e
sv

eMMC ve SSD: Fark Nedir?

62 Okunma — 01 Ekim 2022 00:12
avatar

Bypool

 • e

  Mutlu

 • e

  Eğlenmiş

 • e

  Şaşırmış

 • e

  Kızgın

 • e

  Üzgün

Sabit disk sürücüleri (HDD) kullanmaya alışkınız ve çoğumuzun artık katı hal sürücüleri (SSD) var. Ancak elektronik çoklu ortam kartı (eMMC) nedir ve neden SSD’ler ve HDD’ler yerine dizüstü bilgisayarlarda görüyoruz?

SSD’lerin genellikle HDD’lerden üstün olduğunu zaten biliyoruz, bu yüzden eMMC ile SSD’leri ve her ikisinin de güçlü ve zayıf yönlerini karşılaştırmaya odaklanalım.

SSD Nedir?

Farkında değilseniz, yarıiletken sürücü tamamen elektronik, uzun vadeli bir veri depolama bileşenidir. Katı halin en basit açıklaması, hareketli parça olmamasıdır. Daha teknik olarak konuşursak, katı hal, yarı iletken kullanan elektronik anlamına gelir.

Hareketli parça olmaması sürtünme olmadığı için daha az aşınma ve yıpranma anlamına gelir. Ayrıca, plakaların dönmesini ve okuma-yazma kolunun ihtiyacınız olan verilere geçmesini beklemek zorunda olmadığı için verilerin daha hızlı hareket ettiği anlamına gelir.

SSD sürücüler, dizüstü bilgisayarlar için üç form faktöründe gelir; HDD gibi 2,5 inçlik kasa, kart gibi görünen mSATA ve RAM gibi görünen M2.

eMMC nedir?

İlk bakışta, eMMC bir tür katı hal sürücüsü gibi görünüyor. Hareketli parçası yoktur ve oldukça hızlıdır.

eMMC’nin doğası hakkında büyük bir ipucu, adın çoklu ortam kartı kısmıdır. Bu size SD veya microSD kartları düşündürüyorsa, doğru yönde düşünüyorsunuz demektir. Temelde eMMC budur.

eMMC ve SD kartlar aynı temel standarda göre üretilmiştir ve aynı prensiplerde çalışır. Akıllı telefonunuz veya tabletiniz varsa, muhtemelen içinde eMMC bulunan bir cihazınız vardır.

O zaman fark nedir?

Farklı form faktörlerine ve fiziksel boyutlarına sahip olduklarına daha önce değinmiştik. Ayrıca SSD’lerin kolayca çıkarılıp değiştirilebildiğini ancak anakarta bir eMMC lehimlendiğini gördük. Değiştirmeniz gerekiyorsa, muhtemelen başka bir dizüstü bilgisayar satın almanız daha iyi olur.

Şu anda, mevcut en büyük kapasiteli eMMC yalnızca 128 GB’dir. eMMC, akıllı telefonlarda kullanılan türden bir depolama alanıdır, bu yüzden 128 GB’a kadar çıkarlar. 1 Tb kapasiteye sahip olarak listelenen bir eMMC görürseniz, Tb’nin T era b’sini , TB’nin T era B ytes’i temsil ettiğini anlayın. Bir Terabit yaklaşık 125 GB’dir. Bir Terabayt 1000 GB’dir. Depolama kapasitesi boyutlandırmasını anlamak önemlidir.

Mevcut en büyük SSD 60 TB’dir ve bu sürekli artmaya devam edecek gibi görünüyor. eMMC’lerin boyutu da büyük olasılıkla büyüyecek, ancak SSD’lere yetişmesi uzun zaman alacak.

eMMC ve SSD: Performans Farklılıkları

Bir SSD açsaydık, SD kartlara benzeyen birkaç çip görürdünüz. Bu çipler ancak bu kadar çok okuma/yazma işlemi gerçekleştirebilir. Çalışmak için birkaç yongaya sahip olmak, okuma/yazma işlemlerini dengeler, böylece her bir yonga daha uzun süre dayanır, bu da tüm SSD sürücüsünün daha uzun süre dayanacağı anlamına gelir.

Bir eMMC’yi açarsanız, içinde yalnızca bir çip olduğunu görürsünüz. Böylece tüm okuma/yazma isabetleri yalnızca bir çipe ulaşır. Tabii bu, aynı kapasitedeki bir SSD’den daha kısa bir ömre sahip olacağı anlamına geliyor.

Hem SSD hem de eMMC yongalarındaki temel bileşen NAND kapısıdır. NAND geçidi hakkında bilinmesi gereken önemli şey, onun gerçek bir geçit olarak düşünülebilmesidir. Bir eMMC tek bir yonga olduğundan, yalnızca çok sayıda kapısı vardır, SSD’de ise birkaç yonga vardır, bu nedenle çok daha fazla kapısı vardır.

eMMC NAND geçidini gişeli tek şeritli bir yol gibi düşünün, SSD ise birkaç gişeli 16 şeritli bir otoyol gibi. Aynı miktarda trafik göz önüne alındığında, SSD her seferinde kazanacak.

eMMC ve SSD: Maliyet Farkları

Bir eMMC dizüstü bilgisayarın SSD dizüstü bilgisayardan çok daha ucuz olduğunu görmek uzun sürmez. Fark genellikle birkaç yüz dolar. Bunun bir nedeni, bir SSD’nin daha fazla parçaya sahip olması ve daha pahalı olmasıdır.

Ayrıca SSD’li bir dizüstü bilgisayarın daha iyi video ve daha fazla RAM gibi diğer üst düzey bileşenlere sahip olacağını da göreceğiz. Bir SSD sürücüsüne ihtiyaç duyan bir kişi, genellikle bu dizüstü bilgisayarı Facebook ve alışverişten daha fazlası için kullanacaktır. Çoğu eMMC’ye sahip olandan daha sağlam bir dizüstü bilgisayara ihtiyaçları var. Bu, maliyet farkının büyük bir bölümünü oluşturur.

Ne Daha İyi? SSD mi eMMC mi?

Bu sizin ihtiyaçlarınıza bağlıdır.

Uygun fiyatlı bir dizüstü bilgisayara ihtiyacınız varsa , verilerinizi bulutta saklayın ve dizüstü bilgisayarda depolanan verileriniz kritik değilse, o zaman bir eMMC dizüstü bilgisayar en iyisi olabilir. eMMC tabanlı dizüstü bilgisayar daha rahat kullanım için uygundur. Sadece rapor yazmak ve internette gezinmekle uğraşan ortalama bir öğrenci için iyidir. İyi bir ikincil dizüstü bilgisayar veya bir tabletin yerini alıyorlar.

Büyük, güvenilir, yerel depolamaya ve hızlı veri erişimine sahip bir dizüstü bilgisayara ihtiyacınız varsa, SSD dizüstü bilgisayar en iyisi olabilir. Tabii ki, daha pahalıya mal olacak. Programlama, oyun oynama, tasarım çalışmaları veya çoklu görev gibi daha ağır iş yükleri olan birincil bir dizüstü bilgisayar için gidilecek yol budur.

etiketlerETİKETLER
Üzgünüm, bu içerik için hiç etiket bulunmuyor.
okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI