e
sv

Dijital Sinyal İşleme (DSP) Nedir?

78 Okunma — 20 Eylül 2022 20:40

Kulaklıklara, ev sinema sistemlerine veya herhangi bir sayıda ses elektroniğine bakın ve “dijital sinyal işleme” (DSP) teriminin ortalıkta dolaştığını göreceksiniz. Bu terimin gerçekte ne anlama geldiğini ve sesinize ne yaptığını keşfedelim.

Dijital Sinyal İşlemenin Temelleri Açıklandı

Pazarlamada öylesine gelişigüzel kullanılan bir terim için DSP çok karmaşık bir konudur. Temel düzeyde, tüm dijital sinyal işleme, bir sinyal (bizim amacımız için bir ses sinyali) almak ve istenen bir tür sonucu elde etmek için dijital olarak değiştirmektir.

Kulağa basit geliyor, ancak kullanılan gerçek işleme ve algoritmalar inanılmaz derecede karmaşık olabilir. Sesi belirli bir miktarda artırmak gibi basit bir görev nispeten basit olabilir, ancak uyarlanabilir gürültü iptali gibi bir şeyin üstesinden gelmesi çok daha zor bir görevdir.

Bazen “DSP”ye sahip olarak tanımlanan kulaklık gibi bir ürün görürsünüz. Bu durumda, başlangıç, bir dijital sinyal işlemcisi anlamına gelir. Tüm bunlar, ürünün ses sinyallerini belirli şekillerde işlemeye ayrılmış bir çipe sahip olduğu anlamına gelir.

DSP çipine sahip olmak, kulaklıklar gibi yerleşik işlemeye sahip olmasını beklemeyeceğiniz cihazlarda daha yaygındır . Dijital sinyal işleme, telefonunuz veya bilgisayarınız gibi pek çok başka yerde kullanılır, ancak bu cihazların zaten yerleşik güçlü işlemcileri olduğundan, genellikle dijital sinyal işlemeye ayrılmış ayrı bir çipe gerek yoktur.

Geleneksel CPU’lara sahip sistemlerde bile , zaman zaman DSP’ye özel yongaların dahil edildiğini göreceksiniz. Bunun nedeni, ses sinyali işlemenin gerçek zamanlı olarak gerçekleşmesi gerektiğidir, bu nedenle optimize edilmiş devreler bu tür performansı iyileştirebilir.

Dijital Sinyal İşleme İçin Ortak Kullanım Alanları

Dijital sinyal işleme, olağanüstü şeyler yapabilir, ancak aynı zamanda basit kullanımları da vardır. Örneğin, bir müzik çalma listesi dinlerken, birçok oyuncu, şarkılar arasında büyük hacim atlamaları olmamasını sağlamak için DSP’yi kullanır.

Analogdan dijitale dönüştürme ve dijitalden analoğa dönüştürme, DSP için başka bir yaygın kullanım durumudur. Genellikle dönüştürme, yalnızca tek yönlü dönüştürme yapıp yapmadığına bağlı olarak, DAC veya AD/DA dönüştürücü olarak bilinen, bu amaç için özel olarak tasarlanmış özel bir DSP yongasında gerçekleşir. Gerçek dünya ses sinyallerini dijital sinyallere dönüştürmek başlı başına bir sanattır, bu nedenle piyasada bazı maliyetli dönüştürücüler bulacaksınız.

DSP’nin muhtemelen daha sık karşılaştığınız ve daha sık dikkat ettiğiniz bir kullanımı gürültü engellemedir. Kulaklığınızdaki harici mikrofonlar ve dijital sinyal işleme kombinasyonu, etrafınızdaki sesleri iptal eder.

Aynı madalyonun DSP kullanan diğer yüzü, Apple’ın dediği gibi Şeffaflık Modu’dur . Bu, gürültü engellemeyi mümkün kılan aynı mikrofonları kullanır, ancak bunu iptal etmek yerine sesi yükselterek çevrenizi daha kolay duymanızı sağlar.

Dijital EQ, dijital sinyal işleme için başka bir yaygın kullanımdır. Telefonunuzda veya bilgisayarınızda EQ’yu ayarlamanıza izin veren bir müzik uygulaması kullandıysanız , bu, dijital sinyal işleme faaliyetidir. Bir kaydırıcıyı ayarladığınızda, işleme, belirli frekansların genliğini dijital olarak yükseltir veya düşürür .

Son bir örnek oda düzeltmesidir. Birçok ev sinema sistemi , sesin odanızın boyutu ve şekli için optimize edildiğinden emin olmak için çeşitli ayarları otomatik olarak ayarlayan bir sistem içerir. Ayrıca, sesin koltuğunuza mükemmel bir şekilde senkronize olarak ulaşması için her bir hoparlörün zamanlamasını ayarlar.

DSP Sizin İçin Ne Zaman Önemlidir?

Dijital sinyal işlemenin ne zaman önemli olduğunu sormak tuhaf bir soru gibi görünebilir, ancak bunun çok önemli olduğu zamanlar vardır. Ses için, dijital sinyal işleme türüne veya DSP çipinin üreticisine çok dikkat etmeniz gereken ürünlerin belirli yönleri vardır.

Daha önce de belirtildiği gibi, bir kulaklık amfisi veya A/V alıcısı satın alıyorsanız, AD/DA dönüştürücüler ne kadar kaliteli olursa, o kadar iyi ses verir. Daha düşük kaliteli bir dönüştürücüyle yine de her şeyi iyi duyacaksınız, ancak kendinizi bir ses meraklısı olarak görüyorsanız, mümkün olan en ucuz bileşenleri kullanmak istemeyeceksiniz.

Gürültü engelleme, hem DSP çiplerinin hem de üzerlerinde çalışan algoritmaların kalitesinin büyük bir fark yarattığı başka bir alandır. Tüm gürültü iptali eşit yaratılmamıştır, bu nedenle kulak içi kulaklık veya kulaklık satın alırken çok dikkatli olmanız gerekir .

Aynı zamanda, kulaklıklarda yerleşik EQ veya Bluetooth hoparlörlerde ve A/V alıcılarında çeşitli ses modları o kadar önemli değil. Çoğu durumda, bunlar ilk etapta yenilik özellikleridir, bu nedenle bu özellikler için kullanılan işlemenin kalitesinin satın alma kararlarınızı çok fazla etkilemesi gerekmez.

Sizin için neyin önemli olduğunu bilmek çok önemlidir, bu yüzden bunları çok sık kullanmayacağınızı biliyorsanız, DSP özellikleri üzerinde çok fazla terlemeyin.

etiketlerETİKETLER
Üzgünüm, bu içerik için hiç etiket bulunmuyor.
okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI