e
sv

Sony WH-1000XM5 İncelemesi: En İyi ANC Kulaklığı

87 Okunma — 20 Eylül 2022 19:30
avatar

Bypool

 • e

  Mutlu

 • e

  Eğlenmiş

 • e

  Şaşırmış

 • e

  Kızgın

 • e

  Üzgün

Gürültü önleyici kulaklıklar söz konusu olduğunda, genel anlatı, Sony’nin yıllar önce Bose’dan liderliği aldığı ve o zamandan beri önde olduğu yönündeydi. Bunu göz önünde bulundurarak şirket, Sony WH-1000XM5 kulaklıklarla güvenli bir şekilde oynayabilirdi. Sony bunu yapabilirdi, evet, ama yapmadı.

Sony, amiral gemisi gürültü önleyici kulaklıklarının son birkaç tekrarında olduğu gibi, oraya buraya birkaç dokunuş eklemek yerine, radikal bir yeniden tasarımla gitti. WH-1000XM5 sadece yeni bir görünüme ve hisse sahip olmakla kalmıyor, aynı zamanda sürücüleri daha yeni, daha küçük sürücülerle değiştirmiş durumda. Hepsi bu kadar değil, Sony de fiyatı 50 dolar artırdı.

Bu bir hata mıydı? Yoksa Sony, yeni tasarımına o kadar güveniyordu ki, şirket bundan paçayı sıyırabileceğini biliyor muydu?

Artıları:

 • ANC sınıfının en iyisi
 • Müzik için mükemmel ses kalitesi
 • Yüksek kaliteli kablosuz ses için LDAC desteği
 • Mükemmel arama kalitesi
 • Çok konforlu
 • Çevre dostu

Eksileri:

 • IP derecesi veya suya dayanıklılık yok
 • Zamanla ısıyı tutabilir

Kalite ve Tasarım Yapın

 • Boyutlar: 246 x 218 71 mm (9,7 x 8,6 x 2,9 inç)
 • Ağırlık: 250g (8.81oz)

Bu serinin WH-1000XM4 gibi önceki yinelemeleri için Sony, küçük, artımlı güncellemelerle görünümü çoğunlukla aynı tuttu. WH-1000XM5 için Sony, eski tasarımı tamamen pencereden attı.

Sony bu yeni tasarımı “sessiz” olarak adlandırıyor ve önceki tasarıma göre kesinlikle daha pürüzsüz ve aerodinamik görünüyor. Minimum markalama ve hatta daha az eklem ve hareketli parçanız var. İşte burada bir sorunla karşılaşıyorsunuz: kulaklıklar artık eskisi gibi katlanmıyor.

Şimdi, kulak kapakları, önceki modellerde olduğu gibi kafa bandının çökmesi yerine düz bir şekilde katlanıyor. Bu, kulaklıklar artık katlanamadıkları için biraz daha kırılgan hissettirdiğinden, birlikte verilen taşıma çantasını daha fazla kullanmanız gerekeceği anlamına gelir.

Sony, WH-1000XM5 ile daha çevre dostu olma yolunda önemli adımlar attı. Sadece kutu tamamen geri dönüştürülmüş kartondan değil, kulaklıkların kendisi de geri dönüştürülmüş malzemeden yapılmıştır.

Sony, XM5’lerin yapımında ABS olarak bilinen ve çoğunlukla geri dönüştürülmüş araba plastiklerinden yapılmış bir malzeme kullanıyor. Bu malzeme kullanışlı akustik özelliklere sahiptir, ancak aynı zamanda hem güçlü hem de hafiftir. Kulaklıklar, onları dayanıksız sanabileceğiniz kadar hafif hissettiriyor, ancak hissettiklerinden daha sert olduklarını hissediyorum.

Bununla birlikte, yok edilemez olmaktan çok uzaklar. Burada IP derecelendirmesi yoktur ve Sony, kullanıcıları terlerken kulaklıkları yağmura çıkarmamaları veya XM5’leri takmamaları konusunda uyaran bir resimli yazı içerir.

Konfor

Sony katlanabilirlikten uzaklaşmış olsa da konfor konusunda herhangi bir geri adım atmadı. WH-1000XM5s, hem kulak kapakları hem de kafa bandı için konforlu bir sentetik deri malzemeyle kaplanmış peluş hafızalı köpüğe sahiptir.

Yeniden tasarlanan kafa bandı da sadece daha rahat değil. Bu artık metal yerine ABS ile yapılmıştır, bu da sertlikten biraz ödün verir, ancak daha fazla ayarlanabilirlik sunar. Önceki modelden farklı olarak, ayarlanabilir kafa bandı kademeli değil, tamamen ayarlanabilir, böylece daha mükemmel bir uyum bulmanızı sağlar.

Bellek köpüğü ve sentetik deri hakkında, özellikle kulak kapaklarında fark ettiğim bir şey, zamanla önemli ölçüde ısı artışı hissetmemdi. XM5’leri mevsime göre olmayan serin bir büyünün ortasında test ediyordum, yani bu pek sorun değildi, ancak yazın ortasında aşırı ısınabilirdiniz.

Bu pek sorun değil, ancak tere karşı manuel uyarı ile muhtemelen sabah koşunuzda bunları giymek istemezsiniz.

Bağlantı

 • Bluetooth sürümü: 5.2
 • Bluetooth ses codec bileşenleri: LDAC, AAC, SBC
 • Bluetooth profilleri: A2DP, AVRCP, HFP, HSP

Bluetooth, WH-1000XM5’te hafif bir yükseltme yaptı ve XM4’lerde Bluetooth sürüm 5 üzerinden sürüm 5.2’ye yükseldi. XM5’ler önceki sürümle aynı üç Bluetooth kodeğini kullandığından, bu ses kalitesini etkilemez.

Bu codec bileşenleri, Sony’nin kendi LDAC’si ve Apple’ın AAC’si ve standart Bluetooth SBC codec bileşenidir. LDAC, daha yüksek çözünürlüklü ses sağlar, ancak her yerde desteklenmez. Çoğu Android cihazı LDAC’yi desteklemez ve Apple cihazları da desteklemez.

AptX desteği de yoktur, bu da bazı Android kullanıcılarının soğukta bırakılmış hissetmesine neden olabilir. Neyse ki Sony, SBC sesini daha ucuz kulaklıklarda olduğundan çok daha iyi yapıyor. Bununla birlikte, LDAC’yi destekleyen bir cihazınız varsa, en iyi ses kalitesini sunar.

XM4’ler gibi, WH-1000XM5 kulaklıklar da çok noktalı Bluetooth desteği sunar . Bu, XM5’leri birden fazla cihaza bağlamanıza ve bunlar arasında geçiş yapmanıza olanak tanır. Örneğin, PC’nizde bir YouTube videosunu izlemekten telefonunuzda aramaları anında yanıtlamaya geçiş yapabilirsiniz.

Kontroller ve Sony Headphones Connect Uygulaması

Çoğunlukla düğmesiz bir tasarımı tercih eden veya her kulak kabını düğmelerle dolduran birçok modern kulaklığın aksine, Sony hibrit bir yaklaşımı tercih etti. Sol kulaklıkta iki düğme bulunur: biri güç ve eşleştirme düğmesi, diğeri ise gürültü engelleme ve Ortam Sesi modu arasında geçiş yapar.

Sağ kulaklığın kapasitif bir dokunmatik yüzeyi vardır. Çeşitli dokunma ve kaydırmalar, müziği duraklatmanıza ve devam ettirmenize, aramaları yanıtlamanıza ve bitirmenize, parçalar arasında geçiş yapmanıza ve ses düzeyinizi kontrol etmenize olanak tanır. Bunların hepsi kolay hareketlerdir ve bu kapasitif kontrollerin kullanımı, birçok kapasitif dokunmatik kurulumdan daha kolay hissettirdi.

WH-1000XM5’in özelliklerinin çoğu, bunları etkinleştirmek için fazla bir şey yapmanızı gerektirmez. Örneğin, Sohbet için Konuş özelliği yalnızca Ortam Sesi modunu etkinleştirir ve konuştuğunuzu algıladığında müziğinizi duraklatır. Testlerimde, bu kusursuz bir şekilde çalıştı, tek sorun yalnızca sesinize odaklanmasıydı, bu nedenle biri sizinle konuşmaya başladığında etkinleşmeyecek.

Bunun için Hızlı Dikkat özelliğini tercih edebilirsiniz. Elinizi sağ kulaklığın üzerine koymanız yeterlidir ve kulaklıklar bir kez daha Ortam Sesi modunu otomatik olarak etkinleştirir. Çevrenizi daha iyi duymanıza yardımcı olmak için kulaklıklar müziğinizin sesini de azaltır.

Eşleştirme sırasında hemen Sony’nin Headphones Connect uygulamasını ( iPhone ve Android için kullanılabilir ) yüklemem istendi. App Store veya Google Play’de arama yapmak o kadar da zor değil ama yine de hoş bir dokunuş.

Uygulama, bazıları ANC’nin nasıl çalıştığını özelleştirmenize izin veren çok sayıda kullanışlı özelliğe sahiptir. Örneğin, kulaklarınızın fotoğraflarını çekerken ve uygulamanın ses imzasını özelleştirirken size yol gösteren Sony’nin 360 Reality Audio özelliğini ayarlayabilirsiniz. Ardından Tidal gibi uygulamaların mekansal ses özelliklerini kullanabilirsiniz.

Headphones Connect uygulaması ayrıca kulaklığın donanım yazılımını günceller ve özel EQ ayarlamanıza izin verir. Bu özelliğin daha ilginç yönlerinden biri, ayarların kulaklıklara kaydedilmesidir, böylece diğer cihazlarla eşleştirirken bile ayarlarınızı koruyacaksınız.

Ses kalitesi

 • Sürücü : 30 mm kompozit kubbe sürücüsü
 • Empedans : 48 Ohm (açık), 16 Ohm (güç kapalı)
 • Frekans yanıtı : 20 Hz – 40.000 Hz

WH-1000 serisindeki önceki modellerde 40 mm sürücüler kullanılıyordu, ancak bu, Sony’nin XM5’ler için geride bıraktığı önceki modellerin bir başka yönüydü. Bunun yerine şirket, 30 mm karbon fiber kompozit kubbe sürücülerini tercih etti. Tipik olarak, daha küçük sürücüler, en azından kulak üstü kulaklıklarda daha iyi ses çıkarmaz.

Bu beni endişelendirdi, ancak XM5’leri kulaklarımdan geçirdiğim an endişelerim uçup gitti. Düşük seviye hala önceki modellerin tüm etkisine sahip olduğundan, bunlar daha küçük sürücüler gibi gelmiyor. Bir şey olursa, bas daha fazla kontrol altında, bol ağırlıkla, ancak tüm vurgular doğru yerlerde.

Genel olarak, ses imzası, bir dizi gürültü önleyici kulaklıkta beklediğinizden daha nötr. Alçaklar kesinlikle artırıldı ve yüksekler, günlük sürücülerim Sennheiser HD650 ile beklediğimden biraz daha tatlı ve heyecan verici geliyor.

Çeşitli bağlantı seçeneklerini göz önünde bulundurarak XM5’leri birkaç şekilde test ettim. Apple Music’i iPhone’umda AAC aracılığıyla akış halinde dinledim. Ayrıca LDAC akışı aracılığıyla dinlemek için WH-1000XM5’i Sony NW-A35 Walkman’imle eşleştirdim. Sonunda kablolu modda dinledim, hem doğrudan MacBook Pro’mun kulaklık jakına hem de bir Schiit Modi DAC aracılığıyla Schiit Valhalla kulaklık amfisine takılı.

AAC ve LDAC arasında testler yaparak, iyi bildiğim bir parça olan Be Cool Cowboy’un “Hideout” parçasını seçtim. Önce Apple Music’te dinledim, ardından LDAC üzerinden Walkman’imde şarkının kayıpsız kopyasına geçtim. Bir fark fark ettim, ancak LDAC aracılığıyla kayıpsız versiyonu dinlerken şarkının etrafında daha fazla boşluk hissi olduğu için duyulabilir değildi.

Her iki şekilde de dinlenen WH-1000XM5’ler, bas gitarın düşük frekanslarına karışmadan kick davulun vuruşunu çok iyi temsil eder. Frekans aralığının yukarısında, vokallerdeki üst düzey detay, herhangi bir aşırı ıslık olmadan nettir.

XM5’lerin sesini daha agresif bir şekilde test etmek için bir şeye geçerek , Neon Beyaz film müziğinden Machine Girl’ün “Vainglorious Chorus”una geçtim . XM5’ler şarkının oldukça düşük ucunu çok iyi idare ediyor. Perküsyon ve melodik enstrümanların katmanlarında sadece stereo soldan sağa değil, yukarı ve aşağı hareket hissi vardır.

Son olarak XM5’leri yoğun bir rock pistiyle test etmek istedim, bu yüzden Crypt’in “I’m Not Invisible”ından Rocket’i seçtim . Bazı kulaklıklarda şarkının boynuzları duvar gitarlarına gömülebilir. XM5’lerde durum böyle değildi. Burada her şey duyulabiliyordu, ama yine de uyumlu bir bütün gibi geliyordu.

Muhtemelen kablolu modda dinlemek için fazla zaman harcamayacak olsanız da, bu modun tamamen pasif olduğunu bilmek güzel, yani pilinizi tüketmeyecek. Daha da iyisi, kulaklıkları sürmek kolaydır, bu nedenle ayrı bir kulaklık amplifikatörü gerekli olmaktan uzaktır.

Testlerim için, uygulama içi EQ nötr olarak ayarlanmış olarak dinledim. Bununla birlikte, en sevdiği şarkıları tatmak için EQ yapmayı tercih eden biriyseniz, uygulama içi EQ müziği oldukça çarpıcı bir şekilde şekillendirebilir.

Gürültü Engelleme ve Çağrı Kalitesi

Sony, WH-1000XM4 kulaklıkları piyasaya sürdüğünde, şirket , daha düşük frekanslara geldiğinde aktif gürültü iptalini (ANC) geliştirmeye odaklandı ve bu, ileriye doğru atılmış büyük bir adımdı. Bu çalışmanın ardından Sony, en rahatsız edici arka plan seslerinden bazılarının yaşadığı yüksek frekanslarda gürültü gidermeyi iyileştirmeye odaklandı.

Bunun bir parçası olarak, XM5’lerde gürültü önleme için önceki modelde dörde kadar olan sekiz mikrofon bulunuyor. Sonuç olarak, gürültü engelleme her zamankinden daha iyi ve evet, bu hala Sony’nin özellikle aynı fiyat aralığında rakiplerinin çoğundan çok daha önde olduğu anlamına geliyor.

Özellikle rüzgarlı bir günde XM5’lerin dışarıdaki rüzgar gürültüsünü ne kadar iyi idare ettiğini görünce şok olduğum için Sony, tasarımını “gürültüsüz” olarak adlandırmak için harika bir yol seçti. Çarpan rüzgardan kaçınmak için eğilip başımı aşağıda tutmama rağmen, kulaklıklar sanki tamamen sakin bir günde dışarıda duruyormuşum gibi ses çıkardı.

Bunu göz önünde bulundurarak, XM5’lerin iptal etmediği bazı seslere biraz şaşırdım, örneğin buzdolabının içine teneke kutu maden suyu koyan birinin sesi gibi. Bununla birlikte, geçici olaylar -alkışlar ve çıtırtılar gibi kısa, keskin sesler- gürültü engellemenin üstesinden gelmek için her zaman yanıltıcıdır.

Dahili DSP ve bir dizi ışın oluşturan mikrofon sayesinde arama kalitesi de mükemmeldir . Gürültü engellemeden beklediğiniz netliği sesinizde de bekleyebilirsiniz, ancak burada sesinize uygulanır.

Pil

WH-1000XM5 kulaklıkların öncekilere oldukça yakın kaldığı alanlardan biri de pil ömrü. Tüm ANC zilleri ve ıslıkları etkinleştirildiğinde, ses düzeyine bağlı olarak yaklaşık 30 saatlik oynatma süresi bekleyebilirsiniz. ANC’yi kapatın ve bu sayı, WH-1000XM4’ten biraz daha uzun olan yaklaşık 40 saate yükselir.

En azından standart bir USB duvar şarj cihazı kullanıyorsanız, şarj etme özellikle hızlı değildir. Tamamen harcanmıştan tam doluya şarj etmek yaklaşık 3,5 saat sürecek ve 10 dakikalık bir şarj size yaklaşık beş saatlik müzik süresi sağlayacaktır.

WH-1000XM5 ayrıca USB-PD’yi de destekler , ancak şarj cihazıyla birlikte gönderilmezler. Kendi USB-PD şarj cihazınız varsa , yaklaşık üç saatlik oynatma süresi sağlayan üç dakikalık şarj ile kulaklıkları çok daha hızlı şarj edebilirsiniz.

Yukarıda bahsedildiği gibi, XM5’ler kablolu modda tamamen pasiftir, bu nedenle piliniz biterse, her zaman birlikte verilen 3,5 mm kabloyu takabilirsiniz.

Sony WH-1000XM5’i Satın Almalı mıyım?

Sony WH-1000XM5 ile epey zaman geçirdikten sonra , bunların bu kulaklıkların şimdiye kadarki en iyi versiyonu olduğunu söylemek kolay. O kadar ki, fiyat artışı, özellikle dünyanın geri kalanında yükselen fiyatlar bağlamında mantıklı. Gürültü engelleme her zamankinden daha iyi ve daha küçük sürücülerle bile ses iyileştirildi.

WH-1000XM5, ana sorunu hava koşullarına ve tere karşı dayanıklılık olduğu için oldukça kusursuz değil. Hava durumunu her zaman kontrol edemezsiniz, yani yanınızda taşıma çantanız olsa bile kulaklıkların nemle karşılaşmasını her zaman engelleyemeyebilirsiniz. Bir çeşit yağmur ve ter direnci yine de iyi olurdu.

İster birkaç nesil öncesinden yükseltme yapmayı düşünüyor olun, ister Sony’nin amiral gemisi kulaklıklarına ilk kez bakıyor olun, bunlar istenen fiyatı fazlasıyla hak ediyor. Fiyat aralığındaki en iyi ANC’yi alırsınız ve ses en yakın rakipten çok daha iyidir.

etiketlerETİKETLER
Üzgünüm, bu içerik için hiç etiket bulunmuyor.
okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI