e
sv

Elektrikli Araba Yerine Neden Hibrit Satın Almalısınız?

45 Okunma — 30 Eylül 2022 23:21

Yeni bir araba için pazarda mısınız? Benzin fiyatları yüksek ve elektrikli arabalar pahalı olabilir, ancak iyi haberler var: Hibrit arabalar sadece daha ucuz değil, aslında günümüz dünyasında tam elektrikli arabalardan daha iyi olabilirler.

Hibrit Araçlar Mükemmel Bir Uzlaşmadır (şimdilik)

Bu makale elektrikli arabalara saldırmakla ilgili değil. Tümü ucuz temiz enerjiyle çalışan, yaygın bir şarj istasyonu altyapısı tarafından sunulan uygun fiyatlı sıfır emisyonlu elektrikli arabalar rüyadır. Görmek istediğimiz bir dünya.

Ancak 2022 itibariyle elektrikli arabaların bazı ciddi sorunları var. Benzinli arabalardan çok daha pahalı olabilirler ve Enflasyon Azaltma Yasasındaki yeni EV kredisi oldukça karmaşık. Bunları karşılayabilseniz bile, benzin istasyonları kadar yaygın olmayan şarj istasyonlarına bağımlısınız. (Bazı bölgelerde diğerlerinden daha yaygındırlar.) Şarj cihazı olmayan bir apartman kompleksinde yaşıyorsanız veya bir sokağa park etmek zorundaysanız, geceleri elektrikli bir arabayı nasıl şarj edeceksiniz?

Benzer şekilde, geleneksel benzinle çalışan arabalar, daha az pahalı olma ve yaygın benzin istasyonlarında yakıt ikmali yapabilme gibi bariz avantajlara sahiptir. Ancak, satın almak daha ucuz olsa da, ödemeyi pompada yapacaksınız. Gaz fiyatları 2022’deki zirvesinden biraz düştü, ancak gelecekte ne olacağını kim bilebilir. (Elbette, emisyonlar gerçek bir endişe kaynağıdır – ancak yalnızca kişisel çıkarlara dayanan geleneksel benzinli arabalardan kaçınmak için yeterince güçlü bir argüman var!)

Bu yüzden melezlere bir göz atmalısınız. Melezler, elektrikli otomobillerin birçok avantajını benzinle çalışan otomobillerin birçok avantajıyla birleştirir.

Bununla birlikte, bir elektrikli araba için en yüksek doları ödemekten heyecan duyuyorsanız ve şarj etme deneyiminin sizin için işe yarayacağını biliyorsanız, hemen devam edin! Bu makale, elektrikli otomobillerin yüksek maliyetine karşı çıkan ve geleneksel gazla çalışan otomobilin daha iyi bir seçenek olup olmadığını merak edenler için geri kalanlarımız içindir. Üçüncü bir yol var.
Peki, O Pahalı Elektrikli Aracın Menzili Hakkında…

Fiyatı ve menzile göre nasıl olduğunu konuşalım. 14 Eylül 2022 itibariyle, bazı yeni elektrikli arabaların fiyatlarına ve bunların bir ücret karşılığındaki menziline bir göz atın.

Bu arabaların bazılarından daha fazla menzil elde edebilirsiniz, ancak daha büyük pilli bir model için ekstra ödeme yapmanız gerekecek. Mazda MX-30’un menzili şaşırtıcı derecede düşük—sadece 100 mil. Bu arada, başka sorunlar da var: Nissan LEAF  , Seviye 3 şarj için hala CHAdeMO kullanıyor , yani ABD’de en yüksek hızlarda şarj edebileceğiniz şarj istasyonları bulmak çok daha zor olacak.

Bundan daha uzun sürecekseniz, yolda bir EV şarj cihazı bulmanız gerekecek . Şarj cihazında olduğunuzda, EV’nizi şarj etmenin ne kadar süreceği , arabanız ve sahip olduğunuz şarj cihazı tipi de dahil olmak üzere çok çeşitli faktörlere bağlı olacaktır. Seviye 3 şarj cihazı , bir  aracı tipik olarak yarım saat içinde %80’e kadar şarj edebilir.

Hibrit Araçlar En Uzun Menzili ve Daha Kolay Yakıt İkmalini Sunar

Hibrit otomobiller, elektrikli otomobillerden önemli ölçüde daha ucuzdur. Bir kamyon elbette bir sedandan daha az galon başına mil sunacak olsa da, genellikle galon başına 48 ila 60 mil arasında bir yer bekleyebilirsiniz.

Örneğin, 2022 Hyundai Sonata Hybrid 27.350 dolardan başlıyor, galon başına 52 mil alıyor ve 13,2 galonluk bir benzin deposuna sahip. Bu, bu arabanın benzin deposu dolduğunda 686 mil menzile sahip olduğu anlamına gelir.

etiketlerETİKETLER
Üzgünüm, bu içerik için hiç etiket bulunmuyor.
okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI