e
sv

Zayıf Yürütme İşlevine Sahip Olduğunuzda Hayatı Nasıl Yönetirsiniz?

102 Okunma — 24 Temmuz 2022 11:17
avatar

Bypool

 • e

  Mutlu

 • e

  Eğlenmiş

 • e

  Şaşırmış

 • e

  Kızgın

 • e

  Üzgün

“Yürütme işlevi” terimini hiç duymamış olsanız bile, bunun günlük yaşam için ne kadar önemli olduğunun acı bir şekilde farkında olabilirsiniz. Yürütücü işlev genellikle beynin yönetim sistemi olarak tanımlanır : Bu, görevlerin planlanmasından, önceliklendirilmesinden ve yürütülmesinden sorumlu kısımdır.

How To DEHB adlı YouTube kanalının sunucusu Jessica McCabe , “Yürütme işlevi beynin CEO’sudur” dedi . “Yürütme işlevi, uzun vadeli hedeflerimiz için çabalarımızı etkin bir şekilde planlayabilmemiz, öncelik sıralayabilmemiz ve sürdürebilmemiz için kendi kendimizi düzenlememize yardımcı olan bir dizi bilişsel süreçtir.”

Yürütücü işlev neyi kontrol eder?

Görevleri tamamlamak için yerine getirmek, neyin gerekli olduğunu doğru bir şekilde tahmin etme yeteneği, sorunlar ortaya çıktığında problem çözme yeteneği ve görev sona erse bile takip etmek için duygusal öz kontrol dahil olmak üzere önemli sayıda zihinsel beceri gerektirir. tahmin edilenden daha zor olacak. Odaklanma, plan yapma ve yürütme, öncelikleri belirleme, görevleri tamamlamak için takip etme, birden fazla bakış açısını anlama, duyguları düzenleme ve ne yaptığınızı takip etme dahil olmak üzere birçok farklı becerinin temelidir.

DEHB tedavisinde uzmanlaşmış klinik psikolog Ari Tuckman , “Niyetleri eyleme dönüştürmekten bahsediyoruz” dedi . Bir şeyi yapmaya niyetlenmekten onu gerçekten bitirmeye geçmek, işleyen hafıza, esnek düşünme ve öz kontrolün bir kombinasyonunu gerektirir.

Gerçek hayatta, yürütme işleviyle ilgili sorunlar, günlük olarak anahtarlarınızı kaybetmek, sürekli unuttuğunuz için randevuları kaçırmak, işte projeleri bitirmek için mücadele etmek, kredi kartı faturanızı ödemeyi unuttuğunuz için geç ücretlerle çarpılmak gibi görünebilir. zaman ya da organize olamamak. McCabe, “Bu, hayatımızın her yönünü etkiliyor” dedi.

Yürütücü işlevler depresyon, anksiyete ve DEHB gibi bozukluklardan etkilenebilir . Stres ve uyku yoksunluğu da kısa süreli bozukluklara yol açabilir.

Yürütme işlevi sorunlarıyla başa çıkmak için stratejiler

Yürütücü işlev sorunlarıyla başa çıkmak söz konusu olduğunda en büyük zorluk, tüm çözümlerin aynı zamanda yürütme işlevini de gerektirmesidir. “DEHB olan birine liste yapmayı önermek ne kadar hoş olsa da, muhtemelen listeler yapmışlardır. Onları kaybettiler. Ya da onlara nasıl öncelik vereceklerinden emin değillerdi” dedi, daha gençken DEHB teşhisi konan McCabe.

Bu nedenle yürütücü işlev sorunlarıyla uğraşmak çok zordur – yaptığınız hemen hemen her şey için gereklidir ve hayatınızın hemen her yönünü etkiler. DEHB gibi durumlar için, yürütme işlevini iyileştirmenin en etkili yolu tedavi aramaktır – ana strateji genellikle ilaç tedavisidir. DEHB, nörotransmitter dopamin eksikliğinden kaynaklandığı düşünülen nörogelişimsel bir durumdur . Bununla birlikte, McCabe’nin işaret ettiği gibi, ilaçlar altta yatan nedeni iyileştirmeye yardımcı olsa da, “haplar becerileri öğretmez”.

İlaç, altta yatan nörobiyolojik nedenin ele alınmasına yardımcı olabilir, ancak size hedeflerinize ulaşmak için gereken yaşam becerilerini öğretmez . Bu nedenle, en etkili tedavi yöntemi genellikle gerekli becerilerin geliştirilmesine yardımcı olabilecek terapi ile birlikte ilaç tedavisidir.

Yürütme işlevindeki (daha fazla) bozulmayı sınırlayın

Yürütücü işlev sorunlarınız varsa, yaşam tarzı da dahil olmak üzere elinizden geldiğince desteklemenize yardımcı olur. Stres ve uyku yoksunluğu, yürütme işlevinizde kısa süreli bozulmalara yol açabilirken, diyet ve egzersiz, en iyi performansı göstermesine yardımcı olabilir.

Tuckman, “Bu sizi Süpermen yapmaz, olduğunuzdan daha iyi yapmaz, ancak en azından sahip olduklarınızın en iyisini getirmenizi sağlar” dedi. Tabii ki, bu stratejilerin birçoğunda olduğu gibi, bunalmış olduğunuzda uyku, diyet ve egzersize öncelik vermek önemli bir yürütme işlevi gerektirir. Tuckman, “Bu tür kötü bir durumu daha da kötüleştiriyor” dedi.

Stratejileri birer birer tanıtın

Yürütme işlevi sorunlarınıza potansiyel olarak yardımcı olabilecek yüzlerce farklı strateji ve püf noktası olacak. Ancak McCabe’nin belirttiği gibi, “ ihtiyacımız olan desteğin çoğu bu stratejileri uygulamaktır. Yürütücü işlevimizi desteklemek için tabağımıza her yeni bir şey eklediğimizde, bu bizim için işleri alt üst ediyor.”

Bunun yerine McCabe, yeni stratejiler sunma konusunda seçici olmayı ve buna alışmak için bir süre tanımayı öneriyor . Ayrıca geçmişte neyin işe yaradığını düşünmeyi ve bunu şimdi neyin yardımcı olabileceğine dair bir rehber olarak kullanmayı şiddetle tavsiye ediyor. “Sıfırdan başlama,” dedi. “Yönetici işlevi için bu zor.”

Yönetici işlevinizi desteklemek için yapabileceğiniz en önemli şeylerden biri, her şeyi yapmaya çalışmak yerine zamanınızı önemli olan şeylere harcadığınızdan emin olmaktır. McCabe, “Her şeyin üstünde kalmak, çoğu insan için gerçekçi değil, yürütme işlevi zorlukları olanlar bir yana,” dedi.

Potansiyel stratejiler arasında minimalizm, bir şeyleri otomatikleştirme veya savaşlarınızı akıllıca seçme sayılabilir. McCabe, “Daha fazlasını yapmak istiyorsanız, daha azını yapın, çünkü ne kadar çok yapmaya çalışırsak, o kadar çok takip etmemiz gerekir, yürütme işlevinin tüm bunların üstünde kalması o kadar zor olur,” dedi.

Bunun devam eden bir çalışma olduğunu anlayın

Yürütücü işlevinizi geliştirmek ve desteklemek ömür boyu süren bir süreçtir . Bugün yardımcı olan şey , koşulların değiştiği bir yıl sonra işe yaramayabilir – ve iyi günler ve kötü günler olacaktır.

Tuckman, “Uzun oyuna odaklanın,” dedi. “Daha iyi sistemler ve stratejiler bulmaya odaklanın ve ardından bunları ortaya çıkarmaya ve uygulamaya devam edin. Bugün kötü bir günse, yarın tekrar ortaya çıkın ve baştan başlayın.”

etiketlerETİKETLER
Üzgünüm, bu içerik için hiç etiket bulunmuyor.
okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI