e
sv

Wifi Kanal Seçimi Nasıl Yapılır?

78 Okunma — 10 Temmuz 2022 02:52

Modeminizin arayüzüne erişmeniz gerekmektedir. Bunu yapmak için bir web tarayıcısı açtıktan sonra modeminizin IP adresini adres çubuğuna yazmanız gerekir. Modeminizin varsayılan Ip adresi cihazın alt kısmında yazılı olarak gelmektedir. Genelde tüm modemlerde 192.168.1.1 – 192.168.2.1 – 192.168.0.1 gibi arayüzler kullanılmaktadır.  İsterseniz “Komut İstemi” ni Yönetici olarak çalıştırıp “ipconfig” yazarakda ulaşabilirsiniz. Aşağıdaki görselde gösterdiğim “Default Gateway”  de yazılı olan adres sizin modeminizin arayüz adresidir.

Modeminizin arayüzüne eriştikten sonra sizden kullanıcı adı ve parola istenecektir. Bu bilgilerde modeminizin alt kısmında yazmaktadır. Genelde tüm modemlerde kullanıcı adı ve parola varsayılan olarak admin olarak gelmektedir.  Modem kullanıcı adı ve şifrenize hiç bir şekilde ulaşamazsanız

Kullanıcı adı ve şifre girişinden sonra modeminiz arayüzü sizleri karşılayacaktır. Görüntülenen web sayfasından Kablosuz AyarlarTemel Ayarlar > Kanal kısmından ulaşabilirsiniz)

Modeminizin Kanal seçimi açılır menü aracılığıyla seçilebilir olmalıdır. Modeminiz 2,4 GHz ve 5 GHz’de çalışıyorsa, her biri için kanalı ayrı ayrı seçmeniz gerekeceğini unutmayınız.

Biz Tp-Link (Archer C5v) modemi kullandık. Son olarak bu kısımdan istediğimiz kanalın seçimini yaptık. (2.4 Ghz –  11 olarak seçimimizi yaptık )

Modeminizi 5 Ghz kanalına geçirmek istiyorsanız yine bu kısımdan seçiminizi yapabilirsiniz. 2.4 Ghz daha geniş bir bağlantı sunsa da 5 Ghz oda içerisinden çok daha başarılı işler çıkarmaktadır.

Son olarak Ayarlarınızı kaydettiğinizden emin olunuz. Tüm bu ayar işleminden sonra modeminizi yeniden başlatmayı unutmayınız.

etiketlerETİKETLER
Üzgünüm, bu içerik için hiç etiket bulunmuyor.
okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI