e
sv

TF Kartları Nedir (Ve SD Kartlardan Farkları)?

51 Okunma — 30 Eylül 2022 23:57

Günümüzde kullanılan kafa karıştırıcı çeşitli hafıza kartları var. SD kartlar var, microSD kartlar var, miniSD kartlar var ve SDHC kartlar var. Tüm bu SD kart varyantları serisinde tuhaf bir aykırı değer yatıyor – TF kartı. Çoğu hafıza kartının kullandığından tamamen farklı bir adlandırma şemasıyla, bariz soruyu soruyor:

TF kartı nedir ve standart bir SD karttan farkı nedir?

TF Kartları Nedir (Ve SD Kartlardan Farkları)?

SD Kartların Neden Bu Kadar Çok İsmi Var?

Öncelikle neden bu kadar çok hafıza kartı türü olduğu sorusunu ele alalım.

Bildiğiniz gibi, SD kartlar (veya Güvenli Dijital Kartlar), Secure Digital Association (genellikle SD ilişkilendirmesi veya sadece SDA olarak kısaltılır) tarafından geliştirilen depolama cihazlarıdır. SanDisk, Panasonic ve Toshiba arasında bir ortak girişim olarak kurulan SDA, yarı iletken flash bellekler ( SSD sabit diskler gibi ) geliştirmekle görevlendirilmiştir.

Ancak yıllar içinde teknoloji geliştikçe, bu flash bellek kartları MP3 çalarlardan iPhone’lara kadar her türlü cihazla kullanılmaya başlandı. Sonuç olarak, SD kartın daha yeni sürümleri daha büyük kapasitelere sahip oldu. Bu kapasiteler, HC (Yüksek Kapasite), XC (genişletilmiş Kapasite) ve UC (Ultra Kapasite) gibi eklerle ifade edildi.

Bu, 2 GB’ı aşan depolama alanına sahip tüm kartları kapsadığından, bugün kullanımda olan SD kartların çoğunda adlarına bu son eklerden biri eklenmiş olacaktır. MicroSDHC kartlar en yaygın olanlarıdır ve en yüksek kapasiteli versiyonları SDXC kartlardır.

TF Kartı: Cep Telefonları için SD Kart

Mobil cihazlar giderek daha popüler hale geldikçe, bilişimin geleceğinin bu segmenti hedeflemesi gerektiği ortaya çıktı. Ancak SD hafıza kartları, hatta miniSD kartlar, hızla küçülen cep telefonu için çok büyüktü. Bu nedenle yeni bir standart geliştirilmesi gerekiyordu.

SanDisk ve Motorola, bir tırnaktan daha küçük boyutta 512 MB’a kadar kapasiteye sahip T-Flash kartları oluşturmak için birlikte çalıştı. T-mobile ile bir ticari marka anlaşmazlığı, adın genellikle sadece TF kartına kısaltılan TransFlash kartı olmasına yol açtı.

Yepyeni TF kartına sahip ilk Motorola telefonu piyasaya çıktığında, teknolojiye olan ilgi arttı. SD Derneği nihayetinde standardı aldı ve MicroSD karta yeniden vaftiz etti.

Bu, dünyanın her türden aygıtla kullanıma uygun en küçük bellek kartlarının piyasaya sürülmesiyle sonuçlandı. Android ve iOS akıllı telefonların yanı sıra microSD kartlar, video oyun konsolları ve araç kameraları gibi şeyler tarafından benimsendi.

Peki MicroSD Kartlar Farklı mı?

MicroSD kartlar ve TF kartları aynı işlevselliğe sahiptir. Günümüzde kullanılan SD kartların çoğu, akıllı telefonların ve dijital kameraların popülaritesi sayesinde aslında microSD kartlardır.

Bir TF hafıza kartı, microSD’nin genellikle daha düşük kapasiteye sahip eski bir versiyonudur. Aynı SD kart yuvasını kullanırlar – microSD kartı kabul eden herhangi bir kart okuyucu (dizüstü bilgisayarlardaki dahili kart okuyucular dahil), herhangi bir sorun olmadan bir TF kartı da kabul eder.

MicroSD kartlar, SDA tarafından sürekli olarak geliştirildikleri için genellikle TF kartlarından daha iyi performans göstereceklerdir. Depolama kapasitesi veya okuma-yazma hızları olsun, microSD kartlar eski TF kartlarını toz içinde bırakarak çok yol kat etti.

Hala TF Kartları Alabiliyor musunuz?

Bugün resmi microSD markası olmayan bir SD kart bulmak çok zor. HC ve XC bellek kartlarının piyasaya sürülmesi, piyasayı tamamen değiştirdi ve bugün satın alabileceğiniz çoğu bellek kartının depolama kapasitesi 8 GB’ı aşıyor.

Bu nedenle, herhangi bir üreticinin, yüksek kapasiteli hafıza kartları ortaya çıkmadan önce piyasaya sürülen eski TF kartlarını satmaya devam etmesi için hiçbir neden yok. Bugün bir TF kartı almanın tek yolu, ilk lansmanından itibaren zaten bir TF kartına sahip olmanızdır.

TF Kartları SD Karttan Nasıl Farklıdır?

TF kartları, microSD kartın erken bir yinelemesinin yalnızca adıdır. Aynı yuvayı kullanır, aynı şekilde çalışır ve hatta benzer bir form faktörüne sahiptir.

Tek fark teknik özelliklerde yatmaktadır. Bunun nedeni, microSD kartların SD derneği tarafından güncelleme almaya devam etmesi ve dolaşımdaki tek TF kartlarının ilk günlerde satılanlar olmasıdır.

Hala bir TF kartınız varsa, herhangi bir akıllı telefon veya kart okuyucu ile sorunsuz bir şekilde kullanmaya devam edebilirsiniz. Ancak performanslarının herhangi bir modern microSD kartla aynı seviyede olmayacağını ve yükseltmenin iyi bir fikir olacağını unutmayın.

etiketlerETİKETLER
Üzgünüm, bu içerik için hiç etiket bulunmuyor.
okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI