e
sv

Fifa, 2022 Dünya Kupasında Ofsayt için Yapay Zeka Kullanacak

92 Okunma — 05 Temmuz 2022 16:50

FIFA, 2022 Dünya Kupası’nda ofsayt aramaları yapmak için AI kullanarak oyuncuların vücutlarını takip edecek

 

Futbolun uluslararası yönetim organı FIFA*, 2022 Dünya Kupası’nda hakemlerin ofsayt kararı vermesine yardımcı olmak için yapay zeka destekli kameralar kullanacağını duyurdu.

Yarı otomatik sistem , sahadaki konumunu saniyede 500 kez bildiren topun içindeki bir sensörden ve oyuncuların vücutlarındaki 29 noktayı takip etmek için makine öğrenimi kullanan stadyumların çatısının altına monte edilmiş 12 izleme kamerasından oluşuyor.

Yazılım, oyuncular ofsayt ihlali yaptığında (yani diğer takımın kalesine son ikinci rakibinden daha yakın olduklarında ve topu aldıklarında) otomatik uyarılar oluşturmak için bu verileri birleştirecektir. Uyarılar, yakındaki bir kontrol odasındaki, kararı onaylayacak ve sahadaki hakemlere hangi çağrıyı yapacaklarını söyleyecek olan görevlilere gönderilecektir.

FIFA, bu sürecin “birkaç saniye içinde gerçekleşeceğini ve ofsayt kararlarının daha hızlı ve daha doğru alınabileceği anlamına geldiğini” iddia ediyor. Kameraların ve topun ürettiği veriler, stadyumdaki ekranlarda ve TV yayınlarında oynatılabilen otomatik animasyonlar oluşturmak için de “tüm seyircileri mümkün olan en net şekilde bilgilendirmek için” çağrının neden yapıldığı konusunda kullanılacak.

Hakemlerin karar vermesine yardımcı olmak için otomatik teknolojiyi kucaklayan sporların en son örneği. FIFA, daha önce 2018 Dünya Kupası’nda hakemlerin yan çizgi monitörlerini kullanarak kararları gözden geçirmesine olanak tanıyan VAR veya video yardımcı hakemi tanıtmıştı.

FIFA Hakemler Komitesi başkanı Pierluigi Collina, bir basın açıklamasında, yeni sistemin yetkililerin “daha hızlı ve daha doğru kararlar” almasına izin vereceğini söyledi, ancak oyunun kontrolünün hala “robotların” değil, insanların olduğunu vurguladı.

“Birinin buna ‘robot ofsayt’ dediğini biliyorum; değil,” dedi Collina. “Hakemler ve yardımcı hakemler, oyun alanıyla ilgili kararlardan hala sorumludur.”

FIFA başkanı Gianni Infantino şunları söyledi: “Bu teknoloji, takımlar, oyuncular ve taraftarlar için en iyisini sağlamak için üç yıllık özel araştırma ve testlerin doruk noktasıdır […] ve dört gözle beklediğimiz için FIFA bu çalışmadan gurur duyuyor. Dünya, 2022 FIFA Dünya Kupası’nda yarı otomatik ofsayt teknolojisinin faydalarını görüyor.”

Sistemin önemli bir parçası, sahadaki konumunu saniyede 500 kez ileten resmi Al Rihla topunun içine yerleştirilmiş bir atalet ölçüm birimi (IMU) sensörüdür. 

2022 Dünya Kupası Katar’da yapılacak ve bu, bir Arap ülkesinde düzenlenen ilk Dünya Kupası olacak. Katar’ın sıcağını dengelemek için, turnuva geleneksel olarak yaz yerine Kasım-Aralık ayları arasında yapılacak.

Katar’da Dünya Kupası’na ev sahipliği yapma kararı şiddetle eleştirildi. Amerika Birleşik Devletleri Adalet Bakanlığı tarafından yapılan bir soruşturma, üst düzey FIFA yetkililerine turnuvayı Arap ülkesine vermek için rüşvet verildiğini ortaya çıkardı (ev sahipliği haklarını güvence altına almak için ABD’yi az farkla yendi).

İnsan Hakları İzleme Örgütü ve The Guardian gibi kuruluşlar tarafından yapılan çok sayıda soruşturma, Katar stadyumlarının esasen köle olan göçmen işçiler tarafından inşa edildiğini de ortaya çıkardı – pasaportlarına el konuldu ve maaşları askıya alındı. 2021’de yapılan bir araştırma, Katar’ın 2010 Dünya Kupası’nı kazanmasından bu yana aşırı çalışma koşulları (suya erişim eksikliği gibi) nedeniyle en az 6.500 göçmen işçinin öldüğünü ortaya koydu.

2022 Dünya Kupası’nın ilk dört maçı 21 Kasım’da oynanacak ve İngiltere – İran ve ABD – Galler (tüm takımlar B Grubu’nda) yer alacak.

 

etiketlerETİKETLER
Üzgünüm, bu içerik için hiç etiket bulunmuyor.
okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI