e
sv

KaiOS Nedir ve iPhone ve Android’in Yerini Alabilir mi?

34 Okunma — 29 Kasım 2022 19:53
avatar

Bypool

 • e

  Mutlu

 • e

  Eğlenmiş

 • e

  Şaşırmış

 • e

  Kızgın

 • e

  Üzgün

KaiOS, düşük güçlü “özellikli telefonlar” için tasarlanmış bir mobil işletim sistemidir. Google ve WhatsApp’tan birkaç uygulaması var, ancak bunun dışında çok sınırlı.

Mobil işletim sistemlerinde iki büyük isim vardır: Google’ın Android’i ve Apple’ın iOS’u. Bu ikisi pazara hakim, ancak yalnız değiller. KaiOS, bazı ilgi çekici faydaları olan alternatif bir mobil işletim sistemidir. Belki de senin için doğru.

Teknik düzeyde, KaiOS başlangıçta açık kaynaklı bir Linux dağıtımı olan Firefox OS üzerine kurulmuştur. KaiOS şirketi, 2016’dan beri Mozilla ile çalışmıyor ve işletim sistemi artık web tabanlı. KaiOS, 4G LTE , VoLTE (LTE üzerinden ses), GPS, Wi-Fi’yi destekler ve çok sınırlı belleğe sahip cihazlarda çalışabilir.

Bulması gittikçe zorlaşan tipik bir kapaklı telefon, çok sınırlı bir deneyim sunar. Hemen hemen sadece arama ve mesajlaşma içindir. KaiOS, bununla Android veya iOS gibi tam teşekküllü bir işletim sistemi arasındaki boşluğu doldurur. Bu, birkaç ekstra özellik ve bir avuç basit ama çok kullanışlı uygulamayı indirebileceğiniz bir uygulama mağazasına sahip olduğunuz anlamına gelir.

KaiOS, eksiksiz bir akıllı telefon istemeyen, ancak klasik bir “aptal telefon”da bulacağınızdan birkaç ekstra uygulamaya sahip olmak isteyen kişiler için mükemmeldir.

KaiOS’ta Hangi Uygulamalar Var?

 

 

Android ve iOS gibi, KaiOS’un da bir uygulama mağazası vardır. KaiOS uygulamaları HTML5 tabanlıdır ve ” KaiStore “dan indirilebilirler . Mağazada 500’den fazla uygulama mevcuttur.

Şimdi, bu çok fazla uygulama gibi gelmeyebilir – Apple veya Google ile karşılaştırılamaz – ancak dahil edilen bazı önemli uygulamalar vardır. Büyük isimler arasında WhatsApp , Facebook , Google Asistan , Google Haritalar ve YouTube yer alıyor .

Birçok insan için bunlar, onsuz yaşayamayacakları temel uygulamalardır. Bu nedenle, herkesin bahsettiği en son sosyal medya uygulamasını kullanamayabilirsiniz, ancak yine de arkadaşlarınıza WhatsApp gönderebilir ve araba sürerken kaybolmazsınız.

Bu bir avuç ünlü uygulamanın ötesinde, KaiStore’da Twitter, podcast’ler, Reddit, alışveriş listeleri, hava durumu, müzik ve çeşitli başka şeyler için üçüncü taraf uygulamaları bulunur. App Store veya Play Store’un devasa boyutuyla rekabet edemez, ancak KaiStore geleneksel bir flip telefondan çok daha fazlasını sunar.

KaiOS Telefonları Nereden Satın Alınır?

Bahsedildiği gibi KaiOS, tuş takımlı veya klavyeli telefonlar için tasarlanmıştır ve cihazlarda tam olarak bunu bulacaksınız. KaiOS telefonları Nokia (HMD Global), Alcatel, Vodacom, Orange ve diğer daha az bilinen üreticiler tarafından üretiliyor.

KaiOS cihazları genellikle çok uygun fiyatlıdır ancak bulması özellikle kolay değildir. ABD için en iyi KaiOS cihazlarından biri, Amazon’dan yalnızca 70 ABD dolarına mal olan Nokia 6300 4G’dir. Bu size 2,4 inç ekran, 512 MB RAM, 4 GB depolama, bir microSD kart yuvası ve bir Wi-Fi ortak erişim noktası olma olanağı sağlar.

Amazon’da daha fazla KaiOS telefonu bulabilirsiniz , ancak modellerin çoğu ABD ağlarıyla uyumlu değildir. KaiOS web sitesi , telefonlar hakkında bilgi bulmak için başka bir iyi yerdir. KaiOS cihazları, akıllı telefonların o kadar pratik olmadığı gelişmekte olan pazarlarda özellikle popülerdir.

Nokia 6300 4G

Nokia 6300 4G, WhatsApp, Google Maps, Google Assistant kullanabilen ve ABD’de 4G LTE’yi destekleyen bir KaiOS telefonudur.

Android ve iPhone’un yerini alabilir mi?

KaiOS, Android veya iOS’a rakip olmak için tasarlanmamıştır, ancak bir telefondan neye ihtiyacınız olduğuna bağlı olarak uygun bir yedek olabilir.

Telefonunuzdan “akıllı” özellikler istemenin orta noktasına düşüyorsanız, ancak tam gelişmiş bir akıllı telefonun tüm karmaşıklıklarını istemiyorsanız, KaiOS ideal olabilir. Bir “aptal telefonun” basitliği ve harika pil ömrünün yanı sıra Google Haritalar ve WhatsApp gibi bazı güzel bonuslar elde edersiniz.

İnsanlar ayrıca “ minimal telefon ” deneyimi için KaiOS’a yöneliyor . Akıllı telefonunuzu ihtiyaç duyduğunuzda tüm hafta boyunca kullanabilir, hafta sonları ise KaiOS cihazına geçerek bir süre “fişi prizden çekebilirsiniz”. Ya da belki sadece ortalıkta dolanmak için süper ucuz, daha dayanıklı bir cihaz istiyorsunuz.

Kısacası, KaiOS bir akıllı telefonun yerine geçecek bire bir değil, ancak ihtiyaçlarınız için potansiyel olarak daha iyi bir deneyim sunabilir. Herkes akıllı telefon veya “aptal telefon” kategorisine girmez ve KaiOS buna cevaptır.

okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI