e
sv

Her Gün Kullandığımız 16 NASA icadı.

63 Okunma — 15 Ekim 2022 15:37
avatar

Bypool

 • e

  Mutlu

 • e

  Eğlenmiş

 • e

  Şaşırmış

 • e

  Kızgın

 • e

  Üzgün

Her gün kullandığımız ne kadar çok eşyanın NASA laboratuvarında hayata başladığını görünce muhtemelen şok olacaksınız. Bazen astronotları güvenli bir şekilde eve götürmeye çalışıyorsunuz ve bu süreçte her eve veya alet çantasına ait olan bir şey icat ediyorsunuz.

Yani NASA bu şeyi doğrudan icat etmiş veya var olan bir şeyi geliştirmek için çok fazla zaman ve para harcamış olsa da, uzay ajansının hayatlarımızı iyileştirme yollarından bazıları burada.

Cep Telefonu Kameraları


Eric Fossum ve Sabrina Kemeny, erken CMOS sensörlerinin ilk örnekleriyle.

Ajansın yıllar boyunca dahil olduğu şeylerin genişliği göz önüne alındığında, NASA’nın icat ettiği ve hayatımız üzerinde sürekli bir etkisi olan günlük şeylerin listesinin başında belirli bir şey seçmek zor.

Ancak cep telefonu kameralarını ne sıklıkta kullandığımız ve günlük hayatımızda ne kadar belirgin oldukları açısından en üst sıralarda yer almak zor. Evcil hayvanlarımızın ve çocuklarımızın sevimli resimlerini çekmekten, kamu söylemini değiştiren tarihi anları kaydetmeye kadar, cep telefonu kamerası modern yaşamda büyük bir varlığa sahiptir.

Ve her şey 1990’larda NASA’nın Jet Propulsion Lab’inde (JPL) NASA bilim adamı Eric Fossum liderliğindeki bir ekibin bir Tamamlayıcı Metal Oksit Yarı İletken (CMOS) sensörünü başarıyla minyatürleştirmesiyle başladı. Bu sensörler, o sırada kullanılan Charge-Coupled Device (CCD) sensörlerinden açıkça üstündü, ancak benimseme yavaştı.

Neyse ki Fossum ve meslektaşı Sabrina Kemeny ısrarcıydı. Photobit şirketini kurdular ve endüstriyel ve ticari uygulamalarda CMOS sensörlerinin kullanımına öncülük ettiler.

Araştırmaları ve ısrarları, cep telefonunuzda bulunan küçük sensörlerin yanı sıra kompakt ev güvenlik kameraları, görüntülü kapı zilleri, araç kameraları ve küçük bir kamera paketine ihtiyacınız olan her yerde çok sayıda başka uygulamanın yolunu açtı, ancak büyük sonuçlar.

Bellek Köpüğü

NASA/Dinamik Sistemler

Hafızalı köpük yastıklardan tüm hafızalı köpük yataklara ve hatta arabanızdaki birinci sınıf hafızalı köpük koltuklara kadar  , tüm bu rahatlık için NASA’ya teşekkür edebilirsiniz.

Birkaç yıl ve orijinal köpük formülünde birkaç revizyon aldı – çoğunlukla daha az yalıtkan olması için ince ayar yapmak – ama sonunda, hafızalı köpük her yerde oldu. Amerika’da hafızalı köpüklü bir (veya bir düzine) şeye sahip olmayan bir ev bulmakta zorlanacaksınız.

Kablosuz kulaklık

Neil Armstrong ve eski bir kablosuz kulaklık, uçuş başlığından çıkarılmış olarak gösteriliyor. NASA/Poli

Bir iş ortamında istediğiniz zaman geçirin ve Plantronics adıyla (son yıllarda Poly olarak değiştirildi) mutlaka karşılaşacaksınız. Kablosuz kulaklıkları , her yerdeki ofislerde temel bir unsurdur.

1960’larda NASA, astronotların yalnızca gemi tabanlı iletişimlere bağımlı olmamalarını sağlamak için taşınabilir bir kablosuz radyo sistemi geliştirmek üzere bir araştırma laboratuvarı olan ITT Labs ile sözleşme imzaladı. Merkür programı astronotu Gus Grissom neredeyse yok olduktan sonra bu gelişme arkı onlar için özellikle acildi çünkü kurtarma kapsülüne sel basması telsiz ekipmanını yedeksiz olarak devre dışı bıraktı.

ITT Labs, Planctronics’in havacılık kulaklıklarından birinin etrafında bir model oluşturdu ve NASA, doğrudan bir kaska kompakt bir kablosuz sürüm oluşturmak için doğrudan Plantronics ile çalıştı .

Bu, Plantronics ve NASA arasında uzun bir işbirliğine yol açtı ve minyatürleştirme, gelişmiş kablosuz iletişim, gürültü önleme ve bugün hepimizin yararlandığı çeşitli kablosuz kulaklık avantajlarında çeşitli yeniliklerle sonuçlandı .

Kapaklı Dizüstü Bilgisayarlar

Hem karada hem de uzayda ilk kapaklı bilgisayar. Smithsonian Enstitüsü/NASA

NASA taşınabilir bilgisayarları icat etmemiş olsa da, kuruluş dizüstü bilgisayar geliştirmenin ilk yıllarında önemli bir etkiye sahipti.

Hem kişisel bilgisayar hem de taşınabilir bilgisayar pazarlarının emekleme döneminde, NASA ve diğer ABD ajansları , 320×240 piksel ekrana sahip, sağlam kapaklı bilgisayarları GRiD Compass’a erişimi güvence altına almak için GRiD Systems adlı bir şirketle sözleşme imzaladılar. Intel 8086 işlemci, 340 KB RAM ve harici sabit sürücü ve disket sürücü modülleri desteği.

NASA’nın isteği üzerine, dizüstü bilgisayar fanlarının tanıtımı da dahil olmak üzere yıllar içinde çeşitli değişiklikler yapıldı. Dizüstü bilgisayar başlangıçta pasif olarak soğutuldu, ancak mikro yerçekimi ortamında pasif konvansiyonel soğutma iyi çalışmadı ve fanların bileşenlerin üzerine hava itmesini gerektiriyordu. Bu ilk dizüstü bilgisayarlardaki tasarım seçenekleri günümüze kadar devam ediyor ve o zamandan bu yana geçen on yıllarda, asla istiridye kabuğunun üstüne çıkmadık.

Çizilmeye Dayanıklı ve UV Koruyucu Lensler

Astronot vizörlerinden güneş gözlüğü camlarına kadar, teknoloji her yerde bulunabilir. NASA/Koruyucu Hibe

İster çizilmeye dayanıklı gözlükler için yüksek bir ücret ödemiş olun, ister garajınızda ya da özellikle uzun ömürlü görünen iş yerinde bir çift koruyucu gözlüğün tadını çıkarmış olun, bu çizilme direncini NASA’ya kadar takip edebilirsiniz. Ve eğer ucuz güneş gözlükleri veya çok daha pahalı bir kaynak kaskı satın aldıysanız, NASA’ya da teşekkür edebilirsiniz.

Foster Grant gözlük şirketi ile birlikte çalışan NASA araştırmacıları, astronotların kask siperliklerini ultraviyole ışığa karşı daha koruyucu ve çizilmeye karşı daha dayanıklı hale getirmek amacıyla her iki cephede de önemli ölçüde ilerleme kaydettiler. 1980’lerin başından bu yana, Theodore Wydeven tarafından NASA’nın Ames Araştırma Merkezi’nde oluşturulan çizilmez kaplamalar, önce bir çift Foster Grant güneş gözlüğünde ve kısa bir süre sonra hemen hemen her şeyde milyonlarca gözlük ve diğer yüzeylere uygulandı.

LED Yenilikleri

Uzayda büyüme operasyonlarından yara iyileşmesine kadar NASA, LED’lere büyük yatırım yaptı. NASA

LED’i NASA icat etmedi. Prototipik LED’in tarihi, 20. yüzyılın başlarına kadar uzanıyor ve şimdi bildiğimiz LED, ilk olarak 1962’de General Electric bilim adamı Nick Holonyak, Jr. tarafından icat edildi.

Aslında, ikinci araştırma, ev aydınlatma tasarımında ve hatta uyku araçları ve uygulamalarında kendine yer buldu. Philips Hue ışıklarınızla bir uyku rutini ayarladığınızda veya Sleep Cycle gibi bir uygulamayı çalıştırdığınızda, konuyla ilgili onlarca yıllık NASA araştırmasından yararlanırsınız .

Kızılötesi Termometreler

Uzayın derinliklerinde veya kulağınızın derinliklerinde olmayan NASA teknolojisi her şeyi yapabilir. NASA

Sadece hızlı bir kulak kanalı yerleştirme veya alın musluğu gerektiren piyasadaki kolay kolay (ve çocuk dostu) kızılötesi termometreler , Diatek Corporation ve JPL arasındaki bir NASA işbirliğiyle başladı .

Sıcaklık alma yöntemi, NASA’nın derin uzay kızılötesi enerji kaynaklarını ölçmek için kullandığı aynı kızılötesi teknolojisine dayanıyordu ve insan vücut sıcaklıklarının okunmasını sağlamak için yeniden tasarlandı.

Teknoloji sonunda hasta olduğumuzda kullandığımız termometrelerden pizza fırınlarını ve diğer yüzeyleri kontrol etmek için kullandığımız kullanışlı sıcaklık tabancalarına kadar her şeye girdi.

Dondurulmuş Kuru Gıdalar

Gerçek NASA tayınları ve Astronaut Foods’tan bazı karasal teklifler. NASA/Astronot Yiyecekleri

Çoğumuz her gün dondurularak kurutulmuş astronot rasyonlarından oluşan günlük bir rasyonla dolaşmıyoruz – ancak dondurularak kurutulmuş dondurmayı en az bir kez denemediyseniz, garip bir deneyimi kaçırıyorsunuz.

Ancak dondurarak kurutma ve diğer gıda muhafaza yöntemlerinin NASA’nın etkisinden büyük ölçüde yararlandığı ve dünya çapında gıda güvenliği ve depolama yöntemlerinin iyileştirilmesine büyük ölçüde katkıda bulunduğu inkar edilemez.

Dondurarak kurutmaya ilişkin NASA tarafından finanse edilen araştırma , bugün, örneğin, süte batırıldığında kendilerini “sihirli bir şekilde” yumuşak ve tatlı bir şeye dönüştüren küçük dondurularak kurutulmuş çilek parçalarıyla tahıl satın alabilmenizin nedenidir.

Yol için dondurularak kurutulmuş bir gerçek ister misiniz? NASA, Apollo 7 görevi sırasında uzayda dondurularak kurutulmuş dondurma uçurdu, ancak özellikle popüler değildi. Aslında, 1970’lerde teknoloji, Skylab astronotlarının normal eski dondurmayı yiyebilecek kadar ilerlemişti.

“Astronot” dondurmasının kalıcı popülaritesi için NASA hediyelik eşya dükkanlarına ve meraklı çocuklara ve ayrıca hediyelik eşya dükkanı müdavimleri için dondurularak kurutulmuş uzay yemeği hayalini canlı tutan Astronaut Foods’taki insanlara teşekkür edebilirsiniz.

Daha İyi Bebek Formülü

Skylab yemekleri, bebek formülünü de iyileştiren beslenmeyi iyileştirmeye yönelik bir teklifi teşvik etti. NASA/Abbott

NASA bebek maması icat etmedi, ancak uzayda astronotlara sunulan gıdaların besin değerini ucuz ve güvenli bir şekilde iyileştirmeye yönelik araştırmalar yaptı.

1980’lerde, NASA ve Martin Marietta Corporation , mikroalglerin gıda, oksijen üretimi ve atık bertarafı da dahil olmak üzere çeşitli amaçlar için kullanımını araştırıyorlardı – hepsi de yörüngede ve ötesinde uzun süreli kalmaları mümkün kılmak amacıyla.

Bu süreçte, önemli bir yağ asidi olan dokosaheksaenok asidin (DHA) alg türleri kullanılarak toplu olarak üretilebileceğini keşfettiler. Daha sonra mantar kullanarak başka bir önemli yağ asidi olan araşidonik asit (ARA) üretmenin bir yolunu buldular.

İkincisi, DHA, geliştirilmiş bebek maması üretmede ve daha sonra sütü güçlendirmede çok önemli hale geldi. Aslında, bugün bebek maması veya DHA ile güçlendirilmiş süt üzerindeki etikete bakarsanız, DHA’nın bir alg kaynağı tarafından sağlandığını neredeyse kesin olarak göreceksiniz.

DHA, beyin gelişimi için kritik öneme sahiptir ve bu ucuz üretim yönteminin keşfinden bu yana, dünya çapında milyonlarca bebek, formüllere dahil edilmesinin bir sonucu olarak daha iyi beyin büyümesinin keyfini çıkarmıştır.

Akülü Vakumlar ve Elektrikli El Aletleri

Apollo programı, genel olarak insanlık ve teknoloji için büyük bir adımdı. NASA/Amerika Endüstriyel Tasarımcılar Derneği

1979 yılında piyasaya sunulan Black & Decker DustBuster oldukça yeniydi. Dahili bir pili tüketen küçük bir el süpürgesiydi. Bu, bugün kulağa harika gelmiyor – pratikte her şey elde taşınıyor ve artık pille çalışıyor – ancak ev aletleri ve elektrikli aletlerde pille çalışan bir devrimi başlattı.

Bununla birlikte, bu pille çalışan tüketici araçları dalgası, NASA adına yürütülen araştırmalarla desteklendi . 1960’ların sonlarında Black, NASA, aydan numune almak için matkaplar gibi çeşitli araçların pille çalışan versiyonlarını yapmak için Black & Decker ile sözleşme yapmıştı. Program için yüksek verimli motorlar yapmaya giden araştırma ve bilgisayar modellemesi, DustBuster’a ve diğer araçlara güç sağlayacak motorların temelini oluşturdu.

Geliştirilmiş Duman Dedektörleri

Uzay istasyonu yangınları ciddi bir iştir ve NASA bunları tespit etmek için çok çalışıyor. NASA

İyonizasyon duman dedektörleri, dünyadaki en popüler duman dedektörleri türüdür ve 1970’lerde NASA ile Honeywell arasında onları geliştirdikleri için bir işbirliğine teşekkür edebiliriz.

Bu işbirliği , Skylab için yangınları algılayan ancak yanlış alarmlar oluşturmayan duman alarmları oluşturmaya odaklandı ve bu da Honeywell bunları piyasaya sunduğunda orijinal olarak “rahatsız edici olmayan” duman dedektörleri olarak tanıtılanlara yol açtı. Dedektörler, daha geniş bir partikül algılama aralığına sahipti, böylece küçük bir partikül parçası onları harekete geçirmedi ve mevcut ticari modellere göre bir yükseltme oldu.

Foto-elektrik sensörler gibi duman algılamadaki sonraki gelişmeler, işleri daha da geliştirdi, ancak iyonizasyon duman dedektörleri ucuz ve yaygın olarak bulunabilen bir seçenek olmaya devam ediyor.

NASA , uzaydaki yangınları algılamak için yeni ve gelişmiş yollar yaratma hizmetinde bu alanda araştırma yapmaya devam ediyor – sağ üstteki fotoğraf, Honeywell tarafından Uluslararası Uzay İstasyonu için tasarlanmış bir tür kızıl ötesi lazer geri saçılım duman algılama cihazını gösteriyor. Belki bir gün, süresi dolmayan bir duman dedektörü bile icat ederler .

Görünmez Braketler

Şeffaf “cam” destek tabanlarından görünmez hizalayıcılara kadar, diş telleri kırk yılda çok değişti. 3M/Invisalign

Hafızalı köpük bağlantısı ve dondurularak kurutulmuş gıdalar oldukça iyi bilinen bir NASA bağlantısına sahip olabilir, ancak çoğu insan Invisalign ve benzeri “görünmez” diş tellerinin de farkında değildir.

Söz konusu malzeme yarı saydam polikristal alüminadır (TPA) . İlk olarak NASA tarafından, sinyal iletimini azaltmadan radar ekipmanını kapsayabilecek ultra güçlü polimerleri araştırırken keşfedildi.

Orijinal diş uygulaması, her dişte diş teli tabanları içindi ancak yine de geleneksel diş telleri gibi bir tel ile birbirine bağlıydı. Daha sonra Invisalign gibi şirketler, bağlantı telleri olmadan tüm dişi kaplayan hizalama tepsileri yaptılar. Ve bu diş hekimliğine önemli bir katkı olsa da, NASA’nın yaptığı tek katkı bu değil .

Geliştirilmiş Lastikler

“Uzay lastikleri mi diyorsunuz? Kendim için dört, evdeki çocuklar için bir düzine alacağım.” NASA / Goodyear 

1970’lerde, NASA ve Goodyear Tire arasında Viking iniş araçlarında kullanılan paraşüt örtüleri için daha güçlü malzemeler geliştirmek amacıyla yapılan bir işbirliği, herkes için geliştirilmiş lastiklere yol açtı.

Lifler radyal lastik tasarımında kullanıldığında, geleneksel çelik-radyal lastiğe göre beş kat daha güçlü bir lastik verdi ve diş ömrünü artırdı.

Yıllar içinde zincir tabanlı pnömatik olmayan lastikler gibi diğer lastik yeniliklerine ek olarak , NASA ayrıca otoyol güvenliğine önemli bir katkı yaptı: emniyetli kanal açma . Daha önce bir otoyol boyunca sürdüyseniz ve otoyolun içine oyulmuş uzunlamasına oluklar olduğunu fark ettiyseniz, bir NASA yapımını iş başında görmüşsünüzdür.

Acil Çıkarma Araçları

Saniyeler önemli olduğunda, metali kesmek ciddi bir iştir. NASA/Hi-Shear Teknolojisi

Bu, neyse ki, hiçbirimizin her gün, hatta şanslıysak ömrümüzde bir kez deneyimlemek zorunda olmadığı bir buluş.

Tarihsel olarak, buruşuk arabaları açmak veya çökmüş bir yapının ezilmiş altyapısını kesmek için kullanılan acil durum çıkarma araçları ağırdı. Örneğin ikonik “hayat çeneleri” kurtarma aleti, büyük ve ağır bir hidrolik alettir.

NASA, itfaiyeciler ve Hi-Shear Technology şirketi arasındaki bir işbirliği, mevcut NASA teknolojisinin gerçekten akıllıca yeniden kullanılmasına yol açtı. Mekiklerden katı güçlendiricileri ayırmak için kullanılan piroteknik yüklü kesme cihazının ölçeğini küçülterek, metali kesmek için kullanılabilecek el tipi bir cihaza dönüştürerek, metal içinde ve altında sıkışıp kalmış insanları kurtarmaya yardımcı olmak için çok taşınabilir ve çok güçlü bir araç yarattılar.

Ortaya çıkan ürün, Lifeshears 1990’lardan beri kullanılmaktadır ve hatta 9/11 saldırısından sonra kurtarma çalışmalarında bile kullanılmıştır.

Folyo Battaniyeler

Uzay teçhizatı ve eksantrik Better Call Saul karakterleri için yeterince iyi. NASA/AMC

Araba kazasında hayatta kalanların etrafını saran acil durum müdahale ekipleri ve “ uzay battaniyeleri ” olarak adlandırılan benzerleri gibi, genellikle yansıtıcı acil durum battaniyeleri duyarsınız . Bunun nedeni, yapıldıkları yansıtıcı metalik malzemenin, ekipmanı ve hatta uzay istasyonlarının tüm bölümlerini korumaya ve yalıtmaya yardımcı olmak için NASA tarafından icat edilmiş olmasıdır. Parlak metal folyo görünümünün uzay programından ayrılmaz olmasının bir nedeni var.

Teknoloji, yalnızca acil durumlar için ve performans sporcuları tarafından kullanılan uzay battaniyeleri biçiminde varlığını sürdürmekle kalmıyor, aynı zamanda çeşitli şirketler teknolojiyi eldiven, giysi ve diğer giysilere de dahil etti. NASA’nın tekstil inovasyonunu teşvik eden uzun geçmişi göz önüne alındığında , bu hiç de şaşırtıcı değil.

Ev Yalıtımı

Hubble Uzay Teleskobu’nu yalıtmak için yeterince iyiyse, eviniz için de yeterince iyidir. NASA/RadiaSource

Uzay battaniyelerinin yalıtım özellikleri ile yakından ilgili olan, NASA teknolojisinin ev yalıtımında kullanılmasıdır . Birçok şirket, sağda yukarıda görülen RadiaSource gibi, Apollo dönemi astronotlarını uzayın aşırı sıcaklıklarından yalıtmaya yardımcı olmak için ilk olarak 1960’larda geliştirilen teknolojiye dayalı olarak radyant bariyer stilleri üretiyor .

İki alüminize polimer tabakası arasına hafif bir termal izolasyon katmanı sıkıştırarak, bu yalıtım tarzı, bir evin sıcaklığını geleneksel yalıtımın boyut ve kütlesinin bir kısmı olarak dengelemeye yardımcı olabilir.

Daha Fazla NASA Tarafından Finanse Edilen Teknoloji

Her şeye bir yol bulmaktan bahsetmişken, NASA’nın çabalarının kamusal alana getirdiği her şeyi kapsamadan aylarca yazabiliriz. Bu önemli noktaları ilgiyle okuduysanız, NASA Spinoff’a göz atmanızı şiddetle tavsiye ederiz .

Bu, NASA’nın keşfettiği veya finanse ettiği teknolojinin uzay programı dışında kullanıldığı tüm yolları vurgulayan, NASA tarafından tutulan bir arşivdir. Çevrenizdeki kaç küçük şeyin, erken uzay programının bir parçası olarak ve ötesinde hayata başladığına şaşıracaksınız. Göz ameliyatını iyileştiren teleskop ayna teknolojisinden insan böbrekleri gibi çalışan su filtrelerine kadar , etrafınızdaki dünyada şaşırtıcı miktarda NASA teknolojisi var.

Ve eğer “NASA buna değer mi?” Aklınızdan geçmeli, bulacağınız kadar büyük bir yatırım. Yıllar boyunca NASA finansmanı üzerine yapılan çeşitli ekonomik analizler, bu 2020 ekonomik etki çalışması gibi , tutarlı bir şekilde, NASA finansmanının her bir doları için, doğrudan ve dolaylı ekonomik kazancın 7 ila 14 dolar arasında olduğunu sürekli olarak buluyor. Sadece bu listeye baktığımızda, hiç şüphesiz nedenini görmek kolay.

etiketlerETİKETLER
Üzgünüm, bu içerik için hiç etiket bulunmuyor.
okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI