e
sv

IOS 16 ile IPhone’unuza Hangi Büyük Değişiklikler Oluyor Görün

72 Okunma — 13 Eylül 2022 00:57

IOS 16 ile IPhone’unuza Hangi Büyük Değişiklikler Oluyor Görün

Apple’ın en yeni iPhone modellerine birçok yeni özellik getiren  büyük sonbahar yazılım güncellemesi artık indirilebilir.

Apple’ın yeni mobil işletim sistemi iOS 16, Pazartesi günü uyumlu  iPhone’lar için mevcut. Genellikle 2017’nin iPhone 8 ve daha yenisi ile uyumludur. Yeni iOS, iletişim, kişiselleştirme ve gizliliğe odaklanan çeşitli yükseltmeler içeriyor. iPhone kilit ekranına, Mesajlar uygulamasına ve Cüzdan’a büyük değişiklikler geliyor, ancak iOS 16’da gizlenen daha az bilinen özellikler de kontrol etmeye değer.

İşte bilmeniz gereken tüm iOS 16 özellikleri. Ayrıca, yeni duyurulan Apple Watch Series 8, Apple Watch Ultra ve iPhone 14’e göz atın.

Mesajları düzenleme ve göndermeyi iptal etme özelliği

Apple’ın yazılım mühendisliği kıdemli başkan yardımcısı Craig Federighi, WWDC’de Mesajlar uygulaması için en çok istenen üç özelliği tanıtırken “Utanç verici yazım hataları geçmişte kaldı” dedi.

İlk olarak, iOS 16’da gönderilen mesajları düzenleyebileceksiniz. Bu nedenle, bir mesajdan sonra bir yazım hatası fark ederseniz, mesajdan sonra mesajı düzenleyebilirsiniz. Mesajın altındaki durumda küçük bir “düzenlendi” görünür.

Sonraki ve bu benim en sevdiğim yeni özellik olabilir, gönderilen bir mesajı hemen geri çağırabilirsiniz. Yanlışlıkla tamamlanmamış bir mesaj gönderirseniz, Gönderimi Geri Al aracını kullanarak mesajın okunmasını engelleyebilir ve umarız arkadaşlarınız ve aileniz için daha az kaotik görünür.

Son olarak, mesajları ve dizileri okunmadı olarak işaretleyebilirsiniz. Bu, bir mesaja o anda yanıt vermek için zamanınız olmadığında, ancak daha sonra geri dönmek istediğinizden emin olmak istediğinizde mükemmel bir araç olabilir.

Yeni bir özelleştirilebilir kilit ekranı

iPhoneunuzda en çok baktığınız şeylerden biri, özellikle Face ID donanımlı bir iPhone’unuz varsa, kilit ekranıdır. iOS 16, iPhone’un kilit ekranına şimdiye kadarki en önemli güncellemeyi getiriyor. Kilit ekranınızı düzenlemek için basılı tutun. Birkaç farklı stili denemek için kaydırabilirsiniz. Her stil, arka plan fotoğrafı için renk filtresini ve kilit ekranındaki yazı tipini değiştirir, böylece her şey birbirini tamamlar. Bu, Apple’ın Android 12 ile piyasaya sürülen Google’ın Material You ürününü ele almasına benziyor.

Ayrıca yazı tiplerini saat ve tarih için özelleştirebilir ve sıcaklık, aktivite halkaları ve takvim gibi kilit ekranı widget’ları ekleyebilirsiniz. Widget’lar, Apple Watch kilit ekranındaki komplikasyonlara benzer.

Hatta farklı widget’larla birden fazla özelleştirilmiş kilit ekranı ayarlayabilir ve bunlar arasında geçiş yapmak için kolayca kaydırabilirsiniz. Kilit ekranınızdaki resimleri otomatik olarak değiştiren bir fotoğraf karıştırma seçeneği de vardır.

Apple’ın eklediğini görmeyi umduğumuz bir  özellik, her zaman açık olan bir ekrandı. Bu, neredeyse tüm Android telefonların sahip olduğu bir şeydir; Apple Watch bile yapar. Yeni iPhone 14 Pro ve iPhone 14 Pro Max ile her zaman açık ekran nihayet geldi.

Bildirimler ve canlı etkinlikler

Bazen bildirimler, kilit ekranınızın fotoğrafını kapatabilir, bu nedenle iOS 16, bildirimleri ekranınızın altına taşır. Bunları aldığınızda, bir liste halinde derlenmek yerine dikey bir atlıkarınca gibi görünürler. Bu sadece daha iyi görünmekle kalmaz, aynı zamanda iPhone’unuzu tek elle kullanmanız için de büyük bir yardım olacaktır.

iOS 16 ayrıca başka bir bildirim sorununu çözmeyi hedefliyor. Bazen, bir basketbol maçının skoru gibi, tek bir uygulamadan arka arkaya bir sürü bildirim alırsınız. Geliştiriciler için Canlı Aktiviteler adlı yeni bir araç, bir dizi kesinti yerine kilit ekranınızdan gerçek zamanlı olarak olup bitenleri takip etmeyi kolaylaştırıyor.

Canlı Etkinlikler, spor etkinliklerini, antrenmanları ve hatta bir Uber yolculuğunun ilerlemesini takip etmeyi kolaylaştırmalıdır.

Özel Erişim Belirteçlerini kullanarak CAPTCHA’ları atlayın

Computers and Humans Apart’ı anlatmak için Tamamen Otomatikleştirilmiş Genel Turing testi anlamına gelen CAPTCHA, internette gerekli bir kötülük olmuştur. CAPTCHA’lar, bir kişinin bir bota değil, bir web sitesine veya hizmete eriştiğinden emin olmak için tasarlanmıştır. Sık sık garip bir şekilde yazılmış mektupları okumayı veya bir kamyonu olan tüm resimleri bulmayı gerektirdiğinden, onları sinir bozucu buluyorum. Apple, iOS 16 ile bu garip etkileşimleri Özel Erişim Belirteçleri ile değiştirmeye başlamayı planlıyor.

Apple’ın web sitesinde Özel Erişim Belirteçlerini gösteren bir videoya göre, belirteci destekleyen web siteleri esasen oturum açacak ve normal CAPTCHA oyunlarından herhangi birini oynamak zorunda kalmadan gerçekten bir insan olduğunuzu doğrulayacaktır. Apple, videoda şirketin bu özelliği desteklemek için diğer şirketlerle birlikte çalıştığını söylüyor, bu nedenle iOS 16 halka açıldıktan sonra CAPTCHA’nın ölmüş olacağını söyleyemeyiz. Ancak konsept benimsenirse biraz rahatlama sağlayabilir.

Cüzdan ve Apple Daha Sonra Öde

Daha fazla eyalete ait kimlik kartları, daha fazla güvenlik ve gizlilik özelliğiyle birlikte Cüzdan uygulamanızda mevcut olacak. iOS 16’da kimliğinizi ve yaşınızı da koruyabilirsiniz. Cüzdan uygulaması tam doğum tarihinizi göstermek yerine kimliğinizi ve 21 yaşından büyük olduğunuzu gösterir.

iOS 16, Mail ve Mesajlar gibi uygulamalarla anahtar paylaşımını kolaylaştırır. Arkadaşınız anahtarı aldığında, onu iPhone’larındaki Cüzdan uygulamasına ekleyebilir. Apple, paylaşılan anahtarların bir endüstri standardı olduğundan ve diğerleri için ücretsiz olduğundan emin olmak için çalıştığını söyledi.

Apple Pay, yeni ödeme türlerini destekleyecek ve Apple Pay satın alma maliyetini, sıfır faiz ve ücret olmaksızın altı haftaya yayılan dört eşit ödemeye bölmenize olanak tanıyan Klarna benzeri bir hizmet olan Apple Pay Later adlı yeni bir özellik ekleyecektir. Yaklaşan ödemeler, Cüzdan uygulaması aracılığıyla yönetilir, bu da tarihlerin ve ödemelerin takibini kolaylaştırır.

Ancak Apple Pay burada bitmiyor. Yeni bir özellik ayrıca Apple Pay siparişlerini izlemenize yardımcı olacak ve satıcıların ayrıntılı makbuzlar ve takip bilgileri sunmasına olanak tanıyacak. Bu, tüm siparişlerinizin durumu hakkında güncel kalmayı kolaylaştıracaktır.

Fotoğraflar için Visual Look Up’ın dokun ve sürükle

iOS 15’te Görsel Arama, fotoğraflarınızı analiz eder ve bitkiler, önemli noktalar ve evcil hayvanlar gibi nesneleri tanımlayabilir. iOS 16 bunu bir sonraki seviyeye taşıyor. Yukarıdaki resimdeki köpek gibi bir fotoğrafın konusuna dokunduğunuzda, onu arka plandan kaldırabilir ve Mesajlar gibi uygulamalara ekleyebilirsiniz. Esasen, bir fotoğrafın arka planını kaldıran bir dokun ve basılı tut aracıdır.

Apple bazen “sihir” kelimesini aşırı kullanır, ancak bu özellik gerçekten öyle görünüyor.

SharePlay Mesajlar’a geliyor

iOS 15’te piyasaya sürülen SharePlay, FaceTime üzerinden biriyle bağlantı kurarken paylaşılan bir deneyim yaşamanıza olanak tanır. TV şovları izleyebilir, senkronize müzik dinleyebilir ve başka şeyler yapabilirsiniz. iOS 16, FaceTime içinden SharePlay’i destekleyen daha fazla uygulama keşfetme yeteneği ekler.

Ama belki de Apple’ın SharePlay için yaptığı en harika şeylerden biri, onu Mesajlar uygulamasında çalıştırmaktı. Apple, bunun uygulama geliştiricilerinden gelen en büyük taleplerden biri olduğunu söyledi. Artık Disney Plus’ta bir film paylaşmak istediğinizde, Mesajlar’da sohbet ederken bir arkadaşınızla birlikte SharePlay’i başlatabilirsiniz.

Güvenlik Kontrolü, kötü niyetli ilişkilerde insanlara yardım etmeyi amaçlar

Güvenlik Kontrolü, istismarcı ilişkilerde bulunan kişilere yardımcı olmayı amaçlayan yeni bir özelliktir. Bir iPhone’daki konum bilgilerine, şifrelere, mesajlara ve diğer uygulamalara kimlerin erişimi olduğunu gözden geçirmenizi ve sıfırlamanızı sağlar.

Odak modu güncellemeleri ve Odak filtreleri

Odak modu birkaç güncelleme alır. İlki, Odak davranışlarını widget’lara ve kilit ekranı görünümlerine uygular. Böylece, Çalışma Odağınız etkinleştirildiğinde ve egzersizler için başka bir kilit ekranınız olabilir.

Apple, iPhone’unuzun Odak modunu uygulamalar içinde uygulayan belirli Odak filtreleri ekledi. Örneğin, Safari’de, hangi Odak modunu etkinleştirdiğinize bağlı olarak hangi sekmelerin gösterileceğini sınırlayabilirsiniz.

etiketlerETİKETLER
Üzgünüm, bu içerik için hiç etiket bulunmuyor.
okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI