e
sv

Yazıcınız Çevrimdışı Görünüyorsa Nasıl Çevrimiçi Olur?

94 Okunma — 04 Ağustos 2022 01:13
avatar

Bypool

 • e

  Mutlu

 • e

  Eğlenmiş

 • e

  Şaşırmış

 • e

  Kızgın

 • e

  Üzgün

Yazıcınıza birkaç dosya gönderdiniz ancak herhangi bir belge yazdırmıyor. Yazıcının durumunu Windows Ayarları menüsünde kontrol edersiniz ve “Çevrimdışı” yazar. Bu ne anlama geliyor ve PC’nizde  çevrimdışı durumda takılı kalmış bir yazıcıyı nasıl düzeltebilirsiniz ?

Çoğunlukla, bilgisayarınız aygıtla iletişim kuramıyorsa, yazıcı “Çevrimdışı” olarak görünecektir. Bunun nedeni gevşek kablo bağlantıları, eski yazıcı sürücüleri, önemli sistem hizmetleriyle ilgili sorunlar vb. gibi faktörler olabilir. Yazıcınızı çevrimiçi duruma getirmek için aşağıdaki önerilen düzeltmeleri izleyin.

Yazıcının Kablosunu veya Ağ Bağlantısını Kontrol Edin

PC’nizin ayarlarını değiştirmeye geçmeden önce, yazıcının elektrik prizine doğru şekilde takıldığından ve gücün açık olduğundan emin olun. Kablosuz yazıcılar için PC’nizin ve yazıcınızın aynı ağ üzerinde olduğundan emin olun.

Bazı yazıcılar, dakikalarca işlem yapılmadığında “Uyku moduna” geçer. Uyku modunda, yazıcı bilgisayarınızda çevrimdışı görünecektir. Yazıcıyı “uyandırmak” için güç düğmesine (veya herhangi bir düğmeye) basın. Birkaç saniye bekleyin ve bunun bilgisayarınızda yazıcı durumunu “Çevrimiçi” olarak değiştirip değiştirmediğini kontrol edin.

Ayrıca yazıcıyı bilgisayarınıza veya yönlendiricinize bağlayan kablonun uygun bağlantı noktasına doğru şekilde oturduğundan emin olmak istersiniz. Aynı şekilde, yazıcıyı bir USB hub aracılığıyla değil, doğrudan bilgisayarınızın bağlantı noktasına bağlayın. Yazıcı çevrimdışı görünmeye devam ederse, yazıcıyı bilgisayarınızdaki veya yönlendiricinizdeki farklı bir bağlantı noktasına geçirin.

Kablosuz yazıcı bağlantıları için yönlendiriciyi yeniden başlatın ve yazıcıyı ağa yeniden bağlayın.

Yazıcının Durum Işığından İpuçları Alın

Aygıtla ilgili bir sorun varsa, Windows yazıcınızı “Çevrimdışı” olarak etiketleyecektir. Yazıcınızla ilgili bir sorun olup olmadığını anlamanın kolay bir yolu, durum ışıklarını kontrol etmektir. Örneğin, kablosuz yazıcıdaki Wi-Fi ışığı kırmızı renkte yanıp sönüyorsa, büyük olasılıkla Wi-Fi bağlantısında bir sorun vardır.

Durum ışıkları ayrıca bellenim güncelleme hatası veya kasette kağıt sıkışması gibi diğer sorunları da gösterebilir. Durum ışığı göstergeleri hakkında daha fazla bilgi edinmek için yazıcınızın talimat kılavuzuna veya üreticinin web sitesine bakın.

Windows’ta Yazıcı Çevrimdışı Modunu Devre Dışı Bırak

Devam ederken, yazıcının “Yazıcıyı Çevrimdışı Kullan” modunda olmadığını da doğrulamanız gerekir.

 1. Ayarlar Cihazlar > Yazıcılar ve tarayıcılar’a gidin ve “Yazıcılar ve tarayıcılar” bölümünde etkilenen yazıcıyı seçin.
 1. Sırayı aç ‘ı seçin .
 1. Menü çubuğunda Yazıcı’yı seçin ve “Yazıcıyı Çevrimdışı Kullan” seçeneğinin işaretli olmadığından emin olun. Seçeneğin yanında bir onay işareti varsa , yazıcıyı tekrar çevrimiçi duruma getirmek için Yazıcıyı Çevrimdışı Kullan’ı seçin.

Yazıcıyı Yeniden Başlatın

Şimdiye kadar hiçbir şey işe yaramadıysa, yazıcıyı kapatın, bir veya iki dakika bekleyin ve tekrar açın. Alternatif olarak, yazıcıyı güç kaynağından çıkarın, bir dakika bekleyin ve yeniden takın.

Bilgisayarını yeniden başlat

Sorun, bilgisayarınızdaki geçici bir sistem arızasından da kaynaklanıyor olabilir. Yazıcının fişini çekin veya bağlantısını kesin, bilgisayarınızı kapatın, yeniden açın ve yazıcıyı yeniden bağlayın.

Yazıcı Ürün Yazılımını Güncelleyin

Ürün yazılımında bir sorun varsa yazıcınız arızalanabilir. Sorunun temel nedeni bir bellenim hatasıysa, yazıcı için en son bellenim sürümünü yükleyin. Bir üretici yazılımı güncellemesini doğrudan yazıcıdan, üreticinin web sitesinden veya yazıcı yazılımı aracılığıyla indirebilirsiniz.

Yazıcı Sorun Gidericisini Çalıştırın

Yazıcınızı çevrimiçi hale getirmek için hala bir çözüm bulamadıysanız, Yazıcı Sorun Gidericisinin size yardım etmesine izin verin. Windows aygıtlarında yazdırmayla ilgili sorunları bulan ve düzelten yerleşik bir araçtır.

 1. Ayarlar > Güncelleme ve Güvenlik > Sorun Gider’e gidin ve Ek sorun gidericiler’i seçin.
 1. Yazıcı’yı seçin ve Sorun gidericiyi çalıştır düğmesini tıklayın.

Araç, Biriktirici hizmetini ve yazdırma kuyruğunu hatalar için kontrol edecek, ağ yazıcınızın yapılandırmasını inceleyecek ve diğer sorun giderme kontrollerini çalıştıracaktır. Etkilenen yazıcıyla ilgili herhangi bir sorunu teşhis ederse, uygun çözümleri önerecektir.

Yazıcının Yazılımıyla Sorun Giderme

Birçok yazıcı markası, bilgisayarda yazdırmayla ilgili sorunları gideren özel yazılımlara sahiptir. Örneğin HP, Windows aygıtlarındaki HP yazıcılarla ilgili sorunları tanılayan bir “Print and Scan Doctor” aracına sahiptir.

Yazıcı modeliniz için bir uygulama olup olmadığını doğrulamak için yazıcınızın üreticisiyle iletişime geçin. Daha da iyisi, yazıcı yönetimi uygulamasını indirmek için üreticinin web sitesinin “Destek” veya “İndirilenler” bölümünü ziyaret edin.

Windows Yazdırma Biriktiricisini Yeniden Başlatın

Yazdırma Biriktiricisi, Windows aygıtlarında yazdırma işlerinin yürütülmesine ve yazıcıların bulunmasına güç sağlayan önemli bir sistem bileşenidir. Yazdırma Biriktiricisi hizmeti çalışmıyorsa, yazıcınız “Çevrimdışı” olarak görünebilir. Windows Hizmetleri Yöneticisine gidin ve her şeyin yolunda olduğundan emin olun.

 1. Başlat menüsü simgesine sağ tıklayın ve Çalıştır’ı seçin .
 1. İletişim kutusuna services.msc yazın veya yapıştırın ve Tamam’ı tıklayın . Bu, Windows Hizmetleri Yöneticisini başlatır.
 1. Hizmetler listesinde gezinin, Yazdırma Biriktiricisi’ne sağ tıklayın ve Yeniden Başlat’ı seçin.

Windows Hizmetleri Yöneticisi işlemi durduracak ve hemen yeniden başlatacaktır. Bağlam menüsünde “Yeniden Başlat” griyse, bu, Yazıcı Biriktiricisinin ilk etapta çalışmadığı anlamına gelir. Hizmeti başlatmak için Başlat’ı seçin.

 1. Son bir şey: hizmetin otomatik olarak başladığından emin olun. Yazdırma Biriktiricisi hizmetine çift tıklayın, “Başlangıç ​​türü”nü Otomatik olarak ayarlayın, Uygula’ya tıklayın ve ardından Tamam’ı seçin .

Windows Yazıcı menüsüne ( Ayarlar > Aygıtlar > Yazıcılar ve tarayıcılar ) gidin ve yazıcınızın şu anda çevrimiçi olup olmadığını kontrol edin.

Windows İşlev Bulma Hizmetlerini Değiştirin

(Ağ) yazıcınız Aygıtlar için Web Hizmetleri (WSD) teknolojisini kullanıyorsa , Windows bilgisayarınızda Windows İşlev Bulma hizmetlerinin doğru şekilde çalıştığından emin olun. Bu hizmetler, bilgisayarınızın ağ aygıtlarını algılamasına yardımcı olur.

 1. Windows tuşu + R’ye basın , iletişim kutusuna services.msc yazın ve Tamam’a basın .
 1. İşlev Keşfi Sağlayıcı Ana Bilgisayarını ve İşlev Keşfi Kaynak Yayınını bulun .
 1. İşlev Keşfi Sağlayıcı’ya çift tıklayın , Hizmeti başlatın , “Başlangıç ​​türünü” Otomatik olarak değiştirin, Uygula’ya tıklayın ve ardından Tamam’ı seçin .
 1. İşlev Keşfi Kaynak Yayını için aynı adımları tekrarlayın .

Yazıcı çevrimdışı kalırsa, yazıcının bağlantısını kesin veya fişini çekin, bilgisayarınızı yeniden başlatın ve tekrar kontrol edin.

Yazıcıyı Sıfırdan Kaldırın ve Yeniden Yükleyin

Bazen en iyi seçenek, yazıcıyı sıfırdan kaldırıp yeniden yüklemektir. Yazıcıyı bilgisayarınızdan çıkarın veya bağlantısını kesin ve aşağıdaki adımları izleyin.

 1. Ayarlar > Aygıtlar > Yazıcılar ve tarayıcılar bölümüne gidin , sorunlu yazıcıyı seçin ve Aygıtı kaldır düğmesini seçin.
 1. Devam etmek için onay isteminde Evet’i seçin .

Bilgisayarınızı yeniden başlatın, yazıcı kablosunu takın veya yönlendiricinize/Wi-Fi ağınıza bağlayın ve sonraki adıma geçin.

 1. Yazıcı veya tarayıcı ekle’yi seçin ve sonraki sayfadaki talimatları izleyin.

Ethernet veya kablosuz yazıcınızı kurmakta sorun yaşıyorsanız, Windows’ta bir ağ yazıcısını bağlamayla ilgili bu kapsamlı kılavuza bakın .

Windows Güncellemelerini Yükle

Windows, aygıtlarınız için en son sürücüleri otomatik olarak indirir ve yükler. Yazıcınız güncel olmayan veya hatalı bir sürücü nedeniyle “Çevrimdışı” durumunda kalırsa, en son Windows Update’i yüklemek sorunu çözebilir. Ayarlar > Güncelleme ve Güvenlik > Windows Update’e gidin ve Güncellemeleri Kontrol Et düğmesini tıklayın.

Bu adımlardan birinin yazıcınızı tekrar çevrimiçi duruma getireceğinden eminiz.

etiketlerETİKETLER
Üzgünüm, bu içerik için hiç etiket bulunmuyor.
okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI