e
sv

Windows’u USB yada DVD ile nasıl kurulur

43 Okunma — 19 Ekim 2022 21:14
avatar

Bypool

 • e

  Mutlu

 • e

  Eğlenmiş

 • e

  Şaşırmış

 • e

  Kızgın

 • e

  Üzgün

Bir USB veya DVD’den önyükleme yapmanız mı gerekiyor? Yardımcı olabiliriz

Çevrimdışı bir virüs tarayıcısı çalıştırmak için USB’den önyükleme yapabilmek için Windows makinenizdeki önyükleme sırasını değiştirmeniz mi gerekiyor ? Veya bir sistem onarımını çalıştırmak için bir Windows DVD’sinden önyükleme yapabilmek için önyükleme sırasını değiştirmeniz gerekebilir mi?

Önyükleme sırasını değiştirme nedeni ne olursa olsun, BIOS’a erişim süreci bilgisayara göre değişebilir. Fark, bilgisayarınızda eski bir BIOS’a veya daha yeni UEFI BIOS’a veya her ikisine sahip olmanıza bağlı olacaktır.

İki BIOS türü arasındaki farklara nasıl erişileceğinden başka ayrıntılara girmeyeceğim. Bilgisayarınızdaki BIOS’a girdikten sonra, önyükleme sırasını değiştirebileceksiniz.

Eski ve UEFI BIOS’a Erişin

İlk önce BIOS’a girmekten bahsedelim. Bilgisayarınızın, aslında üçüncü bir seçenek olan Eski veya UEFI BIOS veya Eski + UEFI kullanıp kullanmadığından emin değilseniz, biraz deneme yanılma yapmanız yeterlidir.

Muhtemelen herkes eski BIOS’a aşinadır, çünkü bu, bilgisayarınız ilk başlatıldığında DEL, F2, F8, F12 veya ESC gibi belirli bir tuşa basarak eriştiğiniz BIOS’tur.

Yapılacak ilk şey, devam edip bilgisayarınızı yeniden başlatmak ve ardından bilgisayar açılırken klavyedeki tuşlardan birine sürekli olarak basmaya devam etmektir. Genellikle alt kısımda hangi tuşlara basmanız gerektiğini söyleyen bir mesaj görürsünüz. İşte bir Dell makinesinden ve evde sahip olduğum özel yapım bir makineden iki örnek :

Özel bilgisayarımdaki anakart MSI’dan, bu nedenle önyükleme işlemi, BIOS kurulumunu çalıştırmak için DEL’e veya önyükleme menüsünü çalıştırmak için F11’e basma seçeneğiyle bir MSI ekranı yükler . BIOS kurulumuna girerseniz, buradan önyükleme sırasını da değiştirebileceğinizi unutmayın. Önyükleme sırasını değiştirmek çok yaygın bir görev olduğundan, genellikle bunun için ayrı bir anahtarı vardır (bu durumda F11).

Dell’imde BIOS kurulumuna (F2) ve Önyükleme Seçeneklerine (F12) erişmek için farklı bir anahtar seti alıyorum . Şimdi, önyükleme sırasında bu tür bir mesaj açılır penceresini görmüyorsanız, BIOS’unuzun yalnızca UEFI için ayarlandığını gösterebilir.

UEFI BIOS’a klavyedeki tuşlara basılarak erişilemez. Bunun yerine, Windows’u özel bir şekilde yeniden başlatmanız ve ardından bazı menü seçeneklerinden geçmeniz gerekir. Windows’u yeniden başlatmak için Başlat’a ve ardından Ayarlar’a (dişli simgesi) tıklayın

Ardından Güncelleme ve Güvenlik’e tıklayın .

 

Ardından soldaki menüden Kurtarmaya tıklayın ve ardından Gelişmiş başlangıç altındaki Şimdi yeniden başlat düğmesine tıklayın . Bu, bilgisayarınızı yeniden başlatacak ve gelişmiş kurtarma seçenekleri ekranını yükleyecektir.

 

Daha sonra burada Sorun Gidermeye tıklayın.

 

Sorun Giderme başlığı altında devam edin ve Gelişmiş Seçenekler’i seçin .

 

Bu son ekranda UEFI Donanım Yazılımı Ayarları adlı bir seçenek göreceksiniz.

Bu seçeneği görmüyorsanız, bilgisayarınızın bir UEFI BIOS’u olmadığı anlamına gelir. Bunun yerine, başlangıçta tuşlara basarak eski yöntemi kullanarak önyükleme yapmanız gerekecek. BIOS’unuz UEFI + Eski BIOS’a ayarlanmışsa, her iki BIOS’a da erişebileceğinizi unutmayın.

Önyükleme Sırasını Değiştir

Artık BIOS’a nasıl erişeceğimizi anladığımıza göre, Windows’ta önyükleme sırasını değiştirelim. Bilgisayarınız eski BIOS kullanıyorsa, sizi doğrudan önyükleme sırası ekranına götüreceğinden, önyükleme seçenekleri veya önyükleme sırası için tuşuna bastığınızdan emin olun.

Örneğin, Dell makinemde Önyükleme Seçenekleri için F12’ye bastığımda aşağıdaki ekranı aldım:

 

En üstte, önyükleme modumun UEFI + Legacy olarak ayarlandığını söylüyor ve ardından bana Legacy Options ve UEFI Options veriyor . Bilgisayarınızda herhangi bir UEFI sabit sürücünüz veya aygıtınız yoksa, yalnızca Windows Önyükleme Yöneticisi’ni görürsünüz. Şimdi hangi cihazdan önyükleme yapmak istediğimi seçebilirim.

Özel makinemde, önyükleme menüsü için F11’e basmak beni aşağıdaki ekrana götürür:

Daha önce de belirtildiği gibi, doğrudan bunun gibi önyükleme seçeneklerine gidebilir veya kuruluma girip ardından önyükleme bölümüne gidebilirsiniz. Bazen kurulumdan geçmek size daha fazla seçenek sunar. Örneğin, özel bilgisayarımda BIOS kurulumuna, ardından Ayarlar’a ve ardından Boot ‘a girdim.

 

Aşağıdaki listeden de görebileceğiniz gibi, birçok seçenek var. Temel olarak BIOS, listelenen tüm UEFI ve eski önyükleme seçeneklerine sahiptir. Dolayısıyla, eski bir sabit sürücüyle birlikte bir UEFI sabit sürücünüz varsa, tüm aygıtlar için önyükleme sırasını seçebilirsiniz.

 

 

BIOS önyükleme sırası ekranındayken, sıranın nasıl değiştirileceğine ilişkin talimatları göreceksiniz. Bazen yukarı ve aşağı ok tuşlarını, bazen PgUp ve PgDown tuşlarını kullanırsınız, diğer zamanlarda ise yukarıdaki gibi Boot Option #1’i seçersiniz ve hangi aygıtın önce başlatılacağını seçersiniz, vb. Yöntem anakart üreticisine bağlıdır, bu yüzden takip edin ekrandaki talimatlar.

Yine, UEFI Ürün Yazılımı Ayarları seçeneğiniz yoksa ve başlatma sırasında kurulum için bu tuşa basın mesajını görmüyorsanız , yeniden başlatmayı deneyin ve bilgisayar açılırken yukarıda belirtilen tuşlardan birine birkaç kez basmayı deneyin. yukarı. Tuşu basılı tutmayın, sadece basmaya devam edin. Bir tuş sizi BIOS’a sokmazsa, yeniden başlatın ve farklı bir tuşa basın. BIOS’a girmekte veya önyükleme sırasını değiştirmekte sorun yaşıyorsanız, bir yorum gönderin, yardımcı olmaya çalışacağız. Zevk almak!

okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI