e
sv

Yenidoğan Bebek Sarılığı Nedir? Nasıl Önlenir?

130 Okunma — 02 Temmuz 2022 02:55
avatar

Bypool

 • e

  Mutlu

 • e

  Eğlenmiş

 • e

  Şaşırmış

 • e

  Kızgın

 • e

  Üzgün

Yeni doğan bebeklerde sarılık yaygındır ve genellikle zararsızdır. Cildin ve gözlerin beyazlarının sararmasına neden olur. Bebeklerde sarılık için tıbbi terim yenidoğan sarılığıdır.

Cildin sararması kahverengi veya siyah deride daha zor görülebilir. Avuç içlerinde veya ayak tabanlarında görmek daha kolay olabilir.

Yenidoğan sarılığının diğer belirtileri şunları içerebilir:

 • koyu, sarı idrar (yeni doğmuş bir bebeğin idrarı renksiz olmalıdır)
 • soluk renkli kaka (sarı veya turuncu olmalıdır)

Yenidoğan sarılığının semptomları genellikle doğumdan 2 gün sonra ortaya çıkar ve bebek yaklaşık 2 haftalıkken tedavi olmaksızın iyileşme eğilimindedir.

Yenidoğan fizik muayenesinin bir parçası olarak, doğduktan sonraki 72 saat içinde bebeğiniz sarılık belirtileri açısından muayene edilecektir .

Bu süreden sonra bebeğinizde sarılık belirtileri ortaya çıkarsa, tavsiye için en kısa zamanda ebeniz, sağlık görevlisi veya bir aile hekimi ile konuşun.

Sarılık genellikle endişe kaynağı olmasa da, bebeğinizin tedaviye ihtiyacı olup olmadığını belirlemek önemlidir.

Bebeğinizin sarılığını evde izliyorsanız, bebeğinizin semptomları hızla kötüleşirse veya beslenme konusunda isteksizleşirse hemen ebenize başvurmanız da önemlidir.

Bebeğimde neden sarılık var?

Sarılık, kanda bilirubin birikmesinden kaynaklanır. Bilirubin, vücutta oksijen taşıyan kırmızı kan hücreleri parçalandığında üretilen sarı bir maddedir.

Yeni doğan bebeklerde sarılık yaygındır çünkü bebeklerin kanlarında sık sık parçalanan ve değiştirilen çok sayıda kırmızı kan hücresi bulunur.

Ayrıca, yeni doğmuş bir bebeğin karaciğeri tam olarak gelişmemiştir, bu nedenle bilirubini kandan uzaklaştırmada daha az etkilidir.

Bir bebek yaklaşık 2 haftalık olduğunda, karaciğeri bilirubini işlemede daha etkilidir, bu nedenle sarılık genellikle bu yaşta herhangi bir zarar vermeden kendini düzeltir.

Az sayıda vakada sarılık, altta yatan bir sağlık durumunun işareti olabilir. Bu genellikle sarılık doğumdan kısa bir süre sonra (ilk 24 saat içinde) gelişirse söz konusudur.

Yenidoğan sarılığı ne kadar yaygındır?

Sarılık, yeni doğan bebekleri etkileyebilecek en yaygın durumlardan biridir.

Gebeliğin 37. haftasından önce erken doğan 10 bebekten 8’i de dahil olmak üzere her 10 bebekten 6’sında sarılık geliştiği tahmin edilmektedir .

Ancak 20 bebekten sadece 1’inde tedaviye ihtiyaç duyacak kadar yüksek bir kan bilirubin seviyesi vardır.

Belirsiz nedenlerden dolayı emzirme, bebeğin sarılık geliştirme riskini artırır ve bu genellikle bir ay veya daha uzun sürebilir.

Ancak çoğu durumda,  emzirmenin yararları, sarılıkla ilişkili risklerden çok daha ağır basar.

Yenidoğan sarılığının tedavisi

Yenidoğan sarılığı tedavisi genellikle gerekli değildir çünkü semptomlar normalde 10 ila 14 gün içinde geçer, ancak bazen daha uzun sürebilir.

Tedavi genellikle yalnızca testler bebeğin kanında çok yüksek düzeyde bilirubin gösteriyorsa önerilir.

Bunun nedeni, bilirubinin beyne geçme ve beyin hasarına neden olma riskinin küçük olmasıdır.

Bebeğinizin bilirubin düzeylerini hızla düşürmek için hastanede yapılabilecek 2 ana tedavi vardır.

Bunlar:

 • fototerapi – cilt üzerinde, bilirubini karaciğer tarafından daha kolay parçalanabilecek bir forma dönüştüren özel bir ışık türü
 • değişim transfüzyonu – bebeğinizin kanının, kan damarlarına yerleştirilen ince bir tüp (kateter) kullanılarak alındığı ve uygun bir donörden alınan kanla değiştirildiği; çoğu bebek tedaviye iyi yanıt verir ve birkaç gün sonra hastaneden ayrılabilir

komplikasyonlar

Çok yüksek düzeyde bilirubin olan bir bebek tedavi edilmezse, kalıcı beyin hasarı geliştirme riski vardır. Bu kernikterus olarak bilinir.

etiketlerETİKETLER
Üzgünüm, bu içerik için hiç etiket bulunmuyor.
okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI