e
sv

DLSS 3 Nedir ve Mevcut Donanımda Kullanabilir misiniz?

34 Okunma — 30 Eylül 2022 23:37

NVIDIA’nın RTX 4090 ve RTX 4080 GPU’ları harika. Ve en büyük eklemelerinden biri, NVIDIA’nın DLSS yükseltme teknolojisinin yeni bir revizyonu olan DLSS 3’tür. Oyunlarınızın sorunsuz çalışmasını sağlamak için anahtar olabilir, ancak nedir ve öncekiyle nasıl karşılaştırılır? Ve mevcut donanımda kullanabilir misiniz?

DLSS 3 Nedir ve DLSS 2 ile Nasıl Karşılaştırılır?

DLSS 3 , NVIDIA’nın DLSS süper örnekleme/oyun performansını artırma teknolojisinin üçüncü revizyonudur. NVIDIA’nın 2022’de piyasaya sürülen Ada Lovelace grafik kartı serisiyle tanıtıldı  ve tıpkı ondan önceki iki revizyon gibi, oyunlarınızda size hız kazandırmak için yapay zekanın büyüsünden yararlanabilen bir özellik.

Şimdiye kadar DLSS, oyunlarınızı alıp düşük çözünürlüklerde işlemekle ve ardından NVIDIA’nın RTX grafik kartındaki Tensor çekirdeklerini kullanarak onları daha yüksek bir çözünürlüğe yükseltmekle ilgiliydi. Bu, düşük kaliteli grafik kartlarının oyunları 2K veya 4K çözünürlüklerde uygun kare hızlarında çalıştırmasını sağlar. DLSS’nin ilk yinelemesi kenarlarda biraz kaba olsa da, zamanla önemli ölçüde iyileşti ve DLSS destekli oyunların kalitesi, ayarlarınıza bağlı olarak, doğal işlemeye kıyasla çıplak gözle hemen hemen aynı.
Ancak DLSS 3 ile, DLSS 2 ile karşılaştırıldığında, bu özellik, kare hızlarınızı artırmak için birden fazla AI partisi hilesi kullanan daha geniş, performansı artıran bir çözüme dönüştürülmektedir. DLSS 3, kısaca AI kullanarak tam çerçeveler oluşturabilen “Optik Çoklu Çerçeve Üretimi” adlı yeni bir özellik ekler.

DLSS 3, mevcut çerçeveleri yükseltmeye ek olarak, oyunlarınız için ara çerçeveler oluşturacaktır. İki oyun içi kareyi analiz edecek, bir optik akış alanı oluşturacak , bir oyundaki tüm unsurlara yakından bakacak ve bu bilgiyi kullanarak bu ikisi arasına koymak için tamamen yeni bir kare oluşturacaktır. Bu, performansta dramatik bir artış sağlar. DLSS 3, oyunlarınızı çok daha duyarlı hale getirmek için ultra düşük gecikmeli bir çözüm olan NVIDIA Reflex’i de içerir .

NVIDIA, Süper Çözünürlük, Çerçeve Üretimi ve NVIDIA Reflex’i birleştiren DLSS 3’ün  Cyberpunk 2077’nin  performansını yerel çözünürlüğe kıyasla dört kat artırabileceğini söylüyor. Tüm bu kazanımlar tamamen yapay zeka tabanlıdır ve en iyi yanı, hala harika görünmesidir –  gerçekten  yakından bakmadıkça bir fark görmeyeceksiniz.

DLSS 3 Ne Kadar Büyük Bir Anlaşmadır?

DLSS’den en çok yararlanan kullanıcılar her zaman alt düzey kullanıcılar olmuştur ve burada da durum farklı değildir.

DLSS 3, bütçe oyuncularına (tabii ki uyumlu bir GPU’ları olduğu sürece) çözünürlüklerini artırırken kare hızlarını önemli ölçüde artırmalarına izin verecektir. Tek başına Süper Çözünürlük zaten mucizeleri gerçekleştiriyordu ve 4X’e kadar kare hızı artışı vaat eden Kare Üretimi ile çok daha iyi olmalı – sonunda 2K/4K oyun oynamayı herkes için erişilebilir hale getirebilir. Ada Lovelace tabanlı bütçe GPU’ları, DLSS 3 sayesinde, alçakgönüllü özelliklerine rağmen inanılmaz performansa sahip olabilir.

Ayrıca, korna çalan, canavarca bir GPU’nuz olsa bile, bu çok önemli. Microsoft Flight Simulator gibi bazı oyunlar çok CPU ağırlıklıdır ve üst düzey bir CPU’nuz olsa bile yine de darboğaz yaşayabilirler. Çerçeve Oluşturma, GPU üzerinde bir son işlem olarak çalıştığından, DLSS 3, CPU darboğazında olsanız bile çerçeve hızlarını önemli ölçüde artırabilir.

Eski Grafik Kartları DLSS 3 Kullanabilir mi?

DLSS 3 Nedir ve Mevcut Donanımda Kullanabilir misiniz?

DLSS 3 Nedir ve Mevcut Donanımda Kullanabilir misiniz?

Özetle, hayır, eski NVIDIA grafik donanımı DLSS 3’ü kullanamaz – en azından tam olarak değil.

Ne yazık ki, DLSS 3’ün en büyük geliştirmesi olan Frame Generation, RTX 4000 serisi grafik kartlarına özeldir. Bunun nedeni, NVIDIA’nın Ada Lovelace grafik kartlarında bulunan yeni, dördüncü nesil Tensor çekirdeklerine bağlı bir özellik olmasıdır. DLSS 3’ün tüm gücünü kullanmak istiyorsanız GPU’nuzu yükseltmeniz gerekir.

etiketlerETİKETLER
Üzgünüm, bu içerik için hiç etiket bulunmuyor.
okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI