e
sv

VR Gözlük Kanser Rehabilitasyonunda Kullanılabilir

70 Okunma — 13 Temmuz 2022 19:43

Sürükleyici veya sürükleyici olmayan sanal gerçeklik (VR) sistemlerini kullanan rehabilitasyon programları, uyumu iyileştirebilir ve kanserden kurtulanlar için standart rehabilitasyona göre hasta ihtiyaçlarına daha iyi uyarlanabilir, yayınlanan verilerin gözden geçirilmesini önerir.

Philadelphia’daki Temple Üniversitesi’ndeki Sbarro Sağlık Araştırmaları Organizasyonu başkanı Antonio Giordano ve meslektaşları tarafından yapılan inceleme, mastektomi sonrası lenfödem veya kol ve omuz bozukluğu, kemoterapinin neden olduğu polinöropati, kanserle ilgili rehabilitasyona giren kanserden kurtulanlar arasında yapılan dokuz çalışmayı inceledi . yorgunluk veya depresyon veya kemoterapi ve hematolojik malignitelerin bir sonucu olarak fiziksel performansın kötüleşmesi.

VR sistemleri arasında Nintendo Wii oyunları, Xbox Kinect oyunları, sürükleyici bir VR başlığı, robotik bir rehabilitasyon masası ve üç eksenli ivmeölçerlere, jiroskoplara ve manyetometrelere bağlı sürükleyici olmayan VR yazılımı vardı.

Giordano, Inside Precision Medicine’e , VR’nin genel olarak rehabilitasyon için popülerlik kazanmasına rağmen, kanserden kurtulanlar arasında kullanımına az sayıda çalışmanın baktığını söyledi. “İncelememizle, VR rehabilitasyonunun özellikle kanser hastalarının özelliklerine uygun olup olmayacağına dair bir tartışmayı teşvik etmeye çalıştık” dedi.

Kanserden kurtulanların yaşadığı kronik semptomların çoğunun rehabilitasyondan fayda sağladığı gösterilmiştir, ancak rehabilitasyon programlarına sevk oranları düşüktür ve sevk edildikten sonra hastalar eğitimi yorucu veya sinir bozucu buldukları için sıklıkla devam etmemektedir.

“VR’nin eğlenceli ve oyun benzeri özellikler ekleyerek sağladığı şey, ödüller ve hedefler ve zorluklar belirleyerek ilerlemeyi görselleştirmeye yardımcı olmasıdır. Ek olarak VR, gerçek hayat senaryolarının çoğaltılmasına izin vererek kanserden kurtulanların geri dönmek istedikleri günlük yaşam durumlarını ve kurtarmak istedikleri özerklik ve özgüvenlerini görselleştirmelerine yardımcı oluyor” dedi Giordano.

VR programlarının diğer avantajlarının, teletıp kullanımı ile evden gerçekleştirilebilmesi ve kullanılan cihazların birçoğunun zaten insanların evlerinde olması olduğunu da sözlerine ekledi.

İnceleme, bu sonucu araştıran dört çalışmanın ikisinde kansere bağlı ağrının önemli ölçüde iyileştiğini buldu. Ek olarak, yorgunluğu ölçen her iki çalışma da, bilişsel bozulmayı ölçen tek çalışmada olduğu gibi, VR müdahalelerinin kullanımıyla önemli gelişmeler gösterdi.

Sonuçlar motor performans için karıştırıldı, iki çalışma VR rehabilitasyonu ile önemli bir fayda bildirdi ve bir diğeri bazı sonuçlar için standart rehabilitasyondan daha düşük olduğunu bildirdi.

Bununla birlikte, çalışmaların hiçbiri lenfödem üzerinde istatistiksel olarak anlamlı bir etki bulamadı.

Sadece iki çalışma, her ikisi de bir Nintendo Wii Fit kullanan bağlılık oranlarına baktı, ancak hiçbiri standart rehabilitasyonla karşılaştırmadı. Kötüleşen fiziksel performansı iyileştirmeyi amaçlayan ilk çalışma, %66.5’lik bir uyum oranı bildirirken, ikincisinde, torakotomi sonrası kansere bağlı yorgunluğu olan kişilerde, çalışmanın sonunda %87.6’lık bir uyum oranı elde edildi.

Giordano, “VR rehabilitasyonunun kanserden kurtulanların ihtiyaçlarına göre uyarlanabileceğine” inanıyor.

“Teknolojik gelişme sayesinde, VR programları evde rehabilitasyon ihtiyacını karşılayabilir, motivasyonu artırabilir ve genellikle birden fazla bozukluktan kaynaklanan engellilikleriyle mücadele etmek için çok modlu bir yaklaşım sağlayabilir.”

Ayrıca koşu bandı, akıllı saat, bileklik ve denge tahtası gibi cihazlar VR rehabilitasyon araçlarına bağlanabilir, hareketleri ve bozuklukları ölçebilir ve ilerlemeyi kaydedebilir. Bu tür cihazların entegrasyonu, VR rehabilitasyon sistemlerinin eğitim programını her hastanın ihtiyaçlarına göre uyarlayabileceği anlamına gelir.

Ve daha fazla randomize kontrollü denemeye ihtiyaç duyulmasına rağmen, Giordano, VR’nin kanser rehabilitasyonunda daha yaygın bir şekilde kullanıldığını gördüğünü söylüyor “yalnızca biriken bilimsel kanıtlara dayanarak değil, aynı zamanda hastalarımızda bu teknoloji hakkında gördüğümüz coşku nedeniyle. Artık birçok evde eğlence için kullanılan standart bir teknoloji haline geldi, ancak tıp ve rehabilitasyona uygulandığında hala heyecan yaratıyor.”

etiketlerETİKETLER
Üzgünüm, bu içerik için hiç etiket bulunmuyor.
okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI