e
sv

Tuvaletinizdeki En Kötü Sert Su Lekelerini Nasıl Temizlersiniz?

104 Okunma — 24 Temmuz 2022 11:22

Uzun bir yolculuk gününden sonra, bir süre sonra nihayet eve varırsınız ve banyo ve tanıdık bir tuvalet için bir yol çizersiniz. Geride bıraktığınız pırıl pırıl beyaz klozetin yerine, kahverengi çizgiler ve bir yüzükle dolu bir tane buluyorsunuz. Bunun nedeni (muhtemelen) sert suya sahip bir yerde yaşıyor olmanızdır.

Sadece kısa bir süreliğine uzaktaysanız, her zamanki temizleyiciniz ve tuvalet fırçanızı hızlı bir şekilde döndürmeniz yeni lekelerin icabına bakacaktır. Ancak birkaç haftadır (veya aylarca veya yıllarca) orada olan lekeler çok daha inatçı olacaktır. İşte klozetinizi en kötü sert su lekelerinden nasıl kurtaracağınız.

Tuvaletlerde sert su lekelerine ne sebep olur?

Sert su , kalsiyum, magnezyum ve demir gibi çözünmüş mineraller içerir . Sert su, krom lavabo bataryaları gibi yüzeylerde kuruduğunda, arkasında genellikle kireçli, beyaz lekeler (teknik olarak mineral birikintileri olan) bırakır.

Bu kalıntı klozetinizin kuru kısımlarına da bulaşabilir, ancak tuvaletiniz beyazsa muhtemelen fark etmezsiniz. Genellikle suyunuzdaki demir veya manganez bileşiklerinin sonucu olan kahverengi veya pas renkli halkaları veya lekeleri görmezden gelmek çok daha zordur .

Tuvaletteki sert su lekesi nasıl çıkar

Sirke ve kabartma tozu ile başlayın , ardından diğer yöntemlere geçin:

Sirke ve kabartma tozu

 • Yaklaşık 1 bardak beyaz sirkeyi tuvalete lekelerin üzerine dökün .
 • 1 bardak kabartma tozu kasedeki lekelerin üzerine serpin, ardından bir bardak sirke daha serpin. 10-15 dakika demlenmesine izin verin.
 • Sirke/kabartma tozu solüsyonunu tuvalet fırçasıyla karıştırarak kaseyi fırçalayın.
 • Yaklaşık 30 dakika bekletin, ardından kaseyi tekrar fırçalayın ve yıkayın. Lekeler hala oradaysa, işlemi tekrarlayabilirsiniz.

Sirke ve boraks (veya tuz)

Günün tamamında veya çoğunda evde olmayı planladığınızda bunu denemek en iyisidir:

 • Boraks (veya tuz) ve beyaz sirkeden bir macun yapın .
 • Klozetin kenarına yakın herhangi bir leke veya halka üzerine kalın bir kat sürün.
 • Macun kurudukça gün boyunca sirke ile püskürtün.
 • 8-10 saat sonra, tüm kaseye son bir fırçalama yapmak için tuvalet fırçanızı kullanın ve sifonu çekin.

Sitrik asit

Evinizde septik sistem varsa, tuvaletinizi temizlemek için sitrik asit kullanmaya çalışmayın. Aksi takdirde, yapmanız gerekenler:

 • Klozetinizdeki suyu çıkarın.
 • Boş kasenin yüzeyindeki kuru alanları su ile püskürtün, ardından lekelerin üzerine hemen sitrik asit tozu serpin.
 • Bir gecede bırakın.
 • Ertesi gün, kaseyi fırçalamak için tuvalet fırçanızı kullanın.
 • Durulamak için yıkayın.

Pomza taşı

Ponza taşı veya sopa kullanmak muhtemelen klozetinizdeki en kötü sert su lekelerini çıkaracak olsa da, tercih ettiğiniz yöntem yerine son çare olarak kullanılmalıdır. Bunun nedeni, pomzanın porselen tuvaletleri çizebilmesi ve mermer, laminat, plastik veya fiberglastan yapılmış olanlara kalıcı olarak zarar vermesidir. Bunlardan herhangi birine sahipseniz bu yöntemi denemeyin bile.

Porselen klozetiniz varsa ve diğer seçenekleriniz yoksa hem sünger taşının hem de lekeli yüzeyin tamamen ıslak olduğundan emin olun. Ardından lekeleri veya halkaları ıslak taşla yok olana kadar nazikçe ovalayın. Son bir yıkama ile hepsini durulayın.

etiketlerETİKETLER
Üzgünüm, bu içerik için hiç etiket bulunmuyor.
okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI