e
sv

Chrome 108’deki Yenilikler Bugün Kullanılabilir

23 Okunma — 29 Kasım 2022 19:47
avatar

Bypool

 • e

  Mutlu

 • e

  Eğlenmiş

 • e

  Şaşırmış

 • e

  Kızgın

 • e

  Üzgün

Chrome 108, bir Enerji Tasarrufu modu, yüksek çözünürlüklü emoji için daha iyi destek ve sanal klavyeler için web sayfası kaydırma seçenekleri içerir.

Bir ayın daha sonu, yeni bir Chrome sürümü çıkarma zamanının geldiği anlamına gelir. Google Chrome 108, 29 Kasım 2022’den itibaren kullanıma sunulacaktır. Bu sürüm, bir Enerji Tasarrufu modu, yüksek çözünürlüklü emoji için daha iyi destek ve web sayfalarının sanal klavyeler altında nasıl göründüğüne ilişkin ayarlamalar içerir.

 

Masaüstü ve Chrome OS için Enerji Tasarrufu Modu

Chrome ile ilgili yaygın bir şikayet varsa, o da ne kadar yoğun kaynak tükettiğidir. Google, Chrome’u pil gücüyle kullanırken enerji tasarrufu yapmanıza yardımcı olabilecek yeni bir “Enerji Tasarrufu” modu üzerinde çalışıyor.

Bu özellik, masaüstündeki Chrome ve Chromebook’lar içindir. Yazma sırasında, bir özellik bayrağının arkasındadır. Etkinleştirildiğinde, pil %20 veya altındayken veya bilgisayarınızın fişi çekiliyken “Enerji Tasarrufu” modunun açılmasını seçebilirsiniz.

Bayrak adresinde bulunabilir chrome://flags/#battery-saver-mode-available

Chrome 98 , yeni bir COLRv1 Renkli Degrade Vektör Yazı Tipleri seti uyguladı. Bunun en büyük avantajı daha temiz ve daha ölçeklenebilir emojilerdi. Chrome 108 bunun üzerine kuruludur.

Chrome 108’den itibaren web siteleri, tarayıcı tarafından hangi yazı tipi biçimlerinin desteklendiğini algılayabilir. COLRv1 yazı tipleri için destek algılanırsa, daha yüksek kalitede emojiler görüntüleyebilir.

Sanal Klavyeler İçin Yeniden Boyutlandırma Seçenekleri


Günümüzde neredeyse her telefon tam dokunmatik ekran olduğundan, sanal klavyeler norm haline geldi. Klavye tarayıcıda göründüğünde, web siteleri odaklanılan alanın görünür kalmasını sağlamak için işleri farklı şekilde kaydırır.
Chrome, Firefox ve Safari’nin tümü, klavye yukarı kaydırıldığında işleri kaydırmanın biraz farklı yollarına sahiptir. Chrome 108 ile Google, web geliştiricilerinin sayfadaki içeriğin klavyeye nasıl uyarlanmasını istediklerini seçmelerine izin veriyor.

Başka yeni ne var?

Chrome sürümleri bugünlerde eskisi kadar büyük yeni özelliklere sahip değil. Ancak, kaputun altında hala çok şey oluyor. Bu değişikliklerin birçoğunu  Google’ın geliştirici sitesinde  ve  Chromium blogunda okuyabilirsiniz . Burada birkaç değişikliği vurgulayacağız:

 • Android için Chrome, Material Design 3 için biraz yeniden tasarlanmış bir çok amaçlı adres çubuğu alıyor.
 • Chrome , geliştiricilerin mevcut özelliği, içerik kutusunun dışında boyanan değiştirilen öğelerle kullanmasına izin veren bir değişiklik sunmaya başlayacak .overflow
 • Yazdırma için CSS parçalanma özelliklerinin break-beforebreak-afterve kaçınma değeri desteği eklendi.break-inside
 • DevTools artık geçerli olan ancak görünür bir etkisi olmayan CSS stillerini tanımlayabilir.
 • Geliştiriciler artık DevTools’ta hata ayıklama sırasında virgülle ayrılmış ifadeler arasında geçiş yapabilir.

Google Chrome Nasıl Güncellenir?

Chrome, güncelleme kullanıma sunulduğunda cihazınıza otomatik olarak yükleyecektir. Mevcut güncellemeleri hemen  kontrol etmek ve yüklemek için üç noktalı menü simgesini tıklayın ve Yardım > Google Chrome Hakkında’yı tıklayın.

etiketlerETİKETLER
Üzgünüm, bu içerik için hiç etiket bulunmuyor.
okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI