e
sv

Windows 10’da %100 Disk Kullanımı Sorunlarını Giderin

58 Okunma — 16 Ekim 2022 16:31

Oldukça yaygın olan bir sorunu gidermekten bahsedeceğim; disk kullanımı her zaman %100 gösteriyor. Bu durumun özellikle dizüstü bilgisayarlarda geçerli olduğunu fark ettim.

Normalde, disk kullanımı birkaç saniye, hatta birkaç dakika için %100’e veya yakınına kadar gider, ancak daha sonra daha makul bir değere (genellikle %10’un altında) yerleşmelidir. Sürekli olarak çok yüksek bir disk kullanımı görüyorsanız, bu tam olarak doğru olmayan başka bir şey olduğu anlamı gelir.

Windows 10’da Disk Kullanımını Kontrol Edin

Başlamak için Windows 10’da Görev Yöneticisi’ni açarak disk kullanımınızı kontrol edebilirsiniz. Başlat düğmesine sağ tıklayıp Görev Yöneticisi’ni seçebilir veya CTRL + SHIFT + ESC tuşlarına basabilirsiniz . Yalnızca küçük bir uygulama listesi görürseniz , alttaki Daha fazla ayrıntı’ya tıklayın.

Ana İşlemler sekmesinde CPU, Bellek, Disk ve Ağ kullanımına hızlı bir genel bakış göreceksiniz. Benim için, bilgisayarda bir şey yapmıyorsam, disk kullanımı normalde 0 civarındadır. Kötü bir durumda, aşağıdaki gibi bir disk kullanımının %100 veya çok yakın olduğu bir şey göreceksiniz.

Bazı durumlarda, yüksek disk kullanımına neden olan yalnızca bir işlem görebilirsiniz, ancak diğer durumlarda ani artışa neden olan işlem değişebilir. Şimdi soruna neyin neden olduğunu nasıl belirleyebileceğimizi konuşalım ve sonra bir çözüm bulalım. Bazı durumlarda çözüm kolaydır, bazılarında ise biraz daha zorlayıcıdır. Bunlara girmeden önce, yapmamanız gerekenler burada.

Bu Çözümleri Denemeyin

İnternette, daha sonra daha fazla soruna yol açabilecekleri için benimle pek uyuşmayan bir sürü çözümle karşılaştım. Aşağıda listelenen herhangi bir şeyi yapmaktan kaçınmaya çalışın:

  1. BITS hizmetini devre dışı bırakma – Bilgisayarınızın güncellenmesi Windows tarafından gereklidir ve devre dışı bırakılmasına yardımcı olmaz.
  2. Windows Search veya Superfetch’i Devre Dışı Bırakma – Yine bunlar temel Windows hizmetleridir ve bunları devre dışı bırakmamalısınız.
  3. Sayfa Dosyasını Değiştirme – Windows’un sayfa dosyasını yönetmesi için bırakmalısınız. Özel değerleri denemeyin.
  4. Windows Defender’ı Devre Dışı Bırakma – Yöntem 6 dışında Defender’ı devre dışı bırakmayın.

Yöntem 1 – SSD’ler için Ürün Yazılımını Yükseltme

Makinenizde bir SSD takılıysa ve disk kullanım sorunu yaşıyorsanız, bu büyük olasılıkla bellenimde bir sorundur. SSD’ler hızlıdır ve diske her zaman erişen bir programınız yoksa, birkaç saniyeden fazla hiçbir zaman %100’de olmamalıdır.

İşte bazı büyük markalar için SSD üretici yazılımı güncellemelerine birkaç bağlantı: Crucial , Samsung , Kingston , Intel , OWC .

Yöntem 2 – Temiz Önyükleme Gerçekleştirin

Hiç temiz önyükleme yapmadıysanız, şimdi öğrenmenin tam zamanı. Temiz önyükleme, temel olarak Windows’u en az sürücü ve başlangıç ​​programıyla yükler. Temiz önyükleme, sorunun Windows’tan mı yoksa Windows’ta yüklü bir üçüncü taraf programından mı kaynaklandığını belirlemenize yardımcı olur.

Microsoft’un temiz önyüklemenin nasıl gerçekleştirileceğiyle ilgili harika bir makalesi var . Denemenizi tavsiye ederim çünkü genellikle başka birçok sorunu da giderir. Biraz zaman alıcı, ama tamamen çabaya değer. Bunu yapmak için bir hafta sonu birkaç saat ayırın.

Temiz önyüklemede her şeyin düzgün yüklendiğini fark ederseniz, yavaşlamaya hangi programın neden olduğunu belirleyene kadar her başlangıç ​​programını tek tek etkinleştirin. Daha sonra kaldırabilir veya devre dışı bırakabilirsiniz. Yeni başlayanlar için, her zaman herhangi bir üçüncü taraf virüsten koruma/kötü amaçlı yazılımdan koruma programını devre dışı bırakarak başlayın, çünkü bu programlar her zaman diske erişme eğiliminde olabilir.

Çevrimiçi forumlarda, birçok insanın disk kullanımındaki artışın nedeninin Skype olduğundan şikayet ettiğini duydum. Bu yüzden Skype’ı kaldırmayı deneyin ve işe yarayıp yaramadığına bakın.

Yöntem 3 – Belleği (RAM) Yükselt

Kontrol etmek istediğiniz başka bir şey, makinenize ne kadar RAM yüklediğinizi görmektir. Windows 10 daha eski cihazlarda çalışabildiğinden, birçok kişinin eski masaüstü ve dizüstü bilgisayarlara yüklediğini gördüm. Bu iyi, ancak makinenin yeterli miktarda RAM’e sahip olduğundan emin olmanız gerekiyor, yani 4 GB’den az değil.

Ayrıca Görev Yöneticisi‘ni açıp Performans’a ve ardından Bellek‘e tıklayabilirsiniz.

Gördüğünüz gibi, 16 GB belleğim var ve yaklaşık 6 GB kullanımda. Bu, bilgisayarınızda 4 GB RAM varsa, tüm belleğin tükeneceği anlamına gelir. Belleğe sığamayan her şey sabit diske çağrılır. Temel olarak Windows, sabit diskinizi geçici bir bellek aygıtı olarak kullanır.

Diske yazılması gereken çok fazla veri varsa, disk kullanımınızın aniden yükselmesine ve bilgisayarınızın yavaşlamasına neden olur. Bu grafikteki çizginin yukarıya yakın olduğunu fark ederseniz, muhtemelen bilgisayardaki RAM’i yükseltmeniz gerekiyor demektir.

Yöntem 4 – Yüksek Performanslı Güç Planını Kullanın

Bazı bilgisayarlarda, sabit sürücüler akıllıdır ve güç tasarrufu yapmak için gücü kapatmaya veya RPM’yi değiştirmeye çalışır. Bir örnek yeşil/mavi Western Digital sabit diskleridir. Kulağa harika bir özellik gibi geliyor, ancak pratikte gerçekten iyi çalıştığını düşünmüyorum.

Bu sorunu önlemek için Güç Seçenekleri’ne gidin ve Yüksek Performanslı güç planını seçin. Ayrıca, Plan ayarlarını değiştir’e tıklayın ve ardından Sabit diski kapatmak için beklenecek süre kısmındaki Ayar(Dakika) “0 olarak ayarlayın. Uygula dedikten sonra kapatın.

Bu, sabit diskin kapanmamasını veya disk kullanım sorununa neden olabilecek düşük güç durumuna geçmemesini sağlayacaktır.

Yöntem 5 – MSI Modunu Devre Dışı Bırak

Bu çözüm daha belirsiz ve muhtemelen çoğu kişiye yardımcı olmayacak, ancak Microsoft bunun Windows 10’da bir sorun olduğunu özellikle belirttiği için bahsetmeye değer. Temel olarak, teknik jargon olan AHCI ile bir ilgisi var. bilmem gerek.

Bu sorunu yaşadığınızda, Disk Kullanımı %100 gösterecektir, ancak sütunu sıraladığınızda, yüksek disk kullanımı gösteren belirli bir program veya işlem yoktur. Microsoft KB makalesini buradan okuyabilir ve düzeltmeyi deneyebilirsiniz.

Yöntem 6 – Başka Antivirüs Programı Yüklü ise Windows Defender’ı Devre Dışı Bırakın

Varsayılan olarak, sisteminizde yüklü üçüncü taraf anti-virüs varsa, Windows Defender kendini devre dışı bırakmalıdır. Ancak bazı durumlarda bu olmaz ve aynı anda iki virüsten koruma programı çalıştırmak aşırı disk kullanımına ve bir sürü başka soruna neden olabilir.

Windows Defender’ın devre dışı bırakılıp bırakılmadığını kontrol etmek için Başlat’ı , ardından Ayarlar’ı , Güncelleme ve Güvenlik’i ve ardından Windows Defender’ı tıklayın . Gerçek Zamanlı koruma ve Bulut Tabanlı Koruma’nın Kapalı konumda olduğundan emin olun.

Yine, bunu SADECE sisteminizde yüklü üçüncü taraf anti-virüs varsa yapmalısınız.

Yöntem 7 – Windows Bildirimlerini Devre Dışı Bırak

Bu çözüm internette yaygın olarak dağıtıldı, ancak gerçekten işe yarayıp yaramadığından emin değilim. Windows 10’un belirli sürümleri için geçerli olduğuna inanıyorum. Her neyse, devre dışı bırakmak gerçekten zarar vermez, bu yüzden bundan bahsedeceğim.

Temel olarak, temelde reklam olan ekstra Windows bildirimlerini devre dışı bırakırsınız. Ayarlar’a gidin , ardından Sistem’e ve ardından Bildirimler ve Eylemler’e tıklayın. Windows ile ilgili ipuçlarını göster’i kapatmanız yeterlidir .

Tüm normal bildirimlerinizin gayet iyi çalışacağını, Microsoft’tan hiçbir işe yaramaz bildirim görmeyeceğinizi belirtmekte fayda var.

etiketlerETİKETLER
Üzgünüm, bu içerik için hiç etiket bulunmuyor.
okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI