e
sv

Nvidia kripto madencilere sattığı GPU adetlerini gizlemiş

116 Okunma — 03 Temmuz 2022 23:30


Nvidia, kripto madencilerine kaç tane oyun GPU’sunun satıldığını gizlediği iddiasıyla 5.5 milyon dolar ödüyor.

Nvidia, grafik kartlarının kaçının kripto para madencilerine satıldığını yasadışı bir şekilde gizlediği suçlamalarını çözmek için 5.5 milyon dolar ödeyecek. ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu bugün şirketle olan anlaşmayı açıkladı. Emir,  Nvidia’nın başarısının çok daha değişken kripto piyasasına ne kadar bağlı olduğunu gizleyerek “oyun” ile ilgili gelirde büyük bir artış bildirerek yatırımcıları yanlış yönlendirdiğini iddia ediyor. Nvidia, anlaşmanın bir parçası olarak yanlış bir şey yaptığını kabul etmiyor, ancak bilgilerin ifşa edilmesinde herhangi bir yasa dışı başarısızlığı durdurmayı kabul ediyor.

Suçlamalar, Nvidia’nın 2018 mali yılı mali raporlarından kaynaklanıyor. SEC, Nvidia’nın 2017’de Ethereum madenciliğinin ödüllerinin çarpıcı biçimde arttığı kripto madenciliği ile ilgili satışlarda bir patlama gördüğünü belirtti. Kripto madenciliği, GPU kıtlığının bir nedeni olarak geniş çapta bildirildi ve Nvidia, özellikle madencilik için ayrı bir CMP hattı başlattı ve oyuncular için kıtlığı önlemeye çalıştı. Ancak çalışanlar, birçok oyun GPU’sunun hala madencilere gittiğini kabul etti. Siparişte, “Şirketin, özellikle Çin’deki satış personeli, kripto madenciliğinin bir sonucu olarak Oyun GPU’larına olan talepte önemli artışlar olduğuna inandıklarını bildirdi” diyor.

Kripto para biriminin yükseliş ve düşüş doğası göz önüne alındığında, bu, Nvidia’nın satış rakamlarının mutlaka güvenilir bir gelecekteki büyümeyi göstermediği ve buna yatırım yapmayı daha riskli hale getirdiği anlamına geliyordu. SEC, “NVIDIA analistleri ve yatırımcıları, şirketin Oyun gelirinin kripto madenciliğinden ne ölçüde etkilendiğini anlamakla ilgilendiler ve rutin olarak üst yönetime, bu zaman diliminde oyun gelirindeki artışların kripto madenciliğinden ne ölçüde kaynaklandığını sordu” dedi. .

Buna rağmen Nvidia, madencilikle ilgili satışlardan oyun bölümünün başarısında bir faktör olarak bahsetmedi. Bu arada, diğer pazarlarda kriptodan önemli bir faktör olarak bahsetti ve bu da SEC’e kasıtlı olarak aldatıcı olduğunu düşündürdü. Ve yatırımcıların endişelerinin haklı olduğu ortaya çıktı. 2018’in sonlarında bir kripto çöküşü (zayıflayan bir Çin pazarıyla birlikte) , üç aylık kazanç tahminlerini, 500 milyon dolar düşürmesine ve hissedarların dava açılmasına neden oldu .

SEC Crypto Assets ve Cyber ​​Unit başkanı Kristina Littman, “NVIDIA’nın ifşaat başarısızlıkları, yatırımcıları şirketin önemli bir pazardaki işini değerlendirmek için kritik bilgilerden mahrum etti” diyor. “Gelişmekte olan teknolojiyi içeren fırsatları takip edenler de dahil olmak üzere tüm ihraççılar, açıklamalarının zamanında, eksiksiz ve doğru olmasını sağlamalıdır.”

etiketlerETİKETLER
Üzgünüm, bu içerik için hiç etiket bulunmuyor.
okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI