e
sv

Web Kameranızın Üzerine Bant Takmak Aslında İyi Bir Fikir mi?

63 Okunma — 22 Eylül 2022 22:13
avatar

Bypool

 • e

  Mutlu

 • e

  Eğlenmiş

 • e

  Şaşırmış

 • e

  Kızgın

 • e

  Üzgün

Bir ofiste veya kafede dolaşırken, insanların web kameralarını gizlemek için bir dizi öğe kullandığını sık sık görürsünüz. Bazen bant, yapışkanlı notlar, katlanmış kartvizitler, çıkartmalar, başparmak veya marlin olabilir. Web kameramın üzerine fıstık ezmesi sürüyorum ama tıknaz fıstık ezmesi. Pürüzsüz olmaktan daha güvenlidir.

Bu öğelerin hiçbiri satın alındığında dizüstü bilgisayarla birlikte gelmedi ve oraya paranoyak olarak bir şey koymakla dalga geçmek kolaydır. Birinin web kameranıza bakmak istediği fikri, sanki evimizden çıkıp özellikle birine “Lütfen, kamera yok” diyormuşuz gibi biraz narsist ve gergin görünüyor. Ancak insanların web kameralarının üzerine bant koymaları saçma olsa da, bunun aslında iyi bir fikir olması iki kat saçma. Web kamerasını hacklemek gerçek bir şeydir

Neredeyse her şey hacklenebilir ve bu sadece yakında çıkacak olan çocuk kitabımın başlığı değil. Yıllar boyunca, web kameralarının, şüphelenmeyen insanları, genellikle tanıdıkları insanları gözetlemek isteyenler tarafından kaçırıldığına dair bir sürü hikaye oldu. 2009’da bir öğrenci, okul tarafından sağlanan dizüstü bilgisayarının gizlice fotoğrafını çektiğini keşfetti

Federal düzeyde (bu iyi olamaz), gizli belgeler NSA’nın web kameralarına arka kapı erişimi elde ettiğini ve İngiltere’nin gözetim ajansı GCHQ’nun da aynısını yaptığını, tüm casuslukların web kamerası gösterge ışığı etkinleştirilmeden yapıldığını gösterdi. Bu çok kötü bir durumdu.

Sayısız korkunç hikaye olmasa bile, dizüstü bilgisayarınızda bir web kamerası fikri başlangıçta biraz garip. Esasen her zaman yüzünüze doğrultulmuş bir kamera var. Ne kaval kemiğin, ne dirseğin, ne ayak parmakların – senin yüzün. Ve satın aldık. Hepimiz bir mağazaya gittik ve temelde “Bir kamera her zaman yüzümüze doğrultuldu”

Elbette, kimsenin bize bakmakla ilgilenmediğinin farkındayım. Bu lisede belliydi. Bu sözde tehdit, kadınlar ve çocuklu insanlar için çok daha kötü ve ben de en son kontrol ettiğimde değilim. Bir web kamerasının saldırıya uğraması hala oldukça nadirdir ve web kameramın üzerine yatmadan önce bir papağan gibi bir şey örttüğümde her zaman biraz aptal hissediyorum.

Belki daha çok prensiptir. Yıllarca, web kamerası olmayan bir dizüstü bilgisayarım vardı ve iş toplantılarında bağlantım kötüymüş gibi davranmaktan keyif aldım ve bu otomatik ödemelerden birini kullanmak yerine genellikle bir bakkaldaki gerçek bir insan kasiyerine gideceğim. Ürkütücü bir şekilde görüntünüzü size geri gösterir. Sabah birde Simit Alırken yüzümdeki ifade, ihtiyacım olmayan bir bilgi.

Ne yapabilirsin

Hepimiz her yerde kameralar olduğunu bilsek de, birkaçının bize bakmasını engellemek için elimizden geleni yapmak biraz doğal görünüyor. İnsanlar hakkında Kongre Kütüphanesi’nden daha fazla bilgiye sahip olan Mark Zuckerberg bile web kamerasının üzerine bant yapıştırıyor .

Neyse ki, sakız ve battaniye gibi öğelerin yanı sıra, gözetlenme havasında olup olmadığınızı seçme seçeneği sunan küçük web kamerası engelleme klipleri satın alabilirsiniz. Daha fazla dizüstü bilgisayar yerleşik olarak gelmelidir . Web kameranız da devre dışı bırakılabilir ve genellikle yedek olarak bir virüsten koruma yazılımına sahip olmak en iyisidir. Ve eğer yapabilirsen, onun önünde gerçekten sıkıcı olmaya çalış.

Web kameranızı engellerken kendinizi aptal hissetmekten çekinmeyin, ancak aptal ve güvende olun. Web kameranız karartma perdelerine sarılmış bir osmiyum tabakasıyla kaplanmışsa ve o lastik kelepçelerinden biriyle mühürlenmişse, yargılamayacağım.
Bir gün bilgisayar korsanları onu da dürtmenin bir yolunu bulursa şaşırmayın.

etiketlerETİKETLER
Üzgünüm, bu içerik için hiç etiket bulunmuyor.
okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI