e
sv

Neden Windows 11 2022’ye Yükseltmelisiniz?

76 Okunma — 21 Eylül 2022 23:12
avatar

Bypool

 • e

  Mutlu

 • e

  Eğlenmiş

 • e

  Şaşırmış

 • e

  Kızgın

 • e

  Üzgün

Windows 11 geçen yıl piyasaya sürüldüğünde, radikal bir güncellemeydi . Yeni bir merkezi görev çubuğu ve güncellenmiş UI öğeleri ile onlarca yıllık işletim sisteminin çehresini tam anlamıyla değiştirdi. Ancak tam olarak bitmedi : Karanlık modu eksikti, görev çubuğu sinir bozucuydu ve yeni Başlat menüsü arzulanan çok şey bıraktı. İlk büyük Windows 11 güncellemesi (2022), bu eksikliklerin bazılarını düzeltmek için burada.

Bu, birçok düzeltmeyi (hem işlevsel hem de kullanıcı arabirimi öğelerini) ve bazı harika yeni özellikleri içeren bir güncellemedir. Halihazırda Windows 11 çalıştırıyorsanız, bunu önermek kolaydır. İşlemi başlatmak için Ayarlar > Windows Update’e gidin. Beklerken, yeni olan her şeye göz atın.

Snap düzenleri diğer her şeyi geride bırakır

Windows, pencere yönetiminde her zaman harika olmuştur ve Windows 11’in yeni Snap mizanpajları özelliği güzel bir güncelleme olmuştur. Ekranınızı anında bölebileceğiniz bir dizi farklı pencere eşleştirmesini görmek için Fareyle Büyüt düğmesinin üzerine gelin.

Yapış düzenleri özelliğinin kullanımı artık her zamankinden daha kolay. Herhangi bir pencereyi ekranın üstüne sürüklediğinizde bu ön ayarları göreceksiniz. Bir pencere eşleştirmesine sürükleyin, bırakın ve yerine oturacaktır. İnanılmaz derecede sezgisel. Ayrıca, pencereleri farklı konumlara yerleştirmek için klavye kısayolları da vardır.

Klasörler Başlat menüsüne gelir

Yeni Başlat menüsü, klasörler oluşturma ve bunları serbestçe sabitleme özelliğiyle doğru yöne gitmeye başlıyor. Bir klasör oluşturmak için uygulamaları birbirinin üzerine sürükleyin ve istediğiniz yerde saklayın. Sabitlenmiş uygulamalar alanı da artık daha büyük.

Görev çubuğuna sürükleyip bırakın (sonunda)

En büyük Windows 11 eleştirilerinden biri görev çubuğu tasarımıyla ilgiliydi. Hala ekranda herhangi bir yere taşıyamasanız da, eski görev çubuğu özelliklerinden bazıları geliyor. Sürükle ve bırak nihayet çalışır, böylece dosyaları veya sekmeleri sürükleyebilir ve görev çubuğu simgelerini kullanarak farklı uygulamalar ve pencereler arasında taşıyabilirsiniz (Windows 10’da olduğu gibi). Saat ve tarih birden fazla monitörde de gösterilir, bu yüzden acele edin.

Yeni dokunmatik ekran hareketleri 2’si 1 arada cihazları daha kullanışlı hale getiriyor

2’si 1 arada Windows dizüstü bilgisayar sahipleri bu güncellemeyi gerçekten sevecekler: Artık görev çubuğunu ve çalışan uygulamaları görmek için ekranın altından yukarı kaydırabilirsiniz. Sağ alt köşeden yukarı kaydırmak artık Hızlı Ayarlar’ı getiriyor.

Yeni oyun güncellemeleri var

Yeni güncelleme ayrıca oyuncular için bazı yaşam kalitesi iyileştirmeleri içeriyor. En üstte, denetleyiciyi kullanarak oyunlar arasında gezinmeyi kolaylaştıran yeni bir Xbox denetleyici çubuğu var. Microsoft ayrıca Otomatik HDR desteği ve pencereli oyunlar için değişken yenileme hızı ekledi. Önceden, bu özellikler yalnızca tam ekranda oynatılırken kullanılabiliyordu. DirectX 10 ve 11’de pencereli modda çalışan eski oyunlar için gecikme de iyileştirildi.

Akıllı Uygulama Kontrolü yeni güvenlik özellikleri getiriyor

Microsoft Store’dan indirdiğiniz her uygulama Windows 11 tarafından denetlenir. Peki ya rastgele bir web sitesinden indirdiğiniz uygulamalar? Özellikle kötü aktörler gizliliklerini geliştirdikçe virüsler veya kötü amaçlı yazılımlar içerebilirler. Yeni Akıllı Uygulama Kontrolü özelliği, kötü amaçlı yazılımların bilgisayarınıza yüklenmesini önlemek için yeni AI modelleri kullanır. İşletme sahipleri ve yöneticiler, bu özelliği açma veya kapatma ya da yalnızca Değerlendirme modunda kullanma seçeneğine sahip olacaktır.

Microsoft Defender SmartScreen burada da büyük bir gizlilik oynatıcısıdır . Bu özellik, kimlik bilgilerinizi bilinen kötü amaçlı bir web sitesine girdiğinizde sizi uyaracak, böylece kişisel bilgilerinizi yanlışlıkla dolandırıcılarla paylaşmayacaksınız.

Görev Yöneticisi nihayet Windows 11 tedavisini alıyor

Görev Yöneticisi, hala eski Windows 10 stilini kullandığından, Windows 11’de yaygın bir göz ağrısıydı. Microsoft nihayet Windows 11’in Fluent tasarımıyla güncelleyerek, Dosya Gezgini gibi diğer yerel uygulamalarla evde daha rahat hissetmesini sağladı. Daha da iyisi, yeni bir karanlık modu da var.

Sistem genelinde canlı altyazılar

Windows 11’deki canlı altyazılar zaten oldukça iyiydi. Daha önce medya ile sınırlıyken, şimditüm işletim sistemi boyunca çalışıyorlar. Windows + Control + L tuşlarına bastığınızda, çalmakta olan herhangi bir ses için canlı altyazılar etkinleştirilecektir. Odada söylenen her şeyi ekranda canlı metne dönüştüren bir Mikrofon seçeneği de vardır. Tüm bu işlemler cihazda gerçekleşir, yani Microsoft sunucularına hiçbir şey gönderilmez.

Ve daha birçok özellik

2022 güncellemesiyle Microsoft, yeni birinci taraf uygulamaları eklemeye devam ediyor. Bu sefer yeni bir Ses Kaydedici uygulaması, kolay video düzenleme için ClipChamp ve yeni bir Aile Güvenliği uygulaması ekliyorlar.

Dosya Gezgini bazı küçük, dikkate değer değişiklikler görür. Giriş bölümünün adı Hızlı Erişim olarak değiştirildi, ancak sağ paneldeki dosya ve klasörleri sabitleyebileceğiniz ve Hızlı Erişim olarak da adlandırılan grup hala duruyor. Klasör simgelerindeki küçük küçük resimlerle klasör önizlemeleri bir geri dönüş yapar. Ve artık Control + Sağ tıklama kısayolunu kullanarak daha uzun, orijinal içerik menüsünü açabilirsiniz.

Bu yeni güncelleme, bilgisayarınızı da daha çevre dostu hale getiriyor. Windows şimdi, enerji şebekesinde daha düşük karbonlu enerji kaynakları kullanıldığında güncellemeler planlayarak karbon ayak izinizi azaltmaya çalışacak.

Son olarak, Dosya Gezgini’ne sekmeler getirme, Fotoğraflar uygulamasının elden geçirilmesi, kopyalama sırasında önerilen eylemler, Görev Çubuğu taşma menüsü ve daha fazla cihazla paylaşma yeteneği de dahil olmak üzere Ekim ayında kullanıma sunulacak bazı yeni özellikler var.

etiketlerETİKETLER
Üzgünüm, bu içerik için hiç etiket bulunmuyor.
okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI