e
sv

VPN Nedir ve Ne İçin Kullanılır?

130 Okunma — 04 Ağustos 2022 01:35

Bir VPN veya Sanal Özel Ağ, çevrimiçi olarak ne kadar zaman harcarsanız harcayın veya internette ne tür şeyler yaparsanız yapın, her internet kullanıcısı için son derece kullanışlı bir araçtır. VPN, çevrimiçi olduğunuzda size daha fazla güvenlik ve gizlilik sağlar – günümüzün bilgi çağında elde edilmesi zor olan şeyler.

VPN, verilerinize ekstra bir şifreleme düzeyi ekleyerek çevrimiçi etkinliğinizi koruyan bir teknolojidir. Bilgisayarınızı veya akıllı telefonunuzu özel bir ağa bağlayarak verilerinizin şifreli bir “tünelden” geçmesine izin verir.

Genel internete girmeden önce cihazınızdan internetteki başka bir noktaya, genellikle başka bir ülkeye gider. Verileriniz tüm zaman boyunca gizli kalır. Bir ISS’nin görebileceği tek şey, özel bir ağa bağlı olduğunuzdur.

Cihazınızı bir VPN’ye bağladığınızda, sanki VPN ile aynı yerel ağdaymış gibi davranır. Fiziksel olarak farklı bir ülkeden internete erişiyor olsanız bile yerel ağ kaynaklarına erişmenizi sağlar. Ayrıca, VPN’nin konumundaymış gibi internette gezinebilirsiniz. Örneğin, ABD dışından ABD merkezli bir VPN kullanıyorsanız, web siteleri çevrimiçi etkinliğinizi ülke içinden geliyormuş gibi görecektir.

VPN Ne İçin Kullanılır?

Bazı insanlar, bir VPN kullanmayı çevrimiçi etkinliğinizi gizleme ihtiyacıyla ilişkilendirir. Gerçekte, bir VPN, herhangi bir internet kullanıcısına günlük yaşamlarında yardımcı olabilecek bir dizi avantajla birlikte gelir. İşte bir VPN kullanmaya başlamak isteyebileceğiniz birkaç neden.

Herkese Açık WiFi Kullanırken Bağlantınızı Güvenli Hale Getirin

Evde internette gezinirken, bağlantınız parola korumalı bir yönlendirici ve özel bir WiFi ağı üzerinden gerçekleşir. Ancak, bir kafede, otelde veya havaalanında olsun, herkese açık bir WiFi ağına bağlandığınızda , trafiğiniz artık korunmaz. Bu ağlar, tüm kullanıcılara açık erişim sunar, bu da kablosuz ağ trafiğini engellemeyi çok daha kolaylaştırır.

Bu nedenle, bir e-posta göndermek veya Instagram hesabınızı  kontrol etmek için halka açık bir WiFi ağına bağlanmaya karar verdiğinizde bir VPN kullanmak iyi bir fikirdir .
<h4″>Çevrimiçi Gizliliğinizi Geri Alın

Çevrimiçi etkinliğinizi gizli tutmak istemenizin birkaç farklı nedeni olabilir. ISP’nizin, bu izlenen verilerle neler yapabilecekleri, diğer web sitelerinin tarama verilerinizi toplaması ve hedeflenen reklamcılık sorununun yanı sıra torrent izleyicileri ve diğer izleme sistemleriyle ilgili etkinliğinizi ve gizlilik endişelerinizi izleyebileceği gerçeği var.

VPN kullanmak, çevrimiçi gizliliğinizi geri kazanmanın ve başkalarının verilerinizi toplamasını engellemenin en basit ve en etkili yollarından biridir .

Coğrafi Olarak Engellenen İçeriğe Erişin 

Bir VPN hizmeti almanın en popüler nedenlerinden biri, coğrafi olarak engellenen web sitelerine erişmektir. Bazen, konumunuza bağlı olarak belirli içeriklerin, akış hizmetlerinin veya web sitelerinin engellendiğini veya erişimin kısıtlandığını görürsünüz. Bir VPN kullanmak, bu kısıtlamaları atlamanın en kolay yoludur.

Bu, bölgenizdeki akış platformunuzda belirli filmlerin veya TV şovlarının bulunmadığını fark ederseniz faydalı olabilir. Uygun ülkeden bir VPN sunucusuna bağlanmak bunu kolayca düzeltebilir.

Seyahat ederken kendinizi tüm web sitelerinin ve hizmetlerin coğrafi olarak engellendiği bir ülkede bulabilirsiniz. Örneğin, Rusya’da LinkedIn’e erişmek istiyorsanız, bir VPN veya coğrafi kısıtlamaları aşmak için başka yollar kullanmanız gerekir .

Okul veya İşyerinizin Güvenlik Duvarını Atlayın

Okulunuzda veya iş yerinizde interneti kullanırken, yönetimin erişmenizi istemediği engellenmiş web siteleriyle karşılaşmanız kaçınılmazdır. Bunu, tüm web içeriğini filtreleyen ve sizi kara listeye alınmış sitelerden uzak tutan güvenlik duvarları kullanarak yaparlar.

Okul veya işyeri güvenlik duvarınızı atlamanıza yardımcı olabilecek bir dizi geçici çözüm vardır . Bunu yapmanın en kolay yollarından biri VPN hizmetidir. Bir VPN’e bağlanıp göz atmaya başladığınızda, tüm internet trafiği şifrelenir ve güvenlik duvarı ağ bağlantısında ne yaptığınızı ve hangi siteleri ziyaret ettiğinizi göremez. Bu sayede zaman ve yer ne olursa olsun istediğiniz siteleri görüntüleyebilirsiniz.

Alışverişte Tasarruf Edin

Bir VPN kullanmanın bariz faydalarının yanı sıra, kutunun dışında düşünürseniz bazı ekstra avantajlar elde edebilirsiniz. Bir VPN, alışverişte tasarruf etmenize yardımcı olabilir. Kuşkusuz, biraz zaman ve çaba gerektirir.

Dünyadaki farklı sunuculara bağlanmak ve en ucuz fiyatları bulmak için bir VPN kullanabilirsiniz. Paradan tasarruf edebileceğiniz şeyler arasında akış hizmetleri, yazılım abonelik planları, uçak biletleri ve hatta oteller bulunur. Teorik olarak, her şey için daha ucuz fiyatlar bulabilirsiniz. Ancak, bazı fiyat farklarının döviz kurları ve banka ücretleri ile karşılanacağını unutmayın.

Bir VPN’e İhtiyacınız Var mı?

VPN’ler birçok avantaj sağlarken kusursuz değillerdir. VPN kullanmanın en büyük dezavantajı, bağlantı hızının düşmesidir. Verilerinizi doğru sunucuya ulaşmadan başka bir konuma gönderdiğiniz için VPN bağlantı hızınız normal internet hızınızdan daha yavaş olacaktır.

Ancak, bu sizin için büyük bir sorun değilse veya bağlantı hızındaki düşüş önemli değilse, VPN kullanmak kesinlikle iyi bir fikirdir. Geriye sadece sizin için doğru VPN hizmetini seçmek kalıyor. Neyse ki, Windows yerleşik seçeneği , VPN Chrome uzantıları , Mac için en iyi ücretsiz seçenekler ve piyasadaki en iyi VPN uygulamaları gibi birçok seçenek var.

Daha önce bir VPN hizmeti kullandınız mı? Ne için kullandın? Aşağıdaki yorumlarda VPN deneyiminizi bizimle paylaşın.

etiketlerETİKETLER
Üzgünüm, bu içerik için hiç etiket bulunmuyor.
okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI