e
sv

Litecoin Nedir?

75 Okunma — 05 Temmuz 2022 18:17
avatar

Bypool

 • e

  Mutlu

 • e

  Eğlenmiş

 • e

  Şaşırmış

 • e

  Kızgın

 • e

  Üzgün

Litecoin, 2011 yılında bir Google çalışanı Charlie Lee tarafından üretilen kripto para birimidir. İlk olarak 84 milyon adet üretilmiştir. Herhangi bir merkeze bağlı değildir. Litecoin Blok Zinciri, Bitcoin Blok Zincirine göre daha hızlı blok üretmektedir. Bitcoin ile Litecoin arasındaki en büyük fark bu olarak kabul edilir ve bu nedenle piyasa & transfer işlemleri daha süratli yapılabilir. İlk çıktığı dönemlerde büyük bir başarı yakalayarak diğer kripto para değerleri arasında kendisine önemli bir yer edindi. İlk alt coin olma özelliğini taşıyan Litecoin şu anda 1 milyar dolar üzerinde bir pazar değerine sahiptir. Diğer kripto para değerlerinden daha fazla depolama imkanı sunmaktadır.

Litecoin başka kaynaklarca da ifade edilecek olursa “ herhangi bir merkeze bağlı olmayan ve açık kodlu blockchain sistemi üzerinde işlem gören bir kripto para değeridir. Litecoin blockchain’i, Bitcoin blockchain’in aksine daha hızlı blok oluşturmaktadır. Blok oluşturma hızı Litecoin’e işlemlerin onaylanmasında daha hızlı olmasını sağlamaktadır. 28 Aralık 2020 tarihinde  sitesinde arşivlendi.

Üretilme Amaçları

 • Çok düşük maliyetlere para transfer edebilmek.
 • Bitcoin sisteminde bulunan eksikleri gidermek.

Litecoin Madenciliği Nasıl Yapılır?

Madenci sayısındaki ve işlemci kapasite talebindeki artış nedenleri ile Litecoin madenciliği, Bitcoin madenciliği gibi sürekli olarak zorlaşmaktadır. Litecoin madenciliği, Bitcoin madenciliğinde kullanılan sadece madencilik işlemleri için özel üretilen ASIC adı verilen cihazlar ile yapılmaktadır. Ekran kartı ile de madencilik yapılabilmektedir fakat bu durumda kar etme oranı azalır.

etiketlerETİKETLER
Üzgünüm, bu içerik için hiç etiket bulunmuyor.
okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI