e
sv

YouTube’u Reklamsız İzlemenin 5 Yolu

125 Okunma — 04 Ağustos 2022 01:32
avatar

Bypool

 • e

  Mutlu

 • e

  Eğlenmiş

 • e

  Şaşırmış

 • e

  Kızgın

 • e

  Üzgün

Herkes YouTube videolarını izlemeyi sever, hatta kendi YouTube kanalımız bile vardır ama kimse reklam izlemeyi sevmez. Keşke YouTube’u reklamsız izlemenin bir yolu olsaydı!

İyi haber şu ki, YouTube’u reklamsız izlemenin her birinin artıları ve eksileri olan sayısız yolu var.

YouTube Reklam Durumu

Reklamsız bir YouTube deneyimi elde etmenin belirli yollarına geçmeden önce, YouTube içeriğinde ne tür reklamlarla karşılaşacağınızı kısaca açıklamakta fayda var:

 • Atlanabilir yayın içi reklamlar
 • Atlanamayan yayın içi reklamlar
 • Feed içi video reklamlar
 • Tampon reklamlar
 • Yayın dışı reklamlar
 • Masthead reklamları

Her tür reklam engelleme çözümü, her tür YouTube reklamını engellemez. Yine de, esas olarak, manuel olarak atlamanız veya görüntülemenizi başka bir şekilde kesmeniz gereken reklamlar konusunda endişeliyiz.

Videonun içinde reklam bulunan sponsorlu içerikler söz konusu olduğunda, bu tür reklamlar için hiçbir çözüm hiçbir şey yapamaz.

1. YouTube Premium için ödeme yapın

Bu, YouTube reklamlarından kurtulmanın en basit ve etkili yoludur. Bireysel veya aile için bir YouTube Premium planı için ödeme yaptığınızda, video yaratıcısı tarafından reklam verilmediği sürece her zaman reklamsız videolara sahip olursunuz.

Yalnızca reklamlar kaybolmakla kalmaz, aynı zamanda premium video içeriğine ve YouTube Music’e de erişebilirsiniz. Özellikle aile planı harika bir anlaşma. Bu, YouTube’u izlediğiniz her cihaz için bir at ve unut çözümüdür.

Bu seçeneğin en iyi yanı, YouTube içerik oluşturucularının ve YouTube’un, zevk aldığınız hizmet ve içeriği sağlamak için hala gelir elde etmesidir. Ayrıca, reklamcılıkla el ele giden izleme uygulamalarına tabi tutulmadığınız anlamına gelir.

YouTube Premium, reklamlardan kurtulmak için önerilen bir numaralı yöntemimizdir, ancak ana uyarısı, ayrıcalık için ödeme yapmanız gerektiğidir. iPhone ve iPad kullanıcıları için, tarayıcının dışındaki yerel YouTube uygulamasındaki reklamlardan kurtulmanın tek yolu budur.

2. Reklam Engelleyen Uygulamalar

Bir mobil cihazda YouTube reklamlarını engellemenin oldukça etkili bir yolu, bir reklam engelleyici uygulaması kullanmaktır. Birkaç seçenek vardır, ancak bunlar genellikle yalnızca Android’de yandan yüklenmiş uygulamalar olarak kullanılabilir. iOS cihazınızı jailbreak yapmadığınız sürece, uygulamanın yandan yüklenmesi imkansızdır.

Kulağa garip gelse de YouTube’u izlemek için üçüncü taraf uygulamalar var. Google bu uygulamayı tam olarak desteklemediğinden bu uygulamaları Play Store’da bulamazsınız.

Bu uygulamaların en popüleri olan YouTube Vanced , Google tarafından zaten kapatıldı. Yerleşik bir reklam engelleyici ve arka planda oynatma desteği sunarak, YouTube Premium’dan ücretsiz olarak yararlanabileceğiniz tüm işlevleri sundu.

Benzer özelliklere sahip diğer uygulamalar hala mevcut olsa da, potansiyel yasal işlemlerle karşı karşıya kalabilirler. YouTube’un API’sini veya çerçevelerini kullanmayan açık kaynaklı uygulamalar, işlevsel kalma konusunda en iyi şansa sahiptir.

Burada SkyTube ve NewPipe en iyi seçeneklerdir.

NewPipe

NewPipe, reklamcılık öne çıkmadan önce “orijinal” YouTube deneyimini sunmak için tasarlanmış bir üçüncü taraf uygulamasıdır. Cihazınızda kesinlikle gerekli olmayan herhangi bir izin istemez ve herhangi bir reklam göstermez.

Bu uygulamada hiçbir şekilde tescilli YouTube kodu yoktur. YouTube’da genellikle oturum açmayı gerektiren özellikleri kullanmak için bir YouTube hesabına veya Gmail adresine ihtiyacınız yoktur. Görünüm geçmişiniz veya abonelikleriniz gibi özellikleri yönlendirmek için gerekli tüm veriler yerel cihazınızda depolanır.

Bu aynı zamanda, Huawei telefonları gibi Google’ın mobil hizmetlerini kullanmaktan kara listeye alınmış cihazları kullanan kişiler için de mükemmel bir çözümdür.

SkyTube

Bu açık kaynaklı YouTube uygulaması alternatifi, gördüklerinizi kontrol etmenize ve belirli bir eşiğin altındaki veya çok sayıda beğenmeme sayısı olan videoları engellemenize olanak tanır. Ayrıca, kanalları kara listeye veya beyaz listeye alabilir, videoları dil tercihlerinize göre filtreleyebilir ve resmi uygulamanın sunmadığı YouTube deneyiminizi özelleştirebilirsiniz.

NewPipe gibi, SkyTube da herhangi bir Google API’sine veya koduna güvenmez, bu nedenle onu bir Google hesabı olmadan kullanabilirsiniz ve elbette hiç reklam yoktur.

3. Bir Reklam Engelleyen Web Tarayıcı Uzantısı kullanın

Bir YouTube Premium aboneliğine harcamak istemiyorsanız, iyi bir reklam engelleyici kullanmak en iyi seçeneğinizdir. Çoğu kişi, sinir bozucu web reklamlarını kapatmak için bilgisayarlarında zaten reklam engelleyiciler kullanıyor. Bir YouTube reklam engelleyici benzer bir prensipte çalışır.

YouTube’da reklamları engellemek için özel bir tarayıcı uzantısı yüklemeniz yeterlidir ve ardından en sevdiğiniz videoları reklamsız izlemeye devam edebilirsiniz. İyi bir reklam engelleyici, etkinliği değişse de, o tarayıcı aracılığıyla erişilen herhangi bir YouTube kanalına reklamların yüklenmesini engelleyebilir.

Çoğu reklam engelleyici eklentisi, site bazında özelleştirilebilir ve her web sitesi için izinler belirlemenize olanak tanır. Bu, bir reklam engelleme kullanıyorsanız açmayı reddeden siteler için kullanışlıdır. Ancak, YouTube henüz bu kategoriye girmiyor.

YouTube için Adblock

Muhtemelen genel web taraması için Adblock Plus’ı zaten biliyorsunuzdur, ancak YouTube için Adblock, akış hizmetindeki reklamları engellemek için tasarlanmıştır. Bu uzantıyla, YouTube’un videolara koyduğu her tür reklamı engelleyebilirsiniz.

Banner’lar, açılır pencereler, ek açıklamalar ve preroll reklamlar, YouTube için Adblock tarafından engellenir. Bu reklam engelleyici uzantısı, harici reklam kaynaklarının filtre listesiyle çalışır. Bu nedenle, bu kaynak listesinden gelmeyen herhangi bir reklam gizlice geçecektir. Bununla birlikte, güncellenmesi genellikle uzun sürmez. Kullanıcı incelemeleri hala bu engelleyicinin çalıştığını bildiriyor, ancak YouTube zaman zaman savaşarak bir süreliğine engel oluyor.

uBlock Origin

uBlock Origin başka bir popüler seçenektir, ancak AdBlock’tan önemli ölçüde farklıdır. uBlock Origin, tek başına bir reklam engelleyici olmaktan ziyade, reklamlar da dahil olmak üzere geniş bir içerik engelleyicidir.

uBlock Origin, topluluk tarafından desteklenen açık kaynaklı bir uzantıdır ve birkaç engelleme listesine bağlıdır. Yalnızca reklamları engellemekle kalmaz, aynı zamanda kötü amaçlı siteleri de engeller, bu nedenle reklamları engellemek isteyip istemediğinize bakılmaksızın sahip olmanız gereken mükemmel bir eklentidir.

YouTube reklamlarını engellemek için önde gelen diğer tarayıcı uzantılarından bazıları şunlardır:

 1. Adblock Plus
 2. AdGuard
 3. Ghostery

4. Reklamları Engellemek için VPN Kullanın

VPN ( Sanal Özel Ağ ) hizmetleri, bilgisayarınız ile uzak sunucu arasında şifreli bir tünel oluşturur. Bu, gerçek konumunuzu gizlemek ve ISS’nizin internette ne yaptığınızı bilmemesini sağlamak için harikadır, ancak reklamları engellemenin bir yolu da olabilir.

Açık olmak gerekirse, yalnızca reklamları engellemek için premium bir VPN hizmeti almak buna değmez. Aynı şey için çok daha uygun seçenekler var. Ancak gizliliğinizi korumak, IP adresinizi gizlemek ve web sitelerinin çevrimiçi etkinliğinizi izlemesini engellemek istiyorsanız VPN almak iyi bir fikirdir.

Bir VPN kullanmak, konumunuzu ve harcama alışkanlıklarınızı gizleyerek reklam algoritmalarına çok az çalışma olanağı sağlar. Çoğu durumda, sizi doğru bir şekilde hedefleyemeyecekleri için bu, reklamları tamamen kapatmak için yeterlidir.

İyi reklam engelleme özelliklerine sahip bazı VPN’ler şunlardır:

 1. NordVPN
 2. Surfshark
 3. ExpressVPN
 4. CyberGhost

5. Bir YouTube İndirici Uygulaması veya Web Sitesi Kullanın

YouTube reklamlarından kaçınmanın bir yolu, ilk etapta YouTube’da video izlemekten kaçınmaktır. İnternetteki birden fazla web sitesi ve uygulama, YouTube video akışlarını “kopyalayabilir” ve dosyaları yerel depolamaya indirebilir. Daha sonra bu videoları boş zamanlarınızda izleyebilir ve hiçbir zaman reklam endişesi duymayabilirsiniz.

4K Video Downloader gibi bazı uygulamalar, abone olduğunuz kanallardan videoları otomatik olarak indirebilir ve oynatma listesi ve kanal içeriğini toplu olarak indirebilir. Ancak bunun gibi YouTube videolarını indirmek şirketin hizmet şartlarına aykırıdır.

Artık Çalışmayan Yöntemler

YouTube reklamlarını engellemek, sürekli bir köstebek vurma oyunudur. Yeni yöntemler ortaya çıktıkça, YouTube bu yöntemi başarısız kılmanın yeni yollarını buluyor.

Android’de YouTube Vanced

YouTube Vanced, resmi YouTube uygulaması yerine mobil cihazlarda kullanabileceğiniz üçüncü taraf bir uygulamadır. Bu, bir Android cihazda reklamsız YouTube almanın en popüler yoluydu, ancak 2022’nin başlarında Vanced projesi sona erdi.

APK dosyasını indirmeye ve uygulamayı kullanmaya devam edebilirsiniz, ancak artık korunmuyor. Bu, gelecekte YouTube bir şeyleri değiştirdiğinde ve yazılımı güncelleyecek kimse olmadığında çalışmayı durduracağı anlamına gelir. Bu nedenle, yukarıda tartışılan diğer uygulamalardan birini kullanmanızı şiddetle tavsiye ederiz.

DNS Engelleme

YouTube reklamlarıyla ilişkili herhangi bir URL’yi engellemek için özel bir DNS sunucusu veya DNS hizmetleri kullanarak YouTube reklamlarını engellemenin çeşitli yolları vardır. Örneğin, Pi-hole, kişisel DNS sunucusu olarak bir Raspberry Pi veya başka bir uyumlu bilgisayar kullanarak ağ genelinde reklam engelleme sunar.

Bununla mücadele etmek için YouTube, gerçek video içeriğiyle aynı alan adından reklam içeriği sunmaya başladı. Bu yüzden DNS tabanlı yöntemler farkı söyleyemez, her şeyi engeller. Bu yaklaşım tamamen ölü değil. Örneğin, bazı Pi-hole kullanıcıları benzer bir sonuç elde etmek için bir ana bilgisayar adı yöntemi bulmuşlardır, ancak bu, reklamları engellemenin en yoğun emek gerektiren yollarından biridir . Çoğu kullanıcı için bundan kaçınmak muhtemelen en iyisidir.

Uğraşmaya Değer mi?

En sevdiğiniz YouTube videolarını izlerken reklamlardan kaçınmanın birçok yolu vardır, ancak bu zahmete değer mi? YouTube, reklam engelleyicilerin işlerini yapmalarını önlemek için sürekli çalışıyor.

Bu, reklam engelleme yöntemlerinizi güncellemenin veya değiştirmenin sizin adınıza zaman ve enerji gerektirdiği anlamına gelir. Her cihaz için ayrı bir çözüme ihtiyacınız olabileceğinden veya üçüncü taraf uygulamalardan kötü amaçlı yazılım riskine girebileceğinizden bahsetmiyorum bile. VPN’ler gibi bazı yollar maliyetlidir. Bu nedenle, yalnızca VPN’nin YouTube reklamlarını engellemesini istiyorsanız, yalnızca bir YouTube Premium aboneliği için ödeme yapmak daha mantıklıdır.

YouTube Videolarını Reklamsız İzlemenin En İyi Yolu Nedir?

Çoğu kullanıcı için YouTube reklamlarını engellemenin en kolay yolu premium abonelik almaktır. YouTube Premium, özellikle müzik akışı platformu olan YouTube Music’e reklamsız erişime sahip olduğunuz için ekonomiktir.

Ancak ücretsiz bir alternatif arıyorsanız, reklam engelleme uzantıları veya tarayıcı eklentileri ücretsiz ve premium araçlar olarak yaygın olarak mevcuttur.

VPN’ler biraz daha güvenilirdir, ancak bir VPN, reklam engelleme değil, gizlilik koruması içindir ve buna göre fiyatlandırılır.

Öyleyse seçiminizi yapın ve seçiminizle ilgili deneyiminiz hakkında bize daha fazla bilgi verin.

etiketlerETİKETLER
Üzgünüm, bu içerik için hiç etiket bulunmuyor.
okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI