e
sv

Linux Live CD Kullanarak Windows Dosyalarını Alma

50 Okunma — 01 Ekim 2022 00:32
avatar

Bypool

 • e

  Mutlu

 • e

  Eğlenmiş

 • e

  Şaşırmış

 • e

  Kızgın

 • e

  Üzgün

Bazen Windows başlamaz. Sorun değil, Microsoft OneDrive veya Google Drive gibi bir bulut hizmetiyle düzenli yedeklemeler yapıyor veya sabit sürücünüzü senkronize ediyorsunuz. Yedekleme yapmıyor muydunuz? Bulut depolama hizmetiniz yok mu? Ey. Sorun değil, elimizde bu var.

O sabit diske girmek ve en önemli dosyalarımızı kurtarmak için bir Linux Live CD kullanalım.

Bir Linux Live CD veya USB .ISO dosyasına, Rufus adlı ücretsiz bir programa, Canlı CD’yi koymak için boş bir USB sürücüsüne ve kurtarılan dosyalarınızı koymak için başka bir USB sürücüsüne ihtiyacınız olacak.

Kurtarma dosyalarınız için USB sürücüsünün FAT32 dosya biçimine biçimlendirilmesi gerekir . Size Linux Live CD’sini nasıl alacağınızı ve ardından onu ölü bilgisayarınızdan Windows dosyalarını kurtarmak için nasıl kullanacağınızı göstereceğiz.

Linux Canlı CD’si nedir?

Linux, açık kaynaklı bir işletim sistemidir (OS). Linux’u zaten duymuş olabilirsiniz, ancak bunun için herhangi bir kullanımınız olacağını düşünmediniz.

Canlı CD veya Canlı USB, bir işletim sistemini bilgisayara yüklemeden bilgisayarda kullanmanın bir yolunu sağlar. Pek çok bilgisayarda artık CD veya DVD oynatıcı bulunmadığından USB türüne bağlı kalacağız.

Canlı USB’yi oluşturduktan sonra, onu kapalı bilgisayarınıza takarsınız. Ardından bilgisayarı başlatır ve USB’den önyükleme yapmasını söylersiniz. İşletim sistemi ve tüm programları USB’de kalır. Bilgisayarınıza kurulmazlar.

Canlı USB, çalışması için bilgisayarınızın RAM ve CPU’suna erişecektir. Ayrıca, bilgisayarınızdaki tüm sabit sürücülere erişmenizi sağlar.

Linux Canlı CD’sini Nasıl Alabilirim?

Umarım bunu, sabit sürücünüz çalışmayı durdurmadan önce yapmışsınızdır. Değilse, bir arkadaşınıza bilgisayarını bir tane yapmak için kullanıp kullanamayacağınızı sorun.

Öncelikle, yapmanız gerekeni yapan bir Linux dağıtımı indirmeniz gerekir. Orada birkaç tane var. Ultimate Boot CD’sini (UBCD) kullanalım . İndirmek ücretsizdir ve sürücü klonlama, veri kurtarma, bellek ve CPU testi ve BIOS için birçok program ve araçla birlikte gelir. Bu araçları nasıl kullanacağınızı öğrenin ve muhtemelen arızalı sabit sürücünüzü de düzeltebilirsiniz.

Bir eşler arası (P2P) aracıyla indirebilir veya listelenen ayna sitelerinden birinden doğrudan indirme yapabilirsiniz.

Farklı bir Canlı CD denemek isterseniz, işte birkaç seçenek daha:

Ayrıca Rufus’u indirdiğinizden emin olun . Önyüklenebilir USB sürücüleri yapmanın en kolay ve en hızlı yolu.

Önyüklenebilir Bir Linux USB Sürücüsünü Nasıl Yapabilirim?

Rufus, herhangi bir .ISO dosyasını önyüklenebilir bir USB sürücüsüne dönüştürmenize yardımcı olabilecek harika bir küçük programdır. Zaten indirdiniz, hadi açalım.

Doğru USB sürücüsünün seçili olduğundan emin olun. Bu işlem USB sürücüsünü tamamen silecektir. Rufus, ihtiyacınız olan doğru ayara zaten ayarlanmış olacaktır. UBCD .ISO’muzu seçmek için SEÇ düğmesine tıklayın .

Dosya gezgini açıldığında, UBCD .ISO’yu kaydettiğiniz yere gidin ve seçmek için üzerine çift tıklayın.

Şimdi, BAŞLAT düğmesine tıklayın. Düğmenin üzerine geldiğinizde, “Bu, hedefteki tüm verileri YOK EDER!” şeklinde bir uyarı alırsınız.

Seçtiğiniz USB sürücüsündeki tüm verilerin “…İMHA EDİLECEKTİR” şeklinde bir uyarısı daha alacaksınız. Rufus şaka yapmıyor. Devam etmek için Tamam’a tıklayın .

Rufus, önyüklenebilir USB sürücüsünü oluşturmaya başlayacaktır. Alt kısımda bir ilerleme çubuğunun devam ettiğini göreceksiniz. USB 3 flash sürücü ile yalnızca bir veya iki dakika sürer.

Durum çubuğu HAZIR yazdığında KAPAT’a tıklayın . UBCD önyüklenebilir USB sürücünüz artık hazır.

Bilgisayarımı USB Sürücü ile Nasıl Önyüklerim?

Bilgisayara bağlıdır. Bir USB sürücü ile önyükleme yapmanın birkaç yolu vardır, bu nedenle en iyisi bilgisayarınızın özelliklerini bulmaktır. Ortak iş parçacığı, bilgisayarı açtığınızda, BIOS’a önyükleme yapmak ve varsayılan önyükleme sürücüsünü USB’nize değiştirmek için belirli bir tuşa veya tuş kombinasyonuna basmanız gerektiğidir.

BIOS’ta önyükleme sırasını nasıl değiştireceğinizi gösteren makalemize göz atın . Bazı dizüstü bilgisayarlar, USB sürücüsünden önyüklemeyi seçebileceğiniz BIOS’un dışındaki bir önyükleme menüsüne önyükleme yapmanıza izin verir.

Bilgisayarınızı UBCD ile yeniden başlattığınızda, metin tabanlı bir menü göreceksiniz. Parted Magic’e gitmek için ok tuşlarını kullanın ve seçmek için enter’a dokunun.

Şimdi üç farklı seçenek içeren başka bir metin menüsü alacaksınız. 1. Varsayılan ayarlar (RAM’den çalışır) veya 2. Varsayılan ayarlarla yaşa seçeneğini seçebilirsiniz . Biri işe yaramazsa, diğerini deneyin.

Bilgisayar Parted Magic masaüstünü başlatırken bir miktar metnin kaydırıldığını göreceksiniz. Ardından, Windows’tan tamamen farklı olmayan bir masaüstü göreceksiniz.

Sol üst köşeye yakın bir yerde Dosya Yöneticisi’ni göreceksiniz . Bu, Windows Gezgini’nin UBCD eşdeğeridir. Açmak için üzerine çift tıklayın.

Dosya Yöneticisinin sol tarafında birkaç sürücü göreceksiniz. Windows’un yüklü olduğu sürücünün hangisi olduğu açık olabilir veya olmayabilir. Bunu söylemenin kesin yolu, Windows adlı bir klasör göreceğinizdir .

Bunu bulduğunuzda, kurtarmak istediğiniz dosyaların bulunduğu sürücüyü bulmuşsunuzdur. Aradığınız dosyaları bulmak için oraya gidin. Hesabınızın hesabınızın adı olduğu Kullanıcılar > Hesabınız’ı tıklayın .

Orada Belgelerim, Resimlerim, Masaüstü vb. öğelerini göreceksiniz. Kurtarmak istediğiniz dosyaları muhtemelen burada bulacaksınız. Onları bulduğunuzda, tıpkı Windows’ta yaptığınız gibi seçebilirsiniz. Dosyaları sağ tıklayın ve kopyalayın.

Ardından dosyaları yapıştıracağınız diğer USB sürücünüzü arayın. Bulduktan sonra, sağ tıklayıp Yapıştır kadar basit.

Artık dosyalarınız USB sürücünüzde, düzeltildikten sonra bilgisayarınıza geri yüklenmeye hazır.

Dosya Yöneticisini kapatın ve ekranın sol alt köşesindeki başlat menüsü düğmesine tıklayın. Aşağıdaki resimde, çevresinde kırmızı bir kare var. Ardından Oturumu Kapat’a tıklayın .

Oturumu nasıl kapatabileceğinizle ilgili bazı seçeneklerin bulunduğu başka bir pencere açılacaktır. Bilgisayarı Kapat’a tıklayın .

Bilgisayar kapatıldıktan sonra, USB sürücülerinizi çıkarın ve bilgisayarınız yeniden çalışana kadar güvenli bir yere koyun.

etiketlerETİKETLER
Üzgünüm, bu içerik için hiç etiket bulunmuyor.
okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI