daha İyi Destek

Chrome 98, yeni bir COLRv1 Renkli Degrade Vektör Yazı Tipleri seti uyguladı. Bunun en büyük avantajı daha temiz ve daha ölçeklenebilir emojilerdi. Chrome 108 bunun üzerine kuruludur.
Chrome 108’den itibaren web siteleri, tarayıcı tarafından hangi yazı tipi biçimlerinin desteklendiğini algılayabilir. COLRv1 yazı tipleri için destek algılanırsa, daha yüksek kalitede emojiler görüntüleyebilir.

okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI